Nehalennia zomer 2019 nr. 204 Van de bestuurstafel De afgelopen weken hebben we, zoals altijd in deze maan den, ons bezig gehouden met de komende dialectdag op zaterdag 19 oktober in Kapelle. We hebben de bekende spreker Wim Daniëls bereid gevonden om deze middag een causerie te houden. Dat belooft wat. Verder kunnen we al doorgeven dat onze vereniging een actie begint om dialectwoorden in het zonnetje te zetten. Iedereen kan een dialectwoord adopteren. Dat woord geef je door aan het bestuur en op de dialectdag worden die woorden bekend gemaakt. Maar er is een voorwaarde aan verbonden. Als je een woord inlevert, moet je ook beloven dat woord in een gesprek minstens één keer per week te gebruiken. Het kan natuurlijk een uitdrukking zijn. Als beloning ontvangt u een gewaarmerkt certificaat met daarop uw naam en het woord/de uitdrukking. Natuurlijk worden ook de deelnemers met het betreffende dialect woord, respectievelijk de uitdrukking in de Nehalennia no 205 van dec. 2019 bekend gemaakt. m VIND IK HET N00ISTE DIALECTWOORD? Laat het ons weten. Heb je belangstelling? Neem dan contact op met één van de bestuursleden of mail naar rwillemsen@zeelandnet.nl of schrijf naar Zeeuwse Dialect Vereniging Boterzandestraat 15 4521AS Biervliet In gesprek met Gerard van der Wal I. Hoe ben je zo geïnteresseerd geraakt in de Zeeuwse ge schiedenis? Dat was al jong en dat gebeurde op twee manieren. Ik woonde op de Voorhoute in Kruiningen en daar bleken bij grondwerkzaamheden restanten op te duiken van kasteel Voorhoute. Uiteraard weieens gegraven in de tuin en een en ander ge vonden. En toen gaan lezen en vervolgens werd ik in 1975 lid van de Heemkundige kring. Toen ik ging werken, eerst als steigerbouwer later op de fabriek van Hoechst te Vlissingen, werd ik actief in de vakbeweging, waar ik cursussen volgde en kennis maakte met de sociale en politieke geschiedenis. Dat heeft geleid tot de twee aandachtsgebieden die mij nog steeds boeien, nl. regionale geschiedenis en de geschiedenis van de arbei dersbeweging en vaak een mix hiervan. Ik ben ook overal in geïnteresseerd en soms leidt dat tot onderzoekjes, die vaak tot hele leuke weetjes leiden. Zoals de studie naar het Openbaar onderwijs op Kats, waar je heel bijzondere onderwijzers tegenkomt, die de moeite waard zijn om over te schrijven. Maar vooral hen leren kennen en wat hun drijfveren waren, is een boeiend as pect. 2. Je bent actiefin de redactie van Nehalennia. Bij welke verenigingen/stichtingen ben je nog meer betrokken. Ik ben actief binnen het bestuur van de heemkundige kring de Bevelanden en lid van de redactie van de Spuije (het blad van de HKring). Daarnaast ben ik bestuurslid van de Stichting Zeeuwse Oude Kerken om dit erfgoed te behouden en daar waar mogelijk een andere bestemming aan te geven. Belangrijk doel is door studie en onderzoek dit vast te leggen en te bewaren bv door het blad van de SOZK. Een op dit moment zeer actueel onderwerp door de toenemende leegstand van kerken. Tot voor kort was ik lid van het bestuur van het SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeelanden ben ik actief lid van de Vakbonds Historische Vereniging Ik zet me ook in voor mijn dorpje Kats als lid van de dorpsraad en ben politiek actief als lid van het bestuur van de PvdA Noord-Beveland. Ook ben ik lid van de RvT van de stichting Ouderen Zorg Noord-Beveland. 21 Gerard van der Wal

Nehalennia | 2019 | | pagina 23