10 varing, want eerder werd onder zijn leiding Tobago bezet. Een verlaten Frans fortje op Sint Eustatius werd door Van Corselles ingepikt, vervolgens uitgebreid en voorzien van de naam Fort Oranje. Het eiland als geheel kreeg de naam Nieuw Zeeland. Met Van Corselles reisde een groep kolo nisten mee die het onzekere avontuur durfde aan te gaan in de verre Cariben. De meeste van hen waren Walen en Vlamingen. Van Corselles werd later aangesteld als com mandeur van het eiland. In de loop der tijd werden vele Nederlandse namen aan forten en gebiedsdelen gegeven. Omdat het eigenaarschap van Sint Eustatius tussen 1636 en 1815 maar liefst 22 maal wisselde, treffen we ook Franse, Engelse en anderstalige namen aan. De genoemde Vlissingse investeerders hadden vanuit Zee land een zogeheten patroonschap over Sint Eustatius. De patroons bezochten hun overzeese bezittingen doorgaans niet, maar lieten dat over aan lieden die hen vertegen woordigden. Ook hun koopvaardijschepen lieten zij naar hun verre eilanden reizen. Zo voer bijvoorbeeld Michiel de Ruyter op deze handelsschepen als werknemer onder de gebroeders Lampsins, die eerst patroons waren van Tobago en later van Sint Maarten. De Ruyter bezocht Sint Eustatius tot tweemaal toe tijdens reizen naar de West. Het patroonschap van de Vlissingers werd in 1682-1683 opgeheven, waarna het bestuur over Sint Eustatius werd overgedragen aan de WIC. Net als op de eilanden Sint Maarten in 1624 en Tobago in 1628 was de Nederlandse kolonisatie van Sint Eustatius in 1636 dus een Zeeuws initiatief. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat we op dit eiland in de Caribische Zee een Zeeuws toponiem vinden. Werden op Tobago Nieuw-Wal cheren en Nieuw-Vlissingen in het leven geroepen, op Sint Eustatius vinden we de Zeelandia Baai. Deze bocht vinden we aan de noordoost kust van het zogeheten Bovenwindse eiland. Sint Eustatius was niet alleen strategisch van be lang, maar bleek ook interessant om er tabak-, katoen- en later suikerplantages op te zetten. Aan de Zeelandia Baai werd een plantage met de naam Zeelandia gesticht. In 1974 werd op de plek van de plantage een hotel gebouwd. De Guyanas Vanuit Midden-Amerika zakken we af naar Zuid-Ame- rika. Een groot deel van het omvangrijke noorden van Zuid-Amerika wordt de Guyanas genoemd. De huidige republieken Guyana en Suriname maken daar onderdeel van uit. Binnen hun grondgebied bevinden of bevonden zich één plantage en maar liefst drie forten met de naam Zeelandia. Bovendien luisterde zelfs een gehele kolonie naar die naam. In tegenstelling tot Suriname horen we in Nederland maar weinig over de onafhankelijke staat Guyana. Hooguit ken nen we dit land van het onvoorstelbare drama dat zich in 1978 afspeelde in het afgelegen Jonestown, waarbij de Amerikaanse sekteleider Jim Jones meer dan negenhon derd van zijn volgelingen de dood injoeg door ze massaal zelfmoord te laten plegen. In de republiek Guyana vinden we een aantal grote rivie ren. De Berbice, de Essequibo en de Pomeroon zijn daar voorbeelden van. Ze maken deel uit van het Guyaanse deltagebied. Net als op Sint Eustatius waren in de Guyanas de Zeeuwen Plantagekaart van Berbice, met daarop de plantage Zeelandia ongeveer in het midden van de kaart, (bron: Internet)

Nehalennia | 2019 | | pagina 12