Zouden ze door Toorop of Mondriaan getekend zijn? Een zoektocht naar de maker van de tekeningen in een schetsboekje uit 1911 Jan Midavaine Juist in de periode dat onze tekenaar op Walcheren en Noord-Beveland was, werd van 20 juli tot 20 augustus in een nieuw gebouwde toonzaal in Domburg een schilderij ententoonstelling gehouden. De Middelburgsche Courant van 1 augustus 1911 schreef erover: 'De verzameling schilderijen en teekeningen, die in het aardige en practisch verlichte zaaltje tegenover het Badpaviljoen te Domburg werd bijeengebracht, is een col lectie waarop menige kunstvereeniging in een groote stad jaloersch kan wezen. En Domburg èn Walcheren hebben de voldoening dat ze van de trekvogel-artisten die ieder mooi seizoen hier neerstrijken, en voorts van de trouwe "overblijvers" nu ook eens iets anders zien dan de schilder-1 kist en het schildersstoeltje. Want het voltooide werk zelf te zien bleef het voorrecht van enkelen die in de ateliers een kijkje mochten nemen. "Walchersche schilders" zeg gen de aankondigingen en de catalogus. Nu ja, dat gaat zoover het gaat. We hebben in ons vorig nummer heel voorzichtig gesproken van "op Walcheren gevestigde of aanwezige schilders". Men moet dan ook niet verwachten een soort Walchersche "school" te zien. Walcheren heeft ruimschoots motieven geleverd. Maar dat is al. Van Bergs- ma tot P. Mondriaan is een boog van groote spanning'. Op de tentoonstelling hing werk van bekende schilders als Heyse, Hart Nibbrig, Van Heemskerk, Van Dam van Isselt, Vaarzon Morel, Schütz, Toorop en Mondriaan, /Se /jr/t. Enige jaren geleden kocht ik op Marktplaats een schetsboekje met daarin tekeningen die tussen 10 en 17 augustus 19n op Walcheren en Noord-Beveland zijn gemaakt. De tekenaar bezocht eerst Valkenisse, waar hij een strandgezicht tekende en vervolgens werkte hij in de dagen erna in Veere, Middelburg, Arnemuiden, Vlissingen, Domburg, Kamperland en Wis- senkerke. Op de Hoge Hil in Domburg, de geliefde ontmoetingsplaats van schilders, genoot hij van het bijzondere Zeeuwse! licht dat velen van hen naar deze badplaats trok. Vol bewondering zullen de toeristen over zijn schouders hebben meege- keken hoe hij het dorp vereeuwigde. Uit de tekeningen blijkt dat hij belangstelling had voor architectuur, klederdracht en portrettekenen. Ze zijn met een vlotte hand op papier gezet en de manier waarop hij de compositie uitvoert en perspectief aanbrengt, tonen aan dat hij een ervaren tekenaar is. Ook slaagt hij erin alle gebouwen in de juiste proporties weer te geven. Dat zien we bijvoorbeeld aan de peer van de toren van het Veerse stadhuis, waar zelfs grote schilders moeite mee hebben om die goed weer te geven. ■s y? s j i i s Aan het strand te Valkenisse 10 Aug. 1911

Nehalennia | 2019 | | pagina 16