m Maar al gauw zag ik waar ik was. Precies zoals de librije in Hulst! Dezelfde locatie op de hoek van het koor en het noorderdwarsschip. Door een muur met een deur erin van de kerk gescheiden. Met nog een etage erbovenop. Wat me overtuigde, was een kraag steen van een figuur met een boek, precies zoals in Hulst. De andere consoles waren flink beschadigd, maar in twee ervan kon ik toch ook wel figuren met boeken herkennen. De ruimte staat, volgens de website van de Grote Kerk Brouwershaven, bekend als het broodhuisje. Dit omdat hier brood aan de armen uitgedeeld werd. De Sint Nicolaaskerk van Brouwershaven heeft dus ook een librije gehad. Althans, in ieder geval een ruimte die ervoor bestemd was. Of er ooit daadwerkelijk boeken be waard werden, en zo ja welke, dat vermeldt de geschiede nis niet. De heer Huib Uil, voormalig gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland, wist me mondeling te melden dat de stad Brouwershaven aan het begin van de 17e eeuw zeker boeken bezat. Hij wist uit de archieven dat er titels van Erasmus te vinden geweest waren. Dit is typerend voor collecties van librijen: niet alleen kerkboeken, maar ook werken die de algemene ontwikkeling bevorderden. De librije van Brouwershaven en die van Hulst zijn meteen bouwkundig gezien de beste voorbeelden van hun soort in Zeeland. Beide aanbouwen zijn geen latere toevoegin gen aan bestaande kerkgebouwen, maar bij het ontwerp meteen meegenomen. Het doorlopende metselwerk laat dit in beide gevallen duidelijk zien. Bij allebei zijn ook de collecties helaas verloren gegaan. Beide ruimtes geven ech ter blijvend blijk van een bouwkundig, cultureel en sociaal aspect bij oude Zeeuwse kerken. 8 Figuur met boek, kraagsteen in de librije van de Sint Nicolaas- kerk, Brouwershaven. Foto: Marinus Bierens Buitenaanzicht van de librije van de Sint Nicolaaskerk, Brou wershaven. Foto: Marinus Bierens Over de onderzoeker Drs. Marinus Bierens, is conservator ZB\ Planbureau en Bibliotheek van Zeeland

Nehalennia | 2019 | | pagina 10