Familienaam Willeboordse in de kijker Wa! betekent de naam? De oorsprong van deze naam moeten we zoeken bij de Germaanse tweestammige voornaam wil-brord met als oorspronkelijke betekenis 'wil-speerpunt'. Het is dus een patroniem of vadersnaam. Iemand wordt vernoemd naar zijn vader, die in dit geval dus wil-brord heet. Dat hij of zij de zoon is van deze Wil-brord wordt duidelijk door de toe voeging -se (die elders ook -sen of gewoon -s kan zijn) Sint-Willibrord (658-739) is de apostel van de Friezen en de eerste bisschop van Utrecht. Hij is in 658 geboren uit een Angelsaksisch geslacht. In 698 stichtte hij een be langrijk klooster in Echternach. Hij stierf er in 739. De basiliek van Hulst (bisdom Utrecht) is aan Sint-Willibrord toegewijd. 's-Heerenhoek, Terneuzen, Zierikzee en Oud- Vossemeer hebben een Sint-Willibrorduskerk; Oostkapelle heeft een Willibrordkerk. Ook buiten Zeeland zijn er heel wat kerken naar hem vernoemd. Willeboord was - en is het eigenlijk nog steeds - een (Zeeuwse) jongensnaam. In de voornamenbank zien we dat er in 2014 in Nederland nog 37 mannen zijn die als eerste naam Willeboord hebben - voornamelijk op Wal cheren - en nog 26 mannen die de naam als volgnaam hebben (zie kaart). Willebrord komt vaker voor (165) maar is niet specifiek Zeeuws, de naam is verspreid over heel Nederland en is op Walcheren - waar Willeboord voor komt - niet bekend. Als volgnaam komt het wel enkele keren voor op Walcheren, maar de naam is verspreid over heel Nederland. 859 mannen hebben Willebrord als volg naam in 2014. Het oudste voorbeeld van het gebruik van de naam is uit 1275. Alle nu levende Willeboordsen behoren volgens onze bron nen tot twee stammen, een grote stam met ongeveer 350 mensen, die uit Gapinge afstamt en een kleine groep van ongeveer twintig mensen die uit Westkapelle afstammen. Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Familienamen zijn pas officieel vastgelegd in 1811, maar lang daarvoor werden in bepaalde regio's de familiena men al erfelijk. Willeboord Cornelisse Decker, geboren in Sandijk op Walcheren rond 1680 was vernoemd naar zijn grootvader van moeders zijde, Willeboord Meertense d'Heere. Hij heeft de nakomelingen in de grote stam de familienaam gegeven. Nakomelingen van zijn broer Pieter (geboren in 1684) zijn de naam Dekker gaan voeren. Op de website Zeeuwen gezocht vinden we als eerste naamdrager waarvan voornaam en familienaam bekend zijn een Jacob (1712) en een Pieter (1713), beiden uit West-Souburg. Rond 1744 zijn er een aantal Willeboord sen bekend in Westkapelle. Zeeuwse bijzonderheden De naam Willeboordse hoort bij de groep namen die afgeleid zijn van een voornaam en die eindigen op -se. Willeboordse kan met recht en reden een Zeeuwse naan genoemd worden. De voornaam Willeboord is al heel Zeeuws (zie hoger) en ook de toevoeging -se is Zeeuws. De naam komt ook vooral in Zeeland voor. Bekende Zeeuwen met de naam Willeboordse Elisabeth Willeboordse, geboren op 14 september 1978 is een bekende judoka. Ze groeide op in Middelburg en Vlissingen. Ze begon op haar negende met judo en trail zich een weg naar de top. Op het EK van 2005 won ze goud. Datzelfde jaar werd ze uitgeroepen tot Rotterdam sportvrouw van het jaar. In 2007 behaalde ze haar derde Worldcup overwinning. De familienaam Willeboordse werd in de volkstelling van 1947 129 keer genoteerd in Zeeland, in Nederland waren het ei toen 196. Dat aantal liep op tot 330 in 2007. Waar komt de naam Willeboordse vandaan? Bronnen Debrabandere, F. (2003), Woordenboek van de familienamen in België Noord-Frankrijk. Debrabandere, F. (2009), Woordenboek van de familienamen in Zeelan Geraadpleegd op http://www.naamknnde.net/ Meertens P.J, (1947), Zeeuwse familienamen Willeboordse, P (1993), Het Zeeuwse geslacht Dekker-Willeboordse, Apeldoorn 1993]. websites Familienamendatabank Meertens Instituut: http://www.meertens.kna nl/nfb/ Familienamendatabank België: www.familienaam.be Voornamenbank Meertens Instituut: https://www.meertens.knaw.n1/r Wikipidea: Elisabeth Willeboordse Zeeuwen gezocht: https://www.zeeuwsarchief.nl/zeeuwen-gezocht/ Willeboordse 330 personen

Nehalennia | 2019 | | pagina 22