Had je daar allemaal tijd voor? Eigenlijk had ik te weinig tijd voor het onderzoek in het archief. Lange tijd ben ik bezig geweest om uit te zoeken of de stad Sluis de eigenaar was van de wallen rondom de stad. Daarvoor heb ik veel in het Belfort onderzoek gedaan. Gelukkig waren er overtuigende bewijsstukken in de stadsrekeningen, dat de stad Sluis en niet de landelijke overheid eigenaar van die wallen was. Een bekende opvolger van je was Kornelis ter Laan (1929 - 1954). Die heeft meer aan dialect gedaan. Ja, Kornelis ter Laan, een Groninger, werd hoofd van de school na mij. Kornelis had echt oog voor de kinderen en ging er bij het gemeentebestuur flink tegenaan: hij wilde dat alle kinderen onderwijs zouden volgen en niet in de zomer op het land gingen werken. De gemeentebestuur ders waren het niet met hem eens. Toen hij kort daarna om loonsverhoging vroeg, gaven ze hem dat niet. Korne lis is toen naar Delft en later naar Den Haag gegaan. Hij kwam in de Tweede Kamer en werd later de eerste socia listische burgemeester van Zaandam. In die tijd werkte hij aan het Nieuw Groninger Woordenboek van 1929 en de Groninger Encyclopedie uit 1954. Ja, Kornelis had de tijd mee. Wil je nog iets speciaals vertellen dat nog niet ter sprake is geweest? Bij de bevrijding van Sluis, eind oktober 1944, ging het Belfort en een heel groot deel van het omvangrijke Sluisse archief teloor. Het Belfort is prima vakkundig gerestau reerd. Hierin vergadert maandelijks de raad van de ge meente Sluis. Het is een juweeltje. Het enige Belfort in Ne derland. Het archief was niet te redden op enkele stukken na. Gelukkig is een werkgroep onder leiding van Adrie de Kraker momenteel bezig die middeleeuwse archieven die onder andere betrekking hebben op Sluis, te digitaliseren. Van de rekeningen zijn namelijk dubbele exemplaren ge schreven. Die liggen in Rijsel (Fr) en Brussel. Daar liggen ook een groot aantal brieven en oorkonden. Op deze ma nier komt het toch nog goed met het toegankelijk maken van de geschiedenis van Sluis. Uit de regio's In memoriam Prien Traas - Wiskerke Op vrijdag 7 juni 2019 hebben we in de Bethelkerk in Nieuwdorp afscheid genomen van Prien Traas-Wiskerke. Ze heeft de leeftijd van 81 jaar mogen bereiken en was het oudst zittende lid van onze Zuid Bevelandse dialect groep. We weten niet hoe lang ze deelnam maar zeker 20 jaar. Ze was een Zeeuwse in hart en nieren en taalkundig zeer vaardig. Haar kennis over Zeeland en het Zeeuwse dialect was groot. Veel wist ze te vertellen over gebruiken, de landbouw, klederdracht, kerkelijk leven en de natuur. Op meerdere fronten was ze actief: ze was ook lid van Klederdrachtgroep Mooi Zeeland waar ze naast de protes tantse Zuid Bevelandse dracht ook de landarbeidersdracht droeg. Op de foto is ze in die dracht gekleed. Ze was dan echt een publiekstrekker met haar juunbenne en stuutemaele voe ut schof. De bijeenkomsten om de woordenlijst uit Nehalennia in te vullen zijn afwisselend bij iemand thuis. Als het haar beurt was werden we gastvrij ontvangen en ze Nehalennia herst 2019 nr. 205 was heel gezellig en zéér aanwezig wanneer ze bij anderen thuis kwam. Prien was ook gul: zelfgebakken babbelaars, kalkoen- of ganzeneieren, boerenworst van de marktslager kregen we van haar. De laatste jaren zijn voor haar niet zonder zorgen geweest. In 2014 is haar man Rinus overleden die ze jarenlang lief devol heeft verzorgd. Ze was toen zelf al ziek maar sprak er niet graag over. Positief was haar opstelling en ze kon nog genieten van veel dingen: haar kinderen en kleinkinderen, familie en ook van ons. Ze had altijd interesse in ons wel en wee. We gaan Prien missen, haar lach, haar humor en inbreng. Ze was zeer gezien bij ons. Als groep gaan wij proberen de bijeenkomsten zonder haar op een goede manier voort te zetten. Dialectgroep Zuid-Beveland: Nellie en Jaap Raats, Marie de Vlieger, Hans Rentmeester, Jo Priem en Bep Beerepoot. De Zeeuwse Dialecten Vereniging komt naar u toe Vanwege het negentig jarig jubileum dit jaar heeft de Zeeuwse Dialecten Vereniging besloten naar u toe te komen door aan verschillende folkloristische markten deel te gaan nemen. Zodat u ons direct kunt spreken, de diverse uitgaven aan DVD's, boekjes en dergelijke kunt inzien. Sommige mensen maken van de gelegenheid gebruik hun collectie van ZDV completer te maken. We proberen dit een beetje te spreiden over heel Zeeland. Soms zijn er echter twee of drie activiteiten op dezelfde dag in verschillende regio's, waardoor we lastige keuzes moesten maken. We waren al op de Zeeuwse Landschapsdag bij Recre atiecentrum De Molenberg in Burgh op zaterdag 20 april, waar de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland bereid was hun kraam met ons te delen. Zij hebben dit jaar hun 80-jarig jubileum! We zagen onder meer De Arke die een demonstratie in klederdracht gaf, daarna een herder met schapen drijven en de Zeeuwse palingbroodjes smaakten weer voortreffelijk. Verder waren we te vinden op 29 juni op de Dag van het paard in Oosterland. Dit was de vijftigste keer dat het georga niseerd werd, sinds enkele jaren in Oosterland op een groot weiland. Er viel van alles te beleven met en rondom paarden.: Mennen, aangespannen rijden, keuringen, te veel om op te noemen. De Koninklijke Stallen gaven een demonstratie in prachtige uniformen. En als ultiem hoog tepunt kwam Prinses Beatrix 's middags naar Oosterland met haar gevolg! Op vrijdag 26 juli waren we met onze kraam aanwezig op de warme en goedbezochte avondmarkt op de Grote Markt in Middelburg. We gaan de komende weken naar de Braderie in Goes op donderdag 1 augustus die plaats vindt op de Grote Markt. Verder naar de Diekdag op 9 augustus aan het Beneden Zandpad in Middelharnis. Zo als u weet, worden ook op Goeree-Overflakkee Zeeuwse Dialecten gesproken, die ook in het grote Woordenboek der Zeeuwse Dialecten zijn opgenomen. Dirksland is van uit Zeeland ingepolderd. Verder hoorde Sommelsdijk tot de Franse Tijd bij het graafschap Zeeland. Lang heeft op de dijk tussen Middelharnis en Sommelsdijk een grens paal gestaan(misschien staat hij er zelfs nog?) die de grens tussen Zeeland en Holland markeerde. Ook op de Colijns- plaatse Dagen rondom de visserij op zaterdag 10 augustus willen we ons vertonen. Wordt bij u in de regio een folkloristische markt gehouden in september of later, dan kunt u zich melden bij de secre taris van de ZDV, rwillemsen@zeelandnet.nl. We proberen dan ook naar u toe te komen. We hopen natuurlijk ook heel veel nieuwe leden te mogen verwelkomen! Dringende OPROEP: De ZDV had altijd als goed gebruik in alle Zeeuwssprekende regio's een bestuurslid te hebben. Momenteel is dat helaas slechts voor enkele regio's het geval. Weet u op Tholen, Zuid- of Noord-Beveland, Wal cheren en Sint Philipsland iemand die veel interesse heeft voor Zeeuws of activiteiten ontplooit in het Zeeuws en belangstelling en wat tijd zou hebben voor ons bestuur? Verder wil bestuurslid Drs. Peter Vleugel op aanvraag overal in het Zeeuwse taalgebied een digitale lezing over verschillende aspecten van Zeeuwse folklore komen hou den. Dit kan zowel 's middags als 's avonds. Drs. Peter Vleugel 31 Van Dale aan de Kaai in Sluis. Meer weten: P.G.J. Van Sterkenburg, Johan Hendrik van Dale en zijn opvolgers, Utrecht/Antwerpen, Van Dale Lexicografie, 1983. Lo van Driel, Een leven in woorden, J. H. van Dale, schoolmeester, archi varis, taalkundige, Zutphen, Walburg Pers, 2003. Lo van Driel, De Schoolmeester en de stad. J. H. van Dale en Sluis, Aar denburg, Durenkamp, 2013 Adrie de Kraker, Landschap in ontwikkeling, Terneuzen, 2017. D' ouwe konighinne bezocht de vuuftigste Zêêuwse Dag van' t peard in Oosterland, omgeven door burhemeester Rabelink, de commissaris Polman en voozitter Weststrate. Kees en Peter achter de kraam van ZDV op 29 juni 2019.

Nehalennia | 2019 | | pagina 17