Een librije in Brouwershaven ontdekt Nehalennia zomer 2019 nr. 204 Marinus Bierens In Zeeland hebben de Grote Kerken van Goes, Tholen en Zierikzee (de verdwenen Sint Lievens Monsterkerk) waar schijnlijk librijen gehad. Op plattegronden van de kerken in Goes en Tholen kan men ook een ruimte aanwijzen die 'librije' genoemd wordt. Zonder dat hier aanwijzin gen voor bestaan, zouden ook de Sint-Pieterskerk of Noordmonster in Middelburg, de Dom van Veere, en de Sint-Baafskerk of de afgebroken Mariakerk in Aarden burg, boekenverzamelingen gehad kunnen hebben. In dit verband ga ik nog voorbij aan de kloosterbibliotheken, zoals de librije van de abdij te Middelburg. Het beste voorbeeld vindt u in Hulst. De Sint Willibror- dusbasiliek bezit een ruimte op de hoek van het koor en het noorderdwarsschip. Deze is naar de kerk toe door een muur afgesloten, met alleen een normale deur. Het gewelf rust op vier kraagstenen, die menselijke figuren met boeken voorstellen. Deze librije heeft tot 1645 bestaan, in verband met de late overgang van Hulst naar de Staatse troepen. In het stadsarchief worden zelfs documenten bewaard, die van schenkers en titels van toentertijd aan wezige boeken getuigen. Deze boeken zijn nu niet meer in Hulst. De voormalige librije wordt gebruikt als schatka mer. Ondergetekende heeft een historisch overzicht van de bekende Zeeuwse parochiële librijen, kloosterbibliotheken en stadsbibliotheken gepubliceerd in: Historische stadsbi bliotheken in Nederlandstudies over openbare stadsbiblio theken in de Noordelijke Nederlanden vanaf circa 1570 tot 1800. Walburg Pers, 2016. Dat uitputtend bedoelde hoofdstuk is echter inmiddels achterhaald. Op 8 september verleden jaar organiseerde de Stichting Cultuur Erfgoed Brouwershaven een manifes tatie in de kerk onder de titel 'Dichter bij Cats'. Ik was ver zocht om een lezing over Jacob Cats te geven. Gezien het zomerse weer was ik in mijn vrijetijdskleding gekomen, en vroeg ik om een ruimte waar ik me verkleden kon. Men bracht mij naar een ruimte opzij van de kerk. Het was er nogal donker, een beetje rommelig, en voelde vochtig aan. Grote kerken in de Nederlanden hadden voor de Hervorming aardige en veelzijdige boekenverzamelingen opgebouwd. De toegenomen productie sinds de uitvinding van de boekdrukkunst heeft daar zeker aan bijgedragen. De collecties bestonden uit liturgische en theologische werken, maar in wisselende mate werden ook boeken van andere inhoud daarin opgenomen. Omdat deze'librijen'voor het publiek toegankelijk waren, zien we hierin de eerste vorm van openbare biblio theken. Vele bewaard gebleven oude stadsbibliotheken gaan op kerkelijke librijen terug. cs- V Figuur met boek, kraagsteen in de librije van de Sint Willibrordus- basiliek, Hulst. Foto: Marinus Bierens Buitenaanzicht van de librije van de Sint Willibrordusbasiliek, Hulst. Foto: Marinus Bierens

Nehalennia | 2019 | | pagina 9