Groei en bloei in het voorjaar Fluitekruid Iemand die nooit gedichten schrijft die zelden zingtzelfs eerder treurig was wordt JzeeZ gelukkig bij het zien van alle schoonheid langs de wegen in het gras. De stralend witte wolken van bloeiend fluitenkruid veroorzaken het onaardse geluid dat wonderlijk genoeg niet door de oreny maar door de ogen binnendringt. Voorjaarsklanken door bloemstelen dwars door de ragdunne schermen heen laten ons genieten van een schepping van een componist uit hogere sfeer wiens werkelk jaar weer uitgevoerd applaus oogst en een dank U} Heer. Jopie Meerman Herinneringen aan mijn oude tuin en ideeën voor de nieuwe Het bovenstaande gedicht brengt mij terug met nos talgische gedachten naar de grote oude natuurtuin van mijn geboortehuis. Dat perceel werd begrensd door een hoagte, een zandwal, begroeid met abelen, bramen en andere vegetatie. De werkzaamheden begonnen zo rond de voorjaarsvakantie met het maaien van de bramen. Je moest dat voorzichtig doen, want de knoppen van de narcissen (afkomstig van de plantenbakken van Zierik- zee) verhieven zich op al hoge stengels. De sneeuwklok jes bloeiden ertussen en de haogte begon rose te kleuren door een grote hoeveelheid puutebloomen, de voorjaars- helmbloemen of corydales. Daarna werd heel de hoagte bedekt met koekoeksgroewntefluitekruid, in bepaalde plaatsen in Zeeland ook wel toewters genoemd. Het leek dan wel of de hele zandwal bekleed was met witte kant. Hier en daar waren de bladeren ervan bedekt met een soort speekselklodders. Dat waren de spinsels van de schuimcicade. In het Ouddorps noemden we die spuug- klodders logisch koekoeksspieje. De bloemenweide was dan al gemaaid en het werd af wachten hoe die zich ging ontwikkelen, welke planten zich dat jaar weer zouden vertonen. Dat was elk jaar weei een verrassing. De kleine tuin vóór de woning was aan gelegd als een soort prairietuin. Ook de drie grote vijvers vergden aandacht. Ook daar groeiden heel veel bijzon dere planten langs de randen: pinksterblommen, dotter bloemen, echte koekoeksbloemen, dagkoekoeksbloemen Het leek dan wel of de hele zandwal bekleed was met witte kant Puutebloomen

Nehalennia | 2020 | | pagina 26