Dl' namenan Je 2d kapellen zijn ontleed aan de patroonheilige an het ie. Zc v erg aderden wi de kapel en hielden er godsdienstige plechtigheden. De kleinere gilden kwamen samen bij een pilaar. Sint Lukasgilde, wat vaak als beschermheilige Sint Jozef had. De makers van stenen beelden en ornamenten waren meestal lid van het metselaarsgilde of Sint Ontkommer gilde. De steenhouwers werkten ten dienste van de bouw kunst. In de veertiende en vijftiende eeuw nam de Mariaverering sterk toe. Hiertoe maakten veel beeldhouwers, ook uit de familie Keldermans stenen en houten beelden van Maria met kind Jezus. De meeste van deze beelden werden van goud en kleuren voorzien, polychromeren geheten. Ook als beelden buiten in weer en wind aan gevels van kerken of stadhuizen bevestigd waren, werden ze beschilderd. In archieven zijn vele namen van beeldhouwers van stenen beelden te vinden. Het is echter zelden dat de naam van een kunstenaar met zekerheid op een bewaard gebleven beeld kan worden geplaatst. In de vijftiende eeuw was het na melijk niet erg gebruikelijk dat de maker zijn naam op het beeld zette. Beeldhouwwerk is kwetsbaarder dan hele ge bouwen, dus er zijn door verschillende oorzaken nogal wat stenen en houten beelden verloren gegaan. De stadsbranden zijn al genoemd. Maar ook door de verschillende beelden stormen zoals in 1566, in 1572 en 1578, de laatste vooral in de Zuidelijke Nederlanden. De expansie van Lodewijk XIV van Frankrijk, betekende diverse bombardementen op kerken en steden in 1695. De Franse Revolutie had een atheïstisch trekje en zorgde in Brabant in 1792 ook voor veel stukgeslagen beelden. Tenslotte de 2 Wereldoorlogen in de twintigste eeuw waar ook België veel van te lijden had. Wordt vervolgd. Drs. Peter Vleugel Plattegrond Sint Lievensmonsterkerk te Zierikzee met daarop de kapellen of pilaren waar de gilden vergaderden Staande Maria met kind, Brussel ca. 1435-1440. Witte steen met sporen van polychromie. Noot 6 Geraadpleegde literatuur bij Keldermansen: - E.J. Haslinghuis: Bouwkundige termen. Woordenboek der Westerse Architectuurgeschiedenis Utrecht, Oosthoek's Uitgeversmaatschap pij, 1970. - P. Don: Kunstreisboek Zeeland, Rijksdienst voor de Monumenten zorg, Zeist 1985. - J.J.M. Timmers, G. Peeters: Schoonheid der Nederlanden, een cultuurhistorische atlas Amsterdam/Brussel, Elsevier, 1980. - red. K. Bosma, A. Mekking, K. Ottenheym, A.van der Woud: Bou wen in Nederland 600-2000 Prins Bernhard Cultuurfonds, Zwolle, 2007. - K. Keijn, J| Smit, C. Thunnissen: Nederlandse bouwkunst, een geschiedenis van tien eeuwen architectuur Alphen aan de Rijn, Atrium 1997. - red. R.C. van Caenegem, H. van der Wee, G. Peeters: België, een

Nehalennia | 2020 | | pagina 8