Nehalennia zomer 2019 nr. 204 Kinderspel Als kind was ik veel met poppen aan het spelen. Ik had een wiegje voor ze, heel eenvoudig, wat een tante voor me had getimmerd en bekleed .Een andere tante voorzag me van heel veel kleertjes voor mijn poppenkinderen. Zij maakte die niet zelf, maar ze waren prachtig gebreid of gehaakt. Er was ook een poppenwagen, maar ik had toen een vriendinnetje, dat een kleerkast voor de poppengar- derobe had. En daar had ze mij de ogen mee uitgestoken. Die ontbrak nog aan mijn uitzet. Het was oorlog toen en zeker bij ons op het dorp was zoiets niet te koop. En mijn handige tante was overleden. Als ik er over zeurde, zei mijn moeder: "Ik za 't vö je uuttekene." Maar voor mijn verjaardag of Sinterklaas mocht ik mijn wens wel op een verlanglijstje zetten. Want vragen mocht dan wel. Dus dan schreef ik op: een poppenkleerkast. Ik heb dat heel lang volgehouden, maar het is altijd bij een wens gebleven. In de zomer speelde ik ook met de poppen in de tuin. Soms was er dan een buurjongen, die wel de rol van vader wilde invullen. Hij was meestal "moe van het werk" en wilde dan het liefste slapen, op het gras. Iets heel anders wat ik toen erg leuk vond, was voor win keljuffrouw spelen. Dat begrijp ik achteraf wel, want ik had twee grootmoeders die een winkel hadden. En als mijn ouders, mijn broertje en ik daar 's zondags soms waren, mochten we in de winkel spelen. De ene opoe verkocht boezeroens, hemden, schorten en broeken. Maar dat waren te grote stukken om mee om te gaan. Er waren ook laadjes met knopen, spelden, haken en ogen, klosjes garen enz. Heerlijk, om daar in te graaien en mee te spelen. Er was ook een ellenstok; meten deed ik daar niet mee, maar ik hield hem achter de hand om te laten zien wie van ons beiden de baas was. De andere opoe had een groentewinkel, ook mooi. Be halve een bascule stond er ook een weegschaal met ge wichtjes. Er waren kistjes, met zaden, erwten, bonen. Er hingen papieren zakken aan een touwtje en er was een schep. Genoeg, om met fantasie bezig te zijn. Ik geloof niet, dat we bij het geld konden, maar "op de pof" kon je ook handelen. Leni Blom-Schaleven Speulgoed uut mien kindertied De toaverlantaern Vanmiddag las ik in Nehalennia 202 over Pau z'n speul goed. Dat dee mien dienke an ongze toaverlantaern thuus. 't Zal zo rongd "De Ramp" geweest hawwe. Op elke kinderverjaerdag kwam de toaverlantaern uut de kast en wierre d'r filmpies gedraaid. Dat waorre aparte, stilstaende, beelden, die éên voor éèn getoond werde. Voor neef Leen moste we altied "Knuppel uut de zak" draoije. In 't verhaeltie kwam n boef voor, die met 'n knuppel, die uut de zak kwam, flienk op z'n rik gesloge wier. Leen vond dat geweldig. Ik vraeg me noe of of hie zon stérk rechtvaerdigheidsgevoel had. Er was oak nog 'n filmpie over Burger's Dierenpark en één over de KNSM-vloot. 't Stoommesientje M'n broer en ik hadde 'n stoommasientje gekrege voor Sinterklaos. Met witte anmaekblokkies kon je 't koopere keeteltie opwearme, mar dat was noal 'n gedoe. De vlam van 't blokkie was veuls te groat en snel uutgebrand. Mien vaoder, die horloziemaeker en goudsmid was, en op 23 De Weststraat in Ouddorp. Toen konden de kinderen nog op straat spelen! De laatste twee huizen rechts zijn enkele jaren geleden vervangen door de Hema. Op de achtergrond de vroegere kleuter- en openbare iagereschool, nu meubelzaak Hameeteman.

Nehalennia | 2019 | | pagina 25