Zeland en Goeree in de wereld <deei 3. Noom Amerika) Michigan Vermont J Maine Jaco Simons Emigratie De negentiende-eeuwse emigratiegolf in ons land ving kort na 1830 aan en voerde grote aantallen Nederlanders naar de Verenigde Staten van Amerika. Zij kwamen voornamelijk terecht in de staten Michigan, Wisconsin, Iowa en Illinois. Een samenloop van diverse moeilijke omstandigheden lag ten grondslag aan de initiatieven om te vertrekken. Vooral voor landbouwers waren de economische en sociale omstandigheden in Nederland alles behalve rooskleurig. Aardappelziektes, dalende prijzen voor diverse landbouw producten en hoge belastingen vormden redenen voor emigratie. Daarnaast boden slechte hygiënische omstan digheden en kindersterfte weinig hoop op een betere le vensstandaard. En dan was er nog een godsdienstig aspect in de vorm van de moeilijke positie van een afgescheiden religieuze groepering. Het aandeel Zeeuwen onder de Amerikagangers was groot. Van alle Nederlanders die tussen ongeveer 1830 en 1870 naar het beloofde land vertrokken, kwam meer dan twintig procent uit Zeeland en dan vooral uit Duiveland, Zuid-Beveland en het westelijke deel van Zeeuws-Vlaan- deren. Eenmaal in Amerika bleven veel Zeeuwen, net als in Nederland, actief in de landbouw. Ze namen hun expertise dus mee en dat kwam goed van pas in de toen amper ont gonnen streken in het noorden van de Verenigde Staten. Michigan In het nieuwe land werden de namen van de gestichte ne derzettingen vaak genoemd naar plaatsen van herkomst. Het stadje Zeeland in het westen van Michigan is daar een voorbeeld van. In dit gedeelte van Michigan vinden we trouwens een grote concentratie Nederlandse plaatsna men, al dan niet in verengelste vorm. Zo treffen we daar In een serie van vijf korte artikelen in Nehalennia maken we kennis met de namen Zeeland en Goeree in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons voor wat betreft Zeeland onder meer forten, stadjes en eilanden te traceren. Deze luisteren of luis terden niet alleen naar de naam Zeeland, maar in een aantal gevallen ook naar Zeelandia, Nova Zeelandia of Nieuw Zeeland. Slechts drie keer stuitte Simons op de naam Goeree, in de vorm van een eilandje en een tweetal kapen. We reizen in de vijf bijdragen af naar Afrika, Azië, Noord-Amerika, Midden- en Zuid-Amerika en Oceanië. Het feit dat Zeeland en Holland gedurende een aantal eeuwen wijdverspreide handelscontacten hadden, wordt hiermee weer eens bevestigd. Deze reeks bijdragen beoogt niet een volledige opsomming of uitputtende verhandeling te zijn; eerder een signalering en misschien, daaruit voortvloeiend, een aanzet tot verdere uitwerking. Aan het einde van het laatste artikel volgt de bronvermelding betreffende deze reeks. Washington Now Hampshire Montana I North Dakota Minnesota Oregon Idaho i jSouth Dakota Wyoming Wisconsin OnTheÉi/orl New York Connocticu Iowa Pennsylvania New Jersey Nevada Ohio lllinoisllndiana Missouri Utah West Virginia Colorado California Virginia Kentucky orth Carolina Arizona Oklahoma South arolina New Mexico !)nTheW'brldMaD.coffi Aiabamaï Georgia Mississippi Louisiana Delaware Maryland Washington, D.C. Florida Ligging van Michigan en North Dakota in de VS

Nehalennia | 2019 | | pagina 14