De Zwartepolder Gerard van de Velde Wetenswaardigheden over de Zwartepolder en het buurt schap De Hoogte, verzameld door Gerard van de Velde (1930). Hij groeide op in die omgeving en had al vroeg belangstelling voor zijn streek. In deze bijdrage getuigt hij daarvan. De Zwartepolder grenst gedeeltelijk aan de Noordzee en ook aan de Westerschelde. Tijdens een zware noordwes terstorm in 1802 brak de zeedijk door. Rijshout om snel herstellingen uit te voeren, was onvoldoende voorhanden. In de Franse Tijd (1794-1814) was daar destijds in de om geving een wachtpost, waar Franse soldaten het scheep vaartverkeer op de Westerschelde in de gaten hielden. Het polderbestuur had, om bij een mogelijke dijkdoorbraak, een heleboel takkenbossen gekocht en verzameld. Dat hout kwam uit een bos tussen Cadzand en Retranche- ment. Die plaats is nu nog bekend als de Bosweg, hoewel er al jaren geen bos meer te zien is. Het polderbestuur bouwde van dit hout een heel grote 'outvumme. In de koude winter van 1801/02 sleepten de soldaten een groot deel van deze takkenbossen naar hun kampement om hun wachtruimte te verwarmen. Toen op 21 januari 1802 de zeedijk doorbrak, was Leiden in last en inundeerde de Zwartepolder. Er ontstond een verkorting van de zeedijk die daarna werd aangeduid als de Nolle. Bij de zeedijk lag omstreeks 1900 een stik strange dat be dekt was met een dikke laag schelpen van zes tot zeven centimeter die daar regelmatig aanspoelden. Je kon hier vanaf de Nolle met paard en wagen op het strange rijden om een vracht schelpen te halen. Die gebruikten de men sen uit de buurt voor verharding van het baontje omlaoge of den pad van d'n 'of. Op de vijf strandhoofden langs de Noordzeekust van de Zwartepolder groeiden in mijn jeugd veel klakkers die voor varkensvoer dienden. Wat dieper groeiden op de strandhoofden mossels. De grootste werden toen veel geplukt door werkloze landarbeiders. In de jaren 1938/39 was ik daar eens en telde ik 26 mannen die om mossels kwamen. Je moest daarvoor wel een consent hebben. Het polderbestuur verkocht jaarlijks ook aan de mosselvissers uit Philippine al het mosselzaad dat op de strandhoofden voor de Zwartepolder groeide. Zo voer in het voorjaar van 1940 bij hoog water een hoogaars met volle zeilen het strange op om mosselzaad te halen. Met een sloepje voeren de mosselaors langs de paal hoofden en plukten het mosselzaad dat ze vervolgens naar de boot brachten. Bij laag water schoten de vrouwen van den Achterste Dune graag te hulp en trokken grote trossen mosselzaad af. Als dan het strand droog viel, liepen ze met volle manden naar de platbodem. Als die vol was zeilde de schipper met hoog water huiswaarts, naar de Braakman. Daar werd het jonge zaad op een mosselbank uitgezet. Na diverse reizen zeilde de schipper voor de laatste keer naar de Zwartepolder met een beuze koeken. In een oud landar beidershuisje smulden de vissers uit Philippine en de Cad- zandse arbeiders en vrouwen dan samen van die lekkere koeken en dronken ze een paar bakjes koffie in 't huisje van de familie Van Houte dat later een feestzaal werd. In 1927 verkocht de polder aan Theophiel H. Rammeloo het mosselzaad voor 50,00. In 1928 was de verkoopprijs 452,00; 1929 582,05; 1930 401,10; 1933 476,00. Dan is er nog een verkoping van het mosselzaad voor 1940 met een opbrengst van 310,25. De laatste verkoping was in 1950 toen Rammeloo 500,00 bood. In 1952 werd de Braakman afgesloten en verdween de haven van Philip pine1. De polder, de Melles 'Oek, bleef onder water staan van 1802 tot 1822 toen de Middelburgse familie De Bruin een zomerdijk aanlegde door een deel van de schorren, van de Nolle tot aan de Schorrediek. In de nieuwe dijk kwam in de buurt van de Nolle een 'outen duker. Vlak daarbij groef men een grote diepe put waaruit het water werd geloosd op de zee door een 'eule. Omstreeks 1930 werd hier een watermolentje opgericht. Het gebied dat bekend stond als Van Melles 'Oek, kreeg omstreeks 1930 de naam van 't Poldert jet De zomerdijk werd in 1830 al snel verbreed en verhoogd en kort daarna begon de duinvorming tegen deze dijk. De situatie van de Zwartepolder, ca. 1920 Provincie Zeeland Zwartepolder www.topomanlj

Nehalennia | 2020 | | pagina 12