De carillons van Zierikzee pen, het vervolg van de pilaar. Kapitelen en spitbogen en grote spitsboogvensters werden in bij elkaar passende delen uitgehakt bij de steengroeves en als dan een kerk of bouwmeester ter plaatse wat nodig had, werd het als bouwpakket per schip erheen gezonden. De geprefabri ceerde systeembouw waar eeuwen later IKEA op verder borduurde! Vandaar dat de vele bouwwerken waaraan de familie Keldermans meewerkte, vergelijkbare kenmerken vertonen. Aan de bouw van de Sint Romboutskerk werkten ver schillende leden van de familie Keldermans mee: aller eerst Jan I van Mansdale eerst als steenhouwer, later als bouwmeester. Hij nam het toezicht en de organisatie van de bouwloods over van Jean d'Oisy. Zijn zoon Jan II (ca 1375-1445), ging zich Keldermans noemen, hij was ook bouwmeester van de kerk. Van diens zonen was Andries I bouwmeesterzijn broer Jan III was vooral beeldhouwer, net als een volgende broer Matthijs I. Niet helemaal duide lijk is, of beide broers dan leiding gaven aan de steenhou wers bij de groeve die eigendom van de familie Kelder mans was, of op de bouwplaats beelden maakten. Verder werkten later de zoon van Andries I: Anthonis I en nog later de kleinzoons van Andries I, namelijk Anthonis II en Rombout II mee, als beeldhouwer en bouwmeester. Van de volgende generatie was Laureijs II na 1500 bij de bouw van de Sint Romboutskerk betrokken, weer als bouwmees ter. In Mechelen hielp de familie Keldermans ook bij de realisatie van de Lakenhal en het stadhuis met Belfort op de Grote Markt. Op diverse andere plaatsen kregen de groeiende en steeds welvarender worden steden in Brabant, Zeeland en Vlaan deren behoefte aan eigen stadhuizen, met een lakenhal, ruimtes voor ambtenaren, een grote vergaderzaal, een weeskamer en soms ook de stedelijke waag en vleeshal. Vaak werden al deze functies gecombineerd en in één groot gebouw ondergebracht. Ook dit werden grote pro jecten die veel voorbereiding en financiën vergden. Ook hier werden leden van de familie Keldermans bij betrok ken. Een van de eerste stadhuizen in Brabants, Gotische Stijl verrees in 1376 in het machtige Brugge. Met de vele beelden aan de gevel en een grote binnenplaats werd het een voorbeeld voor de stadhuizen in Veere en Middelburg. Wordt vervolgd. Nehalennia herst 2019 nr. 205 Klankrijke hoogtepunten ondanks diepe dalen Huib Uil Ontslag van de beiaardier In 2009 ontstond grote commotie rond het ontslag van de stadsbeiaardier. Het was het meest in het oog springende onderwerp van de gemeentelijke politiek op Schouwen-Duiveland in dat jaar. Zoals wel meer gebeurt, waren het de media die de toon zetten. De Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) kopte op 30 juni 2009: 'Stads beiaardier zorgt laatste keer voor 'zilverachtige' sfeer'. Na bijna 33 jaar zette Kees van Eersel een punt achter zijn functie als Zierikzees stadsbeiaardier. Ruim drie decen nia lang had hij de inwoners en bezoekers van Zierikzee verblijd met zijn klanken, die, of het nu winter was of zomer, als sneeuwvlokjes neerdwarrelden in de richting van de oren van zijn dankbare luisteraars. Voor de amb tenaren in het stadhuis was de donderdagmorgen een hoogtepunt wanneer Kees van Eersel het klavier in bewe ging zette. 'Hoe kun je dit nu schrappen van het culturele lijstje', zo vroeg Van Eersel zich af in de PZC. Het was uitgerekend het jongetje, dat in een Gereformeerde kerk te Rotterdam al de orgelklanken van Kees van Eersel had beluisterd, die politiek verantwoordelijk was voor dit besluit. Het was wethouder Wijnand Renden die Kees van Eersel uitzwaai de. Op Van Eersels pleidooi om te zorgen voor een opvol- ger antwoordde wethouder Renden in politieke termen: 'Ik neem het mee, maar zeg niets toe'. Weliswaar begreep iedereen dat hij geen klokken meenam, maar van een toe zegging bleek weinig. De Wereldregio, een gratis weekblad op Schouwen-Duiveland, begon zijn commentaar met: 'Zo, écht stoer. Jarenlang wordt er vanuit de gemeentelijke oppositie aangedrongen op het terugdringen van het aan tal ambtenaren' om vervolgens te constateren dat er nu één functionaris was geschrapt en daarmee was een bezui niging van 6.000 euro bereikt. De Wereldregio somberde: 'Van Eersel is uitgespeeld'. Het besluit wekte verontwaardiging. De Zierikzeese muzi kale duizendpoot Mar van der Veer trok met anderen ten strijde. In plaats van de klanken van de klokken gingen twee golven over de oude stad heen. De ene golf was die van felle verontwaardiging, die onder meer belandde in de raadzaal. De andere golf was die van sympathie voor de bezwaarmakers. Het Cultuurfonds Zeelandia stelde met een 5.000 euro beschikbaar. Een open brief, waarin vele musici op Schouwen-Duiveland bezwaar aantekenden, verscheen. Wist deze gemeente wel dat Zierikzee het oud ste carillon van Nederland had? Dat klokkenspel hangt in de Zuidhavenpoort. Daarmee had Zierikzee ook de oudste beiaardtraditie van Nederland en uitgerekend die ge meente schrapte de post van beiaardier. Ook werd de grote onkunde gehekeld, in Ons Eiland, een huis-aan-huisblad, Diverse werkzaamheden van een bouw loods bij een grote Gotische Kerk. Meer weten? E.J.Haslinghuis, Bouwkundige termen. Woordenboek der Westerse Architectuurgeschiedenis Utrecht, Oosthoek's Uitgeversmaatschappij, 1970 -P.Don, Kunstreisboek Zeeland, Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist 1985 J.J.M. Timmers, G. Peeters, Schoonheid der Nederlanden, een cultuurhis torische atlas Amsterdam/Brussel, Elsevier, 1980 red. K.Bosma, A.Mekking, Bouwen in Nederland 600-2000 K.Ottenheym, A.van der Woud, Prins Bernhard Cultuurfonds, Zwolle, 2007 -K.Keijn, J.Smit, C.Thunnissen, Nederlandse bouwkunst, een geschiede nis van tien eeuwen architectuur, Alphen aan de Rijn, Atrium 1997 red. R.C.van Caenegem, België, een Verhaal over Land en Volk H.van der Wee, G.Peeters, Amsterdam, Brussel, Elsevier 1980 E.Adam, G.Albrecht, Rijn en Maas, Kunst en Cultuur 800- 1400 R.Wallrath, H.Westermann-Angerhausen eva. Keulen, Brussel, 1972 red. J.C.Dekker, P.A.Henderikx: De Abdij van Middelburg C.E.Heyning, R.L.Koops, A.C.Meijer, P.W.Sijnke, R.J.Swiers, J.M.Christiaansen Utrecht, Stichting het Abdijboek 2006 red. H.Janse, R.Meischke: Keldermans, Een architectonisch netwerk in de Nederlanden F.van Tyghem, 's Gravenhage, Staatsuitgeverij, Markiezenhof Bergen op Zoom, 1987 www.genealogieonline.nl: Genealogisch onderzoek West-Brabant: Jan van Mansdale Elke donderdagmorgen strooit stadsbeiaardier Janno den Engelsman de vrolijke klanken van het carillon uit over de in woners en de bezoekers van Zierikzee. Dat gebeurt op donderdagmorgen want dan is het marktdag en veel inwoners van het voormalige eiland bezoeken die dag de stad. Voor hen en alle andere luisteraars is het iedere keer weer een bijzonder cadeau om te worden getrakteerd op klanken vanuit de hoogte. In deze bijdrage geven we een globaal overzicht van de ontwikkelingen met betrekking tot dit muzikale hoogtepunt, waarvan de geschiedenis ook diepe dalen kent. De nieuwe beiaardier Kees van Eersel bespeelt het carillon, december 1976 (Collectie Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee; ZM-2605).

Nehalennia | 2019 | | pagina 5