zompe, een laag deel. In de voormalige Van Melle's 'Oek was het poldertje veel hoger dan in het deel van de Zwar- tepolder dat in 1802 was drooggelegd. Hier stroomde het water uit dat poldertje dan ook makkelijk weg. Ook werd er een uitwateringskanaal gegraven van de duiker naar het grote uitwateringskanaal, het stoomgemaal. De koeiwachters in 't Schorre Op 1 mei kwamen de koeiwachters in dienst. Dat was een oud gebruik in het Land van Cadzand. Het kon gebeuren dat je in het Schorre op een dag wel vijf koeiwachters met hun melkkoeien zag rondtrekken. Het waren allemaal jon gens van een jaor ofvêêrtiene, net van school en het was meestal hun eerste baantje. Elke koeiwachter maokende z'n eigen koeiwachtersstok. Het was een wedstrijd onder de jonge koeiwachters wie de mooiste stok had gemaakt. Bekend was dat Bram Buize uut de Groe de schoonste van alle tijden had gemaakt! Voor de koeiewacht begon de dag al vroeg; rond zes uur liepen de eerste koeiwachters al in 't Schorre. Iedere jon gen had tien melkkoeien onder zijn toezicht. Van al dat (zoute) gras kregen de koeien natuurlijk een enorme dorst. Rond 11.00 uur vertrok onze koeiwachter uit het Schorre. Over de aarden weg ging het dan langzaam richting hofstee. Daar stoven de koeien recht op de waterput af. Vervolgens legden ze zich in de wei op het gras om te her kauwen en omstreeks 13.00 uur verzamelde de koeiwacher zijn koeien en vertrok het gezelschap een kwartiertje later naar het Schorre. Het dèrde schof begon. Rond 15.30 uur vertrok de koeiwachter met zijn koeien weer naar de boer derij en werden de koeien in de stal gezet. Intussen stond de melkmeid al ongeduldig met haar emmers te wachten. Ja, zo ging dat. Elke dag, zeven dagen in de week. De koeien mochten niet uit het Schorre op de dijk komen. Verboden, omdat de koeien te veel schade zouden doen aan de grasmat op de dijk. Alleen schapen waren daarop toegestaan. Zij stonden aan een ketting en graasden de dijk af. Schapen trappen namelijk de grasmat aan en druk ken de holtes, zoals mollengangen, dicht. De laatste koeiwachter bij ons op De Hoogte was Piet Ras, afkomstig van de Kruusdiek, weet van de Velde zich nog te herinneren. De Schorre-ezels In de dertiger jaren werd er op Sinte Pier (Nieuwvliet) een voetbalclub opgericht, maar er was geen voetbalveld beschikbaar. Het polderbestuur van de Zwartepolder gaf de jonge voetballers toestemming om in het Schorre te mo gen voetballen. Dat was heel wat. Het Schorre waar ook de koeien graasden! Dat was voor de enthousiaste voetballers echter geen probleem en op een avond, na het werk, stapten ze een voetbalveld af. De lijnen werden gekalkt, met kalk dat bij Piet de Groote was gekocht. Ook plaatste men vier doelpalen want het spel ging natuurlijk om doelpunten te maken. Dat doel werd gemaakt door de plaatselijke tim merman Jas de Keuninck. Een naam voor deze club was vlot gevonden: de Schorre -ezels. Jan du Bois was de eerste keeper van het elftal. Andere namen van spelers die Van de Velde zich kan herinneren zijn: Ko den Dekker, David Lu- teijn, Izaak de Hullu, Cornelis Faas, Frans Faas (van de Lage Weie), Kol Wille, Abraham de Hullu en Ko de Keuninck. De zomer van 1940 Het Schorre van de Zwartepolder veranderde dat jaar in een oefenterrein voor Duitse soldaten. Voor de kust lagen drie of vier binnenvaartschepen. Daarop werden groepen solda ten afgezet. Vóór deze schepen dreven houten vlotten en het was de bedoeling dat de soldaten van de schepen op de vlot ten klommen en vervolgens naar de kust peddelden. "Dat is tegen de zêêziekte," zeiden de mensen op De Hoogte als ze de oefeningen bekeken. Mogelijk waren ze aan het oefenen voor de geplande invasie in Engeland, begin september 1940. Wanneer de soldaten, meestal jonge jongens van rond de twintig jaar, dan aan land kwamen, volgde een schietoe fening in den 'oek van de vliegduune, tegen de Zomerdiek an, achter de Zouterikplaat. Dat was toen het schietstrand ge worden. De militairen schoten met scherp. Als die oefening klaar was maakte elke compagnie zich gereed om al zingend naar zijn kwartier te marcheren. "Wir fahren nach England". Of van Blonde Mientje die een hart van prikkeldraad had of het bekende Rats, kuch en bonen. Door het ijzeren beslag onder hun hakken, was het gestamp goed hoorbaar in de anders zo stille polders. Terug in hun kwartier, poetsten de soldaten zich wat op en kwamen ze even later te voorschijn, soms in een zondags pakje, om aan te schuiven voor de warme maaltijd. De kok had dan voor elke militair een pollepel met aardappelsoep gekookt. En dat ging er bij de jongens gretig in. In de zomer van 1942 veranderde de helft van 't Schorre (tegen de Vliegdunenaan, in een mijnenveld. De Duitsers bouwden in 1944 in dat laatste stukje dijk tegen De Hoogte, het zogenaamde Napoleons diekje, een solide loopgraafstelling met mitrailleurnesten erin. Vlakbij stond een boerderij, waarvan de woning in de nacht van vrijdag op zaterdag 28 oktober 1944 in brand vloog en verloren ging. In de loop van de morgen waren er twee Engelse jachtvliegtuigen aangevlogen. Met hun boordwapens schoten ze op de in 1900 gebouwde houten schuur. Het doel was dat gebouw ook in brand te schieten, maar dat mislukte. De twaalf in de schuur los lopende paarden wferen allemaal gewond door het boordgeschut. De commandant van de in de buurt gelegerde Duitse sol daten gelastte een scherpschutter om de gewonde dieren Bunker aan de Zwartepolder

Nehalennia | 2020 | | pagina 14