Nehalennia voorjaar 2020 nr. 207 gemeester van Vlissingen, merkte zijn talent op en zorgde ervoor dat hij kon gaan studeren aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid in Amsterdam. Daarna zette hij zijn op leiding voort aan de Rijksacademie, die eveneens in de hoofdstad gevestigd was. Op 26-jarige leeftijd, in 1900, kreeg hij een aanstelling als tekenleraar te Apeldoorn - ongetwijfeld op voorspraak van de zojuist genoemde lu tein Nolthenius, sinds 1897 burgemeester van Apeldoorn. In deze plaats is Puijpe zijn verdere leven blijven wonen. In plaats van als tekenaar is hij echter vooral bekend geble ven als beeldhouwer.22 Puijpe maakte onder andere reliëfs, kinderportretten, bustes, plaquettes en beeldjes in hout, marmer en brons. Zijn vakkundige, rustige en klassieke stijl sloot aan bij de conservatieve smaak van de dominante bestuurdersklasse. Dat én zijn afkomst verklaart vier Zeeuwse opdrachten, die alle een aantal opvallende overeenkomsten vertonen. Ze staan alle vier in kleine stadjes en zijn alle gewijd aan een "beroemd" man uit het recente verleden. Ze zijn bovendien van "menselijke" omvang en ontberen dus (ge lukkig) de typisch negentiende-/begin-twintigste-eeuwse bombast. Voor Kloetinge maakte hij een portretplaquette van de fameuze weerkundige Buys Ballot (hij werd in Kloetinge geboren) en voor Oost-Souburg een buste van de pedagoog en jeugdauteur Pieter Louwerse (onthuld in 1912). Puijpe s gedenkteken van Vorsterman werd in gewijd in 1920, vier jaar later in Sluis gevolgd door een borstbeeld van Johan Hendrik van Dale. Puijpe maakte ook voor niet-Zeeuwse plaatsen verge lijkbare gedenktekens. Op Hemelvaartsdag 1920, slechts enkele maanden voor de onthulling van het monument ter ere van Vorsterman, presenteerde hij bijvoorbeeld in Wognum (Noord-Holland) een plaquette gewijd aan de koordirigent Willem Saai (1868-1917). De periode waarin Puype het gedenkteken van Vorsterman van Oyen maakte was de vruchtbaarste van zijn artistieke leven.23 De onthulling, 5 augustus 1920 Het gedenkteken van Vorsterman van Oyen werd op 5 augustus 1920 plechtig onthuld in het bijzijn van tal van hoogwaardigheidsbekleders. De ceremonie was in drukwekkend, het aantal genodigden groot en de lijst van sprekers lang. De Commissaris van de Koning, twee gedeputeerden en tal van vertegenwoordigers van vereni gingen en instellingen voor wie Vorsterman van betekenis geweest was arriveerden op de Markt van Aardenburg met de tram van 12.18 uur. Zij werden ontvangen op het stadhuis waar burgemeester J.C. Reepmaker van Belle al len officieel welkom heette. Hij gaf het woord aan de Com missaris, die Vorsterman namens de Staten van Zeeland roemde om zijn verdiensten en betekenis. Het gezelschap (voornamelijk mannen in zwart jacquet, inclusief wit, niet-gesteven overhemd, gestreepte broek en hoge hoed) wandelde vanuit het stadhuis naar buiten, Noordzijde van de Markt van Aardenburg, c. 1905, met rechts het stadhuis en links de onderwijzerswoning en gemeenteschool. Afbeelding gemeente Sluis. 13

Nehalennia | 2020 | | pagina 15