langs het middenpad van de Markt, en verzamelde zich rond het gedenkteken. Zij werden muzikaal verwelkomd door de Koninklijke Muzieksociëteit Aardenburgsche Fan faren (K.M.A.F.), die vanaf de muziekkiosk het Zeeuws Vlaams volkslied speelde. Dezelfde muziekkiosk die twaalf jaar eerder op initiatief van Vorsterman van Oyen gebouwd was - het lag tegenover het huis van de familie Vorsterman van Oyen. Hetzelfde Zeeuws-Vlaamse volks lied 'Van d'Ee tot Hontenisse dat twee jaar eerder was geschreven - de Aardenburgse schrijver van de tekst, ds. Pattist, bevond zich onder de aanwezigen. Intussen was de Markt volgelopen met een grote menigte belangstellenden. De ene na de andere spreker nam daarna het woord, namens de Zeeuwse landbouw, het Nederland- sche Trekpaarden Stamboek, de Zeeuwse paardenfokkerij, de ooft- en tuinbouw, het onderwijs en de geschiedweten schap. Na elke rede blies de Koninklijke Muzieksociëteit een "daverende" fanfare. Na beëindiging van de toespra ken legden vele verenigingen kransen aan de voet van het gedenkteken. Namens de familie Vorsterman legde ook de jongste kleindochter een mooi bloemstuk neer. Tot slot bedankte de burgemeester allen die hadden meegewerkt aan de totstandkoming en plaatsing van het gedenkteken. Speciaal richtte hij zich tot de provinciebe stuurders en verenigingen waar Vorsterman van Oyen lid van was geweest en sprak zijn waardering uit voor hun geachte aanwezigheid. Net als bij de begrafenis vijf jaar eerder, was de laatste spreker ook nu Rudolphe Vorstermans van Oyen. Ook hij bedankte alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en het indrukwekkende eerbetoon van allen aan zijn vader. Tot slot speelde de K.M.A.F. het Wilhelmus.24 De ongeveer 50 genodigden wandelden vervolgens van het gedenkteken aan de Markt, via de Marktstraat naar de So ciëteit "Spoor tot Vriendschap" in de Weststraat, waar hen door het gemeentebestuur een diner aangeboden werd. Het diner werd geopend door de Commissaris met een plechtige heildronk op de gezondheid van Hare Majesteit de Koningin. Vele kranten besteedden aandacht aan de gebeurtenis, gek genoeg bijna alle in nagenoeg dezelfde bewoordingen en meestal met de NRC als bron. Onder het pubhek waren klaarblijkelijk weinig journalisten.25 Het gedenkteken, 2020 Aan Puijpes gedenkteken in blauwe hardsteen is veel te zien. Aan de voet is in reliëf een ploegende boer in ruwe grond en stenen afgebeeld, die verwijst naar Vorstermans vruchtbare werk en grote betekenis voor de landbouw, onder andere door de oprichting van verschillende agrarische belangenorganisaties. Daarboven volgen drie oplopende ronde treden, die volgens een toelichting ver wijzen naar Vorstermans stijgen van zooveele sporten op den maatschappelijken ladder.' De oplopende rechte lijnen en enigszins schuin oplopende zijkanten duiden op Vorstermans karakter en manier van werken: recht op het doel af. De bovenkant is gepunt. Het meest opval lende aan de voorkant is Vorstermans portret in profiel met krachtige blik, knijpbril en karakteristieke snor en puntsik. Daaronder staat zijn naam en de geblokletterde Vorsterman van Oyen, c. 1900, Afbeelding: gemeente Sluis v57F1 V* Vorsterman van Oyen tijdens een paardenkeuring in Goes, c. 1910. Afbeelding: gemeente Sluis

Nehalennia | 2020 | | pagina 16