let wrak bij de Oranjemolen m lossingen Nehalennia voorjaar 2019 nr. 203 Een mysterieuze scheepsvondst uit de Franse tijd J.P.F. Verweij, W.B. Waldus en M. van der Linden Een historisch strandje Vlissingen is in de twaalfde eeuw ontstaan op een kreekrug, een hoger opgeslibde oever van de voormalige Honte in het Schelde-estuarium. De groeiende handels- en vissersplaats kreeg in 1315 stadsrechten. In 1489 is een begin gemaakt met de omwalling van de stad. Vlak voor het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog kwam in 1548 het Keizersbolwerk tot stand. De naam refereert aan keizer Karei V. Vervolgens is in die tijd ook het Oranjebastion aangelegd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Duitse bezetter na 1942 bij het Oranjebastion een bun ker gebouwd. Deze behoorde, evenals de nabijgelegen zeewering, tot de Atlantikwall, die het Europese vasteland moest beschermen tegen een geallieerde invasie. Tijdens de Slag om Walcheren in 1944 is Vlissingen zwaar gebom bardeerd.2 In de jaren tachtig van de twintigste eeuw is de zeewering aanmerkelijk verzwaard en verhoogd langs de landzijde van de uit 1699 daterende Oranjemolen. In opdracht van de Gemeente Vlissingen heeft ADC Maritiem op 16 en 17 april 2018 een onderzoek uitgevoerd naar een scheepswrak dat is aangetroffen op het westelijk strandje voor het van oorsprong zestiende-eeuwse Oranjebastion in Vlissingen. Vanwege het tij was het wrak slechts beperkt bereikbaar. Het onderzoek bestond uit het aanleggen van drie opgravingsputten, het uitvoeren van sonderingen, het maken van documentatie en het nemen van houtmonsters voor een datering. Hoewel het wrak niet met zekerheid is te identificeren, geeft archief- en literatuuronderzoek wel aanknopings punten voor een mogelijke historische context van het schip in de Franse tijd. Mogelijk is er een verband met de Engelse invasie van 1809.1 Molenstrand, overzicht Landing 1944, Uncle Beach

Nehalennia | 2019 | | pagina 7