Nehalennia - voorjaar 2020 nr. 207 Walraven was een geboren schrijver en beschikte over een uitstekend observatievermogen. Wat hij schreef had een zeer persoonlijk karakter: het ging eigenlijk allemaal over hemzelf. Bovendien was zijn stijl spontaan, daarom waren zijn bijdragen zo fris en boeiend. Er waren mensen die alleen voor zijn feuilletons een abonnement op die krant hadden. Willem Walraven kon Dirksland niet vergeten. Elke dag dacht hij wel aan zijn geboorteplaats en vaak schreef hij er ook over. In 1938 ontdekte de schrijver E. du Perron hem als literair talent. Deze auteur en zijn vrienden, onder wie Rob Nieu- wenhuys, in West-Java, schonken hem hun vriendschap en erkenning als schrijver. Walraven werd uitgenodigd om dat altijd zei. Haar grootste grief tegen mij was, dat ik geen geld had, geen geld. Wat kan mij eigelijk geld schelen? Zelfs nu kan het me nog niet schelen. Bij die menschen draait alles om geld. Kinderliefde en ouderliefde ontaardt tenslotte in de vraag 'Hoeveel geld heb je?' Ik had de grootste zonden en misdaden kunnen begaan, als ik maar geld had gehad, zodat ze had kunnen geuren tegenover Dirksland met mijl Het is die mentaliteit die Walraven in conflict bracht met zijn familie en omgeving, zelfs in die mate dat hij na ruzies vertrok, in 1909 voor een tijd naar Canada en in 1915 als militair naar Nederlands-Indië. Hij zou door bepaalde omstandigheden nooit meer terugkeren. Voordat hij naar Canada vertrok had hij een tijd gewerkt in Delft en Rot terdam als boekhouder. Het diploma boekhouden had hij behaald na een schriftelijke cursus. In Nederlands-Indié werkte hij vanaf 1918 als boekhouder bij verscheidene ondernemingen. 4 Journalist en schrijver In 1925 zond hij een stuk naar de Indische Courant. De hoogwaardige kwaliteit van dat artikel leidde ertoe dat de hoofdredactie van die krant hem vroeg wekelijks een artikel te schrijven. In 1926 begon zijn half-journalistieke loopbaan als penningmeester van de Suikerbond, een vakbond van employés in de suikerindustrie, en als redac teur van het bondsorgaan. Vanaf 1930 is was hij freelance journalist bij 'De Indische Couranti Hij schreef hoofdar tikelen, reportages, boekrecensies, kortom alle genres die een journalist kon beoefenen. verhalen te leveren voor het cultureel-literaire tijdschrift 'De Fakkell Hij herschreef hiervoor diverse oude kranten verhalen. Huwelijk en gezinsleven Walraven is dan intussen getrouwd met de Soendanese Itih, die hij tijdens zijn militaire diensttijd had leren ken nen. Het was heel ongebruikelijk dat een blanke trouwde met een inlandse. Hij werd daardoor ook als een merk waardig mens beschouwd. Het paar kreeg acht kinderen. Toen ze klein waren werden ze nog wel door hun vader geknuffeld. Toen ze ouder geworden waren ontstond er een verwijdering. Er was geen sprake van een vertrouwe- Walravan met Itih en hun gezin 17

Nehalennia | 2020 | | pagina 19