Supplement op de computer Nehalennia zomer 2019 nr. 204 Rinus Willemseri Twee jaar geleden besloot het bestuur het eerste deel van het Supplement (255 bladzijden) te digitaliseren op de zelfde wijze als het Zeeuws Woordenboek. Dat betekent dat er een ingang komt met Nederlandse woorden om het dialectwoord te vinden. Wie dan dus het woord: handkar intikt, komt bij het dialectwoord steekkarreke terecht en ziet dan dat dit woord in ZVO-zd wordt gebruikt, dus in de grensstreek onder het Land van Hulst en het Land van Axel. Nog een paar voorbeelden: toetje gebruiken intikken, dan kom je terecht bij iets achteran eten. Deze manier van zoeken is speciaal bedoeld voor mensen die geïnteresseerd zijn in ons dialect, maar het niet zo goed beheersen. En u weet, dat er ieder jaar minder men sen zijn die dialect spreken. Het merendeel van onze leden is echter nog actief betrokken bij het dialect. Al spreken ze het niet meer dagelijks, toch vinden ze het leuk eens in het Supplement te neuzen. Dat kan dus over enige tijd op de computer, want het Supplement kom op onze website te staan. Verder zijn er ook circa driehonderd gesproken voor beeldzinnen te beluisteren. Dat betekent dat u op een woord of zin kan klikken met uw muisknop en u hoort die zin van het beeldscherm. al een demo gemaakt die te vinden is onder: www.zeeuwse dialect vereniging>media>supplement in bewerking. Met de knoppen onderaan, ga je door het Supplement. Dan zie je bijvoorbeeld onder de knoppen 3, 4 en 12 de prachtige illustraties van Jo Jobse. Wil je een voorbeeldzin horen? Die zit onder knop 14. Jullie snappen wel, dit is nog maar een voorproefje. Zowel Pascal als ik werken er met plezier aan. Soms zitten we gewoon te grinniken als ze een paar leuke woorden of voorbeeldzinnen verwerken, want Kees Fraanje heeft des tijds een heleboel humor in die teksten verwerkt. Daarvoor zoeken we dialectsprekers in ons taalgebied die deze zinnen uitspreken of lezen. Het geheel wordt opge nomen en aan het Supplement gekoppeld. Een vrouw uit bijvoorbeeld Heinkenszand, spreekt natuurlijk een zin in haar eigen dialect. Op deze manier krijgen we niet al leen een lees- en doorbladerbaar Supplement, maar ook een hoorbaar woordenboek. Inderdaad, precies zoals het Zeeuws Woordenboek is opgebouwd. Dat was trouwens toen het uitkwam in 1999, het eerste sprekende dialect woordenboek ter wereld! Het tekstdeel werd destijds ge digitaliseerd door Rinus Willemsen, die ook dit keer het initiatief nam voor het Supplement. Het werk vordert ge staag. Voor het technische werk hebben we onze webmas ter Pascal Broekhoven bereid gevonden. Hij heeft intussen 17 In 2003 verscheen het Supplement op het Zeeuws Woordenboek van dr. Rika Ghijsen. Aan dat Supplement is jaren gewerkt door Kees Fraanje. Naast het papieren woordenboekdeel van 255 bladzijden is er een informatieve aanvulling over am bachten, gebruiken, streekverschijnselen, recepten en enkele liederen. Rinus Willemsen

Nehalennia | 2019 | | pagina 19