Nehalennia voorjaar 2019 nr. 203 de plaatsen Borculo, Drenthe, Graafschap, Groningen, Harlem, Holland, Noordeloos, Overisel, Vriesland en Zutphen. Zeeland in Michigan werd, zoals te verwachten, door Zeeuwse emigranten gesticht. Het initiatief stond onder leiding van de 'afgescheiden' Goese predikant Cornelis van der Meulen en zijn evenknie, de rijke boer Jannes van de Luijster uit Borssele. De zogeheten Afgescheidenen vormden een religieuze groepering die zich in 1834 had losgemaakt van de Nederlands Hervormde Kerk. Het was boer Van de Luijster die onder zijn dorpsbewo ners de boodschap verkondigde dat de eerder genoemde aardappelziekte een teken van hoger hand was om de dorpsbewoners te wijzen op zedelijk verval in hun om geving. Volgens hem kon het zo niet langer en het werd tijd om een nieuwe plek te zoeken. Samen met Van der Meulen, die de apostel van Zeeland werd genoemd, werd een goed doordacht plan gemaakt om met een grote groep geloofsgenoten naar Amerika te vertrekken en daar een eigen gemeenschap te stichten. Van de Luijster verkocht zijn bloeiende boerenbedrijf in Borssele voor ruim 40.000 gulden, een enorm bedrag in die tijd. Met dit fortuin financierde hij de overtocht naar Amerika, kocht hij grote stukken land in Michigan en stichtte hij in 1847 het dorp Zeeland. Van de Luijs ter verkocht het aangekochte land vervolgens voor de aankoopprijs aan zijn geloofsgenoten en leende geld uit in termijnen van twintig jaar. Tevens betaalde hij de nood zakelijke voorzieningen, zoals een kerk, een school, een postkantoor en infrastructuur. De beginperiode was een zware tijd voor de kolonisten. Mede door de zorgvuldige voorbereidingen, de daad krachtige leiders en de financiële steun kon deze landver huizing toch uitgroeien tot een succesvolle onderneming. Rond 1860 stond de kolonie eindelijk op eigen benen. Toen Van de Luijster in 1862 stierf, had hij zijn hele for tuin uitgegeven of uitgeleend. Anno 2019 telt Zeeland in Michigan ongeveer 5.500 inwoners. Alcohol Zeeuwse dialecten en streekdrachten bleven met het tradi tioneel ingestelde Amerikaanse plaatsje vervlochten tot in de jaren twintig van de twintigste eeuw. Opmerkelijker is het gegeven dat er in het stadje Zeeland geen druppel alco hol is te vinden. Dat is al meer dan honderd jaar het geval. In 1905, vijftien jaar voordat de algemene Drooglegging in de Verenigde Staten werd verordend, werd een lokale anti-alcoholwet in Zeeland uitgevaardigd en die is nog steeds van kracht. Deze wet is er mede gekomen door het daadkrachtige optreden van een aanzienlijk aantal vrou wen in de stad. De dames waren van mening dat drank al leen maar ellende bracht. Huisvaders verbrasten hun loon, mishandelden hun echtgenotes en andere gezinsleden en zo gingen gezinnen stuk. Net buiten de gemeentegrens van Zeeland is overigens wel een aantal slijterijen gevestigd dat goede zaken doet met Zeelanders... Minister Aardig om te vermelden is het feit dat de minister van on derwijs in de regeringsploeg van de huidige Amerikaanse president Trump een dame is die weliswaar geen Zeeuwse, maar wel Nederlandse wortels heeft. Bewindsvrouw Betsy DeVos-Prince, een dochter van Edgar Prince, één van de rijkste ondernemers van Michigan, werd geboren en groeide op in het stadje Holland, vlak bij Zeeland. Zij en haar familie behoren, vooral als gevolg van hun religieuze overtuiging, tot de ultra-conservatieven. Die zijn wars van vernieuwingen en ver van acceptatie van andersdenken den en andersvoelenden. North Dakota De ontstaansgeschiedenis van Zeeland in North Dakota heeft veel raakvlakken met die van Zeeland in Michigan. We hebben in dit geval echter niet te maken met Zeeuwse maar met Duits-Russische emigranten. De voorouders van de inwoners van dit stadje Zeeland verkasten in de negentiende eeuw vanuit een overbevolkt Duitsland naar de steppen van Rusland, maar vonden daar niet hun eindpunt. In 1885 trokken zij vanuit Rusland naar de prairie van het noorden van de Verenigde Sta ten, om precies te zijn naar de staten North Dakota en South Dakota. Dat deden zij om het regime van de tsaar te ontvluchten. Bovendien hadden zij het verlangen om eigen grond te bezitten en dat kon in Rusland niet worden verwezenlijkt. Het plaatsje Zeeland vinden we North Dakota. Het werd officieel in 1902 opgericht langs een belangrijke spoorlijn in het uiterste zuidwesten van die staat. Die lijn verbond 13 Vlag Zeeland, Michigan Straatbeeld Zeeland, Michigan

Nehalennia | 2019 | | pagina 15