Nehalennia voorjaar 2019 nr. 203 Om de genoemde redenen is er, ondanks dat er nog belangrijke vragen omtrent de datering en de aard van het wrak openstaan, aanleiding om dit schip in de context van de Franse tijd te plaatsen. Andere redenen voor de aanwezigheid van dit grote wrak op deze locatie, zoals een scheepskerkhof, hergebruik als maritieme infrastructuur of schipbreuk vinden vooralsnog geen onderbouwing in historische bronnen of historische kaarten. Het is zoals bij veel scheepsarcheologische vindplaatsen niet mogelijk om de redenering helemaal sluitend te krijgen, maar dit is in zekere zin dan ook het aantrekkelijke/mysterieuze aan een dergelijke vondst. Met toekomstig aanvullend veldonder zoek zou deze hypothese getoetst kunnen worden. Zoals eerder vermeld, is de scheepsvondst in het ver leden regelmatig vrijgespoeld, en er zijn verschillende vondstmeldingen door amateurarcheologen gedaan van voorwerpen uit de Franse tijd. Tot de gemelde vondsten behoren een zalfpotje met het opschriftAndré Laugier', een apotheker uit Parijs die onder meer voor het leger van Napoleon werkte. Verder zijn er veel scherven van potten, kruiken en wijnflessen uit die tijd aangetroffen, maar het kan daarbij om ingespoeld materiaal gaan. Bijzonder is ook een messing plaatje met het wapen van Napoleon, dat onder de punt van de achtersteven heeft gelegen. Het toont een adelaar op een bliksemschicht en is afkomstig van een Franse soldatenpet uit de periode 1804-1815. Ook dit plaatje hoeft echter niet in primaire context te hebben gelegen. Ook al is de invasie van de Engelsen in 1809 uitvoerig his torisch gedocumenteerd, fysieke restanten die herinneren aan deze gebeurtenissen zijn niet veel bewaard gebleven. Het wrak vormt, mits de hypothese standhoudt, een getuigenis van deze periode. Het wrak op het Molenstrand blijkt om deze reden een interessante en belangwekkende vondst te zijn. Waardering en publieksbereik De waardering en belangstelling in Vlissingen voor deze wraklocatie heeft voornamelijk te maken met belevings aspecten. Gelegen op de grens van land en water is de vindplaats een bron van speculatie en tegelijkertijd een zichtbaar maritiem landschappelijk element. Het is denk baar dat er in de toekomst meer restanten op het Molen strand vrijspoelen die kunnen worden gerelateerd aan de Engelse invasie van 1809. Schets Molenstrand met wrak 1854 Frans zalfpotje

Nehalennia | 2019 | | pagina 11