Nehalennia Inhoud t 2 7 13 15 19 22 25 27 29 29 30 32 33 36 38 39 Kopij voor het volgende nummer uiterlijk 20 oktober 2019 indienen bij de redactie. Omslag Johan Hendrik van Dale, borstbeeld van Van de redactie Tijdschrift van de Zêêuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 205, herfstnummer, september 2019 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV: dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet. Van de redactie Pau Heerschap De familie Keldermans, bouwmeesters Peter Vleugel De carillons van Zierikzee Huib Uil Toorop of Mondriaan Chesed Negnurim, Joods onderwijs in Middelburg G.J. Kouwen Zeeland en Goeree in de wereld, deel 5 Jaco Simons De nieuwe schuure op de Hoogte Gerard van de Velde Van jikkemienen en draoiommen, Jeanine Dekker en Veronique De Tier Maritem erfgoed in het Deltagebied 4 Pau Heerschap Van de bestuurstafel Rinus Willemsen In gesprek met Johan Hendrik van Dale Rinus Willemsen Uit de regio's Rinus Willemsen, Dialectgroet Zuid-Beveland, Peter Vleugel Volkskunde Pau Heerschap, Leni Blom Verhalen en gedichten Joop van Zijp, Leo Huijsen Varia Anoniem, Neeltje Kok, Rinus Willemsen, Pau Heerschap Beantwoording van de vragenlijst Rinus Willemsen Nieuwe vragenlijst 205 Pieter Peijpe, 1924. Nehalennia herst 2019 nr. 205 Het verhaal wordt bijna eentonig, om met een variant op Multatuli te spreken, maar weer is de redactie erin geslaagd om een veelzijdig nummer van Nehalennia samen te stellen. We prijzen ons gelukkig dat we enkele nieuwe schrijvers hebben kunnen aantrekken. Zo startte ons bestuurslid Peter Vleugel een serie over de architectenfamilie Keldermans uit Mechelen, schreef Huib Uil over het carillon van Zierikzee en de heer Kouwen over het Joodse onderwijs in Middelburg. Verder weer de gebruikelijke bijdragen. De reeks over maritiem erfgoed wordt in dit nummer af gesloten. De reeks Zeeuwse familienamen is nu vervangen door een bijzonder Zeeuws woord. Fijn dat er weer gereageerd is op de oproep om te reageren op bepaalde rubrieken, zoals die van volkskunde. Lever gerust een bijdrage, want Nehalennia is een tijdschrift voor en door leden. Wel blijft de redactie streven naar een goede kwaliteit, elke keer weer. Dat betreft zowel de teksten als de foto's. Let u ook vooral op de aankondiging voor de dialectdag. De vereni ging bestaat dit jaar 90 jaar. Als feestredenaar treedt op de bekende taalkunstenaar Wim Daniëls. De redactie is ook bezig met het voorbereiden van een grote publicatie, zowel een film als een boek. Het ligt in de bedoeling die volgend jaar op de dialectdag te pre senteren. Voor dat project is natuurlijk geld nodig. Op een ludieke manier kunt u daaraan bijdragen. Op de dialectdag in oktober is tijd gereserveerd om een bijzonder Zeeuws woord te adopteren. De kos ten daarvoor zijn 5,- per woord. U krijgt daarvoor een oorkonde waarin u verklaart het gekozen woord minstens éénmaal per week te gebruiken. Nieuwe leden zijn natuurlijk nog steeds welkom. Kijkt u eens om u heen. Dit nummer is in verband met het 90-jarig bestaan van de vereniging, (éénmalig) wat royaler uitgevallen. Namens de redactie wens ik u weer veel lees- en kijkgenot. En tot ziens op de dialectdag. Pau Heerschap, hoofdredacteur Foto: Ruiters in het Ouddorpse landschap, Pau Heerschap u-A.

Nehalennia | 2019 | | pagina 2