Bouw van de korenmolen in Sommelsdijk IcértrL CjJ c-yc isetrt. Jan Both Standerdmolen op de Neulehaogte In het begin van de achttiende eeuw staat de korenmolen van Sommelsdijk in de polder op de zogenaamde 'Meu- lehaogte', op enkele honderden meters afstand van de dorpskern. Twee wegen leiden naar deze houten stan derdmolen: de 'Meulwecht(Molenweg) vanaf de dijk en 'Meulpadt' (Molenlaan) vanaf het dorp. Beide namen wor den in 1616 al in archiefstukken genoemd. Wanneer de eerste molen van het dorp Sommelsdijk is gesticht, hangt in de nevelen van het verleden. Sommelsdijk is in 1465 bedijkt en een molen is al eeuwenlang voor een plaats van levensbelang, dus er zal al snel na het ontstaan van het dorp een molen zijn gesticht. De genoemde molen op de 'Meulehaogte' met een molenhuis wordt in 1617 door de ambachtsheer aan Aren Imanszoon in erfpacht uitgege ven, maar gezien de namen al in 1616 worden genoemd, ligt het voor de hand dat er op dezelfde plaats reeds een molen heeft gestaan. Een vet varken Naast de erfpacht is de molenaar tevens verplicht tot levering van zaken in natura. Zo heeft de ambachtsheer bepaald, dat de molenaar jaarlijks dertien zakken van de beste witte tarwe moet leveren en een 'veth gaaff vereken' of achttien gulden, naar keuze van de heer. In plaats van het varken mag hij ook twee tonnen appels leveren, 'gul delingen en aagten' en een zak 'schoone aartnoten' of door misoogst dubbele rente, te weten 26 zakken tarwe, vier tonnen appels en twee zakken aardnoten het volgende jaar. In 1651 wordt een nieuw contract opgemaakt met de toenmalige molenaar Leendert Leendertszoon Vliegvis. Leendert is gehuwd met de weduwe van de molenaar Aren Arenszoon Korvinck. Omdat wordt geconstateerd, dat er problemen zijn over de levering van deze zaken 'ten huijse ende woonplaats' van de ambachtsheer Cornelis van Aers- sen van Sommelsdijck, die niet in Sommelsdijk woont, maar het meeste van de tijd in Den Haag verblijft, wordt de levering in natura afgeschaft. In de plaats daarvan komt jaarlijks een bedrag van 130 gulden (boven de bestaan de 300 gulden erfpacht). Eén bepaling verandert niet: de molenaar dient een zak tarwe te leveren aan de Kamer van Retorica binnen Sommelsdijk. Zij laten van het meel brood bakken en dat wordt op Koppermaandag (de eerste maandag na Driekoningen) uitgedeeld aan de armen. Dit gebruik zal blijven bestaan tot 1915. Waarom het destijds is afgeschaft, is niet helemaal duidelijk. Windrecht Een ambachtsheer beschikt over diverse zogenaamde heerlijke rechten. Niet overal heeft een ambachtsheer dezelfde rechten, dat kan van plaats tot plaats verschillen. Nehalennia winter 2018 nr. 202 Eén van die rechten is het windrecht. Voor het stichten van een molen heeft de molenaar toestemming nodig van de ambachtsheer en betaalt als tegenprestatie erfpacht soms aangevuld met 'toebaten' in de vorm van leveringen in natura. In een akte wordt het een en ander uitvoerig ge regeld. Zo moet de molenaar jaarlijks een bedrag betalen voor het gebruik van de wind, het windrecht. Men gaat er namelijk vanuit, dat 'over wiens land de wind waait, dien is de wind'. Een belangrijk voordeel voor de molenaar is echter, dat hij niet zomaar concurrentie kan krijgen, want ook een andere molenaar moet toestemming vragen aan de ambachtsheer. Doorgaans neemt de ambachtsheer de reeds aanwezige molenaar in bescherming, zeker als het aantal inwoners en de omvang van de ambachtsheer lijkheid een tweede molen niet rechtvaardigen. Stormschade 'Door een seer swaren en feilen stormwint' in de nacht van 8 op 9 december 1703 krijgt de houten standerdmolen van molenaar Aren Korvinck het zwaar te voorduren, want 'eenige van de principaalste wereken (dienende tot behoude nis van de selve mooie) sijn gebroocken 't gunt als ten deele onsigtbaer sijnde, wel specialijck bespeurt wert door het geweldig kraken en ongewone bewegingen' waardoor de molenaar 'met een gemeene wint niet anders dan met de uijtterste vreese en grooste becommeringe' de molen durft te laten malen. Hij is bang dat de molen om zal vallen. Dat is op zich geen vreemde gedachte, want dit type molen heeft bij storm nogal eens de neiging omver te waaien. Het zwakke punt vormt de verticale spil (de standerd), de verbinding tussen het onderstel en de rechthoekige romp. De romp vangt relatief veel wind en dan komen er grote krachten op de standerd. Herstel of nieuwbouw? De Sommelsdijkse standerdmolen is dus zwaar bescha digd. Wat kun je dan doen? Herstellen of nieuwbouw? Aren Korvinck overlegt aan de tafel van zijn molenaars huis vlakbij de onttakelde molen met zijn vrouw Adriana van Aflaken. Aren heeft al berekend, dat de kosten voor het opknappen van de bestaande standerdmolen aan zienlijk zullen zijn. Hij heeft ook geïnformeerd met welke investering hij bij de nieuwbouw van een stenen molen re kening moet houden. De renovatiekosten liggen ongeveer op de helft van de nieuwbouwkosten, maar dan heb je nog steeds een oude molen. Bovendien wordt het molenaars- huis 'bouwvallig ende irreparabel' gevonden. Het opknap pen van het molenaarshuis gaat dus ook nog een lieve duit kosten. Ze komen al snel tot de conclusie, dat zij een nieu we molen willen oprichten en dan een in steen. De houten standerdmolens worden na 1700 langzaam maar zeker vervangen door ronde stenen molens. Zij zijn niet alleen steviger, maar door de ronde vorm vangen ze bovendien veel minder wind dan de standerdmolens en ze zijn ook minder brandgevaarlijk en duurzamer. Een houten molen vergt veel meer onderhoud. Het moet gezegd: de bouw van een molen in steen is weliswaar duurder, maar deze uit gave afwegend tegen de onkosten die je toch elk jaar kwijt bent aan een houten molen, kom je tot de slotsom dat de kosten na enkele decennia zijn terugverdiend. Wensen In het nabijgelegen Dirksland heeft collega-molenaar Johannes Beenhouwer het plan opgevat een stenen koren molen te laten bouwen. Als Sommelsdijkse molenaar kun je toch niet achterblijven? Aren Korvinck heeft nog twee wensen. Zo zou de molen dichter bij het dorp moeten ko men te staan. De molen staat nu middenin de polder. Dit zal waarschijnlijk gedaan zijn uit veiligheidsoverwegin gen, omdat de houten molens als brandgevaarlijk bekend staan. Nu hij een stenen molen wil laten bouwen, kan dit nabij het dorp gebeuren. De tweede wens is eigenlijk een dringend verzoek van de plaatselijke bakkers, namelijk het hebben van builstenen naast de normale maalstenen. Met de builstenen wordt veel fijnere bloem verkregen. De bak kers hebben hier al verschillende keren om gevraagd, maar het laten aanbrengen in de bestaande molen acht Aren Korvinck een niet rendabele investering, zeker gezien de huidige toestand van de molen. Adhesiebetuigingen Om een nieuwe molen te stichten is toestemming nodig van de ambachtsheer. Het verzoekschrift van molenaar Aren Korvinck wordt ondersteund door een verklaring van het dorpsbestuur en een van de bakkers. Zo laat het dorpsbestuur weten, dat men het 'ter mooie dragen van den verre en beslickten weg sullen sijn ontlast ende bedient sal werden met een steene straat van 't dorp tot aen de te maken mooie'. Hierdoor kan bespaard worden op het draaggeld dat de burgers kwijt zijn, met andere woorden: de transportkosten gaan omlaag. Het zal voor de burgers ook geen bezwaar zijn, dat zij in plaats acht pond per zak negen pond maalloon moeten gaan betalen. Per saldo is men toch goedkoper uit. Niet alleen de burgers, maar zeker ook de bakkers zijn in hun nopjes met de bouw van de nieuwe molen, omdat Aren Korvinck hierin builstenen wil opnemen. De bakkers zijn groot voorstander van het hebben van builstenen 'ten eijnde ons intrest in 't backen van gebuelt broot, beschuijt, fifth#-. 4of ficf f Of/0 fejïtêH h ^fyfresfSfexriJj a ff- j - „V v er fv ffLJLfS. 13 Goeree-Overflakkee telt twaalf korenmolens, waarvan er elf in beheer zijn bij de eilandelijke Molenstichting. Alle twaalf molens verkeren tegenwoordig in goede staat van onderhoud. Ze worden draaiende gehouden door vrijwillige molenaars. De oudste molen vinden we in de voormalige Zeeuwse enclave Sommelsdijk en draagt de naam 'De Korenbloem'. Over de bouw en diens voorganger handelt deze bijdrage. Standerdmolen met molenhuis op de'Meulehaogte'. Detail kaart uit Kaartboek van Pouwel van Beresteijn, Nationaal Archief /ctsyt- Fragment akte van concessie voor de bouw 22 december 1704, Dorpsarchief Sommelsdijk

Nehalennia | 2018 | | pagina 8