Lffl Nehalennia voorjaar 2020 nr. 207 M'n stikje land. En wij kwamen daar middenin terecht," gaat Han verder. Het gaat Han niet om de huizen, de boerderijen, bomen of sloten. Nee, die ziet hij wel, maar ze horen niet tot de essentie van het beeld. "Het gaat om de ruimte en er is meer ruimte dan we zien." Zijn schilderijen trekken naar het midden, naar de kleu ren, minder naar de vormen. Als we vragen naar zijn toekomstplannen is hij duidelijk, want die zijn er niet. "Als er straks iets komt, dan is het er." We besluiten met een verwoording van zijn gedachten: Achter de dijk stroomt het grote water erboven niets dan lucht en wolken. Horizon rondom heeft deze plaats en wijde velden en ak kers. Vogels op doorreis rusten er. De tijd verloopt langs de lijnen van het land. Ploegenzaaienoogstenhet gaat nooit sneller dan het gaat. 's Nachts klinkt er de ruimde door het ruisen van de wind en de roep van verre vogel. Dan rustende mensen. Je ziet wel, Han is niet alleen een beeldend kunstenaar, maar allereerst een denker. Henk Blom Naemen van uzen Je zou 't nie trek verwachte op Renisse, waer of meer Duits as Zeêuws esproken oort, ma dr bin daer nog npaer uzen mit n Schouwse naem. Die bin dan ok wè van echte Zeêu- wen, In 1940 behon Lieven Hoogerhuis (bie ons was 't aoltied Oaheruus) n klein wienkeltje. Defemielje woonde zaalf achter de wienkel. Md in de vuuftiher jaeren kon Lieven gae uutbouwe in gienge ze boven de wienkel wone. 3t Eêle pand kreeg de naem 3t Oahe Uus. Betere naem kö je eihenlijk nie bedienke. Op de eêstefoto ka je 't dienk ik nog wè zie. De wienkel is noe veranderd in eên groot gebouw mit wè zes kleinere wienkels in die Zeêuwse naem za je nie mi vinde. Ma in n ziestraete wone noe twi zeunen van Lieven in dat uus eit de naem 't Uus in 3t Of. Trouw an 3t dialect! Ik bin dikkels in 3t uus geweest van Jannekee om over ons dialect te praeten. Ze wist netuurlijk aole Schouwse uut- drukkiengen. Ze woonde dichtebie in Ons Tuus33. D3r is ok 3n uus mit de naem Mooie StekkeDe eihenaer za wè bedoeld mooi plekje, ma mooie stekke is fout. In 3t Ne derlandse woordenboek in ok in 3t Zeêuwse stae stek enkelt mit aore betekenissen. Kiek 3t ma nae. 23

Nehalennia | 2020 | | pagina 25