Nehalennia voorjaar 2019 nr. 203 Toen was't de burte an Jopie Minnaard die a an d'and van een paer voorbeelden liet zie oe a ze de tekst van 't boek interpreteerd Ze las di ok een paer passages uut de tekst bie voor. Jan Minnaard Signalering Eind vorig jaar verscheen dus bij uitgeverij 'Het paard van Troje' in Goes' een uitgave van de bijbelvertaalgroep van't Kerkje van Ellesdiek 'De Biebel in 't Zêeuws, Openbaerieng in beeld'. Het is een uitgave in een reeks, meerdere bijbelboe ken zagen reeds het licht. De vertaalgroep, bestaande uit vier personen, had deze keer geen gemakkelijke taak, want het bijbelboek Open baringen is een boek met ingewikkelde teksten. Het bevat visioenen en profetiën, geschreven door de apostel Johan nes, die door de Romeinen verbannen was naar Patmos. De vertaling is in het dialect van Zuid-Beveland. Voor de bijbelvertalingen is een aparte spelling ontworpen, zodat in alle bijbelboeken wat dat betreft een eenheid ontstaan is. Voor de vertaling van Openbaringen is geput uit diverse bronnen. Naast de Griekse grondtekst was de Engelse uitgave van 'https://net.bible.org' van fundamenteel be lang. Ook enkele Nederlandse vertalingen waren bij het vertaalwerk van nut. Een daarvan, 'De Nieuwe Bijbelverta ling (2004) van het Nederlands Bijbelgenootschap is zelfs afgedrukt naast de Zeeuwse tekst, zo wordt in het 'Woord vooraf' vermeld. Het boek heeft de gebruikelijke rechthoekige vorm van eerdere vertalingen en toont als een fraai album, dat 67 pagina's telt. Waar woorden tekort schieten, vertolken een dertigtal kleurige aquarellen van Jopie Minnaard- Verheijke, in de haar kenmerkende geabstraheerde stijl misschien wel de diepste betekenissen van de visioenen. Onder elke afbeelding, die de linker pagina's vullen is de bijbeltekst vermeld die de bron was voor de afbeelding. Al met een zeer fraaie uitgave, die met zorg vormgegeven is. Aanbevolen! De prijs is 15,- ISBN 978 9071937 705 P.H. M'n stikje Mien vrouwe kopt vanuut dur luie stoele. Noe is ut zó da luie stoelen nie bestaê. Oans bin lui en gae in un stoele zitte die a di voe emikt is. En di worre me dus nog luier van. Mè goed. Vanuut die stoele kopt ze aoles watta ze dienkt da ze nodig eit via internet. Dus stit un weke laeter anièns Ikea voe de deure. Un zzp-er in un witte bus en un dööze van Postnl mee veertigfotoliesten die a bedoeld bin om dur kunstwerkjes mêêr luuster te geven. Of a ze gelieke wil betaele. Dat wil ze. Divoe ei ze un klein kistje mee un bedrag durrin datta bestemd is voe zzp-ers. Mè a ze de 125 euro wil betaele die a nodig bin om eigenaer te worren van de dööze kiekt die jongen moeiluk in zun papieren en ziet attut adres en den afzender kloppe mè dat de dööze nie int systeem van Postnl zit. Dat za mien vrouwe un woste weze. Ze douwt ut geld bie de besteller in zun annen en wil dur fotoliesten. Me dat kan nie. Iets watta nie int systeem zit ister nie en kan dus ok nie ovveleverd worre. A mun vrouwe zeit da ze dat belacheluk vindt omma de dööze vlak voe dur voeten staet en zie mee un and vol geld lopt te zwaaien om te betaelen weet de jon gen nie direct wat attun di op mot zegge. Ie vindt ut eigeluk ok mè niks en belt Postnl. Me die die is meedogelöös. Ie mot de dööze mee trug neme en kantum dan un dag laeter wee langsbrienge zodrae at'n in 't systeem in evoerd is. Dan bimme nie tuus, zei mun vrouwe. Da's is voe die knul gin probleem. Ie komt gewoon wee langs en amme nie tuus binnne neemt-ie ut pak wee mee en dan kunne oans het un dag laeter op aele bie un wienkel in de stad die a deur Postnl an eweze is. Wirrom kom je langs twint aje weet amme niet tuus bin wil mun vrouwe wete. Da komt, zeitum, om a de regels voorschrieve attun twi kier an de deure mot komme. A dat nie zo was kon um de dööze noe a ni de wienkel brienge en konne me die vandaege nog op aele. Ik stoenge dur bie. Om nie glad gek te worren emme mè niks mi ezeit. En dus fletse ik twi daegen laeter vanuut oans durp tien kilometer om en verom, foeterend en tierend, omda oans nondedju nie voe niks die rommel tuus litte bezurge, om midden in de stad un dööze van 26 kilo op te aelen om a Postnl un fout emikt ei en dienke in die tussentied fenienig an un uutspraeke van de schriever Nescio die ak tot mien favorieten rekene: God zegene de verantwoordelukke auto riteiten. A't kan un bitje ard." Theo Raats, dialect west Zuid-Beveland 31 Openb. 913: Toen blaesden den zesden iengel op z'n bazune.

Nehalennia | 2019 | | pagina 33