Nehalennia voorjaar 2019 nr. 203 kapel van de machtige Heer van Maelstede? Hij hield het patronaatsrecht om de pastoor te benoemen. Bij archeologisch onderzoek van de oude begraafplaats op Maelstede zijn geen sporen van een kapel gevonden. Wel moeten we aantekenen dat het centrum van deze begraaf plaats door aanleg van een bunker in de Tweede Wereld oorlog geheel was verstoord. Hoewel we hiervan geen resten hebben aangetroffen blijft de mogelijkheid bestaan dat hier een klein houten kerkje heeft gestaan. In het zuiderkoor van Kapelle bevinden zich beschilderde bakstenen graven uit de 14e eeuw.13 Lepoeter geeft in zijn beschrijving van de geschiedenis van de Ka- pelse kerk een uitstekend gedocumenteerd overzicht van de bouw van deze kerk.14 Terug naar Maelstede. Vermoedelijk werd in 1134 door een watervloed een inbraakgeul gevormd vanuit de Thier- inge die ver in het land doordrong en een gedeelte van de oude begraafplaats en enkele vroege huizen vernietigde. Nog steeds is de kolk die toen ontstond als 'De Komme' in het huidige bouwplan zichtbaar. Als maatregel ter voorkoming van herhaling van deze calamiteit werd in de huidige Biezelingsestraat in die kreek een dam gelegd die liep vanaf Hotel de Zwaan tot de villa Gistelles. Ongeveer gelijktijdig werd ter plaatse van de Hoofdstraat in Biezelinge een dam gelegd waardoor de haven van Biezelinge ontstond. Bij deze dam werd een watermolen gebouwd. Ook bij Wemeldinge werd (waar nu de Dorpstraat ligt) de geul afgedamd. De verschillende leden van het geslacht Maelstede waren geduchte tegenstanders. Tijdens een conflict over inbreuk op hun rechten koos Floris V de zijde van de Vlaamse Graaf Guy van Vlaanderen, Gevolg was dat de goederen in beslag worden genomen en Jan en Wolfert van Mael stede moeten als ballingen naar Vlaanderen vertrekken. Jan zonder Genade die voor zijn vader Floris de strijd om herstel van hun rechten bestreed en deze slag won, vernietigde de kastelen van Wolfert van Borsele en Jan van Maelstede. Alleen de heuvel bleef bestaan tot het eind van de 19e eeuw. Boer Nijssen eigenaar van het perceel waarop Hof Maelstede stond, slechtte de hoogte vulde de gracht met de vrijgekomen grond. Hij vond op de top van de berg zware bakstenen funderingen die ook in de gracht terechtkwamen. Ook veel puinresten kwamen in de gracht terecht. De zool van de berg bleef bestaan; vandaar scherven uit de elfde en twaalfde eeuw. Iets westelijk van de woonheuvel werden hun doden op een klein kerkhof begraven.8 In het begin van de twaalfde eeuw was het aanzien en de macht en de rijkdom van de Heer van Maelstede in de gehele streek zodanig gestegen, dat dit tot uiting werd gebracht door de oude heuvel op te hogen tot onge veer twaalf meter. Op de top werd van de kort te voren uitgevonden stenen, (gebakken van klei)9 een woontoren gebouwd. Het moet een imposant gebouw geweest zijn getuige bij het archeologisch onderzoek in de gracht aangetroffen zuiltjes en halfzuiltjes van vensters waarin gleuven voor glas in lood waren aangebracht.10 Het dak was bedekt met leien waarvan in de gracht eveneens resten zijn aangetroffen. Op de voorburcht verrees een stenen poortgebouw en een trap. Die steunde op 30 cm dikke in de bodem ingeheide eikenhouten palen. De trap reikte tot de top. Het dak was gedekt met van klei gebakken platte leipannen; terwijl de hoekkepers afgewerkt waren met vleugelpannen. Wolfert van Maelstede was een machtig Heer en de non nen van het door hem gestichte klooster Jeruzalem gingen ter Maelstede naar de kapel.11 Nu duikt in de geschiedenis een nieuw feit op. Onder de huidige Hervormde kerk van Kapelle bevinden zich resten van een kapel van natuursteen die dateren uit de twaalfde eeuw. De kerkstichting van deze kerk is pas laat in de dertiende eeuw.12 Was de kapel soms tot die tijd een eigen De gedempte gracht met puin en grote brokken muurwerk In een torenachtige bouwsel op een heuvel woonde de Heer van Maelstede Reconstructie van de stenen toren op de hoge heuvel met voor burg en houten trap, ca 12e eeuw

Nehalennia | 2019 | | pagina 5