I to l Nehalennia - voorjaar 2020 nr. 207 Dit (h)oos vinden we ook in de naam voor de kinderschrik (h)oosje pik, die kleine kinderen in de waterput trekt als ze zich te ver vooroverbuigen. Hoosje pik zelf vinden we ook terug in de naam voor een paddenstoel. In Sint Annaland is oosjepikbrood opgegeven. En Sint Maartensdijk kent oosjepik-sn-eten Volgens het grootste woordenboek ter wereld, het Woorden boek der Nederlandsche Taal, moeten we in Joost een Javaans leenwoord dejos zien, dat door de Hollanders als joos ge hoord werd. Dat Javaanse woord is op zijn beurt zelf weer ontleend aan het Portugese deos 'God'. Curieus blijft wel dat de oorspronkelijke goedheid uit het woord God ingeruild werd voor de kwaadaardigheid van de duivel. Het benoemingsmotief van parapluutje bevat geen ver rassingen en berust onmiskenbaar op vergelijking van de paddenstoel met de paraplu. Verspreiding Maar waar wordt nu welke variant gebruikt in Zeeland? Spokenbrood is een Zuid-Bevelandse vorm, maar volgens het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten (WZD) is deze variant ook bekend op Sint-Philipsland en in de omgeving van Middelburg. Ghijsen denkt dat dit woord vooral ge bruikt wordt om de grote boleet te benoemen. Het nauw- verwante spokeneten staat niet op de kaart maar komt volgens het WZD voor in Bruinisse en Ooltgensplaat. De vormen met (h)oosje duiken vooral op in het noorden: Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee en ook op Tholen volgens het WZD. In Heinkenszand op Zuid-Beve land was osiebróöd al een verouderde naam voor het WZD verscheen in 1964. De varianten met duivel situeren zich op de kaart hoofd zakelijk in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en rond Vlissingen en Middelburg op Walcheren. Het WZD heeft echter ook duivelsnamen opgetekend in de rest van Zeeland: Land van Axel, Land van Hulst, Zuid-Beveland en Schouwen. In Zuid-Afrika wordt duiweltjesbrood gebruikt, wat erop kan wijzen dat het woord uit Zeeland of Zuid-Holland is meegereisd. Duiveltjes/reten is opgetekend in Achthuizen. Duivebrood, de vorm zonder 1, komt vaak voor op Walche ren en ook in het Land van Axel en op Tholen. Op de kaart staat maar één dollehondbrood-vorm, op de grens met Vlaanderen. Het WZD heeft vier attestaties in Zierikzee, Breskens, Cadzand en Westdorpe. Ook To- veresse- en wolvenbrood komen voor aan de grens met Vlaanderen, maar zijn niet opgetekend in het WZD. Pad- denbrood is bekend in West-Zeeuws-Vlaanderen, maar ontbreekt ook in het WZD. Slot Dat er nu zoveel dialectnamen voor de paddenstoel ver dwenen zijn, heeft alles te maken met de steeds zwakker wordende positie van het dialect. Mensen willen die lokale variant steeds minder gebruiken. Want, jammer genoeg wordt dat dialect gezien als een taalsysteem dat minder ge zag of prestige heeft dan de standaardtaalvariant, waarmee ook economisch meer succes te bereiken is. Een tweede factor is ook dat onze kennis van de natuur in het alge meen veel slechter is dan honderd jaar geleden. Veronique De Tier en Piet van Sterkenburg Bronnen Dit artikel is gebaseerd op een tekst die gebruikt zal wor den in de Zeeuwse Dialectatlas die wordt voorbereid door Erfgoed Zeeland. Taeldeman, J. (1991), Paddestoel a la carte, in: De vrienden van de plantentuin, jg. 10, 3. Taeldeman, J. (1993) Paddestoel a la carte, in Liber Amico- rum R. Van Passen, blz. 289-299. www. dialectzinnen, ugent. be www. etymologiebank. nl. www.wnt.inl.nl (Groot Woordenboek der Nederlandsche Taal). www.zeeuwsewoordenbank. nl (Woordenboek der Zeeuwse Dialecten en Supplement). Project-Zeeuws-Vlaanderen Begin februari kwam een groep heel enthousiaste dialect sprekers uit Zeeuws-Vlaanderen samen om de nieuwe m vragenlijst door te nemen. Altijd is daarover veel discussie. Inderdaad het gebied is groot en gevarieerd in woorden schat. Vast onderdeel deze bijeenkomsten is het tonen van een voorwerp. Deze keer kwam een vreemd voorwerp op tafel, dat een groot vraagteken bleek te zijn. Een paar dagen later ontving de coördinator, Rinus Willemsen, van Sjaak Herman uit Sluis de volgende mail. Rinus Vi 27 1, C W Even overleg tussen de bedrijven door

Nehalennia | 2020 | | pagina 29