eeuwse regenten en Daniel Radermacher naar Parijs in 1772 Nehalennia zomer 2020 nr. 208 met daarin hetzelfde patroon aan gaatjes met plastic penne tjes. Welke naam hieraan werd gegeven ben ik vergeten. Bedankt Rinus, we zijn benieuwd naar andere reacties. Oude Nehalennia's Regelmatig worden er oude Nehalennia's aangeboden in de krant of bij onze redactie. Altijd leuk om in oude spul letjes te neuzen. Wie daar heel geïnteresseerd in is, kan terecht op de computer. Tik in: Tijdschriftenbank Zeeland en daar vind je al die oude Nehalennia's en ze zijn heel toegankelijk in een handig zoekscherm. De oudste is van 1964. Toen was ons kwartaalblad een onderdeel van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap. In elk geval veel plezier op deze site. Mossels In het Nederlands spreken we eigenlijk van mosselen. Zeeuwen hebben het altijd over mossels. In het artikel van Gerard van de Velde over de Zwartepolder (blz komen de mosselaars uit Philippine naar Cadzand om mossel zaad te halen van de paalhoofden. Onwillekeurig moest ik denken aan een oud recept uit de Volmaakte Hollandsche Keuken-Meid van 1745. Daarin wordt de bereidingswijze van mosselen braden aan het spit uit de doeken gedaan. Je zoekt de grootste mosselen, kookt die en haalt vervolgens de dieren uit de schelp. Die steekje aan kleine houten spiesjes en tussen elke mossel doe je een dun schijfje spek. Daarna even wentelen in gesmolten boter en met gestamp te beschuit bestrooien. Nu kunnen ze op het rooster en als ze mooi goudgeel gebraden zijn, dan even overgieten met gebraden boter en wat citroensap. Een soort saté dus van mosselen. Een Reisjournaal van 1772 uit de vergetelheid gehaald Tussen de zeldzame oude boeken van de Duivenvoordse Biblotheek stonden een aantal totaal vergeten manuscrip ten uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Het gaat om reisjournalen geschreven door Johan Steen gracht, een Zeeuwse voorvader van de eigenaren van het kasteel. Hij maakte vele plezierreizen onder andere naar Londen (1769) en Parijs (1772) en hield daarvan een jour naal bij. Tevens voegde hij vele ter plekke gekochte gravu res toe ter illustratie van zijn verslag. In 2017 publiceerde Irene Storm van Leeuwen-van der Horst, bibliothecaris van Duivenvoorde, al de reis naar Londen, nu is haar pu blicatie over de reis naar Parijs verschenen onder de titel Zeeuwse Regenten in Parijs. De reis van Johan Steengracht met zijn zoon Nicolaas en Daniel Radermacher naar Parijs in 1772. Het gefortuneerde gezelschap stond aan de liberale kant van het protestantisme en waren bewonderaars van de vrijdenker Voltaire. In de Franse hoofdstad bezochten de drie Zeeuwen overdag vele kerken, stadspaleizen en buitenplaatsen, 's Avonds waren zij vaak in het theater en de pretparken te vinden. Vader Steengracht liet zijn net afgestudeerde zoon kennis maken met de Franse cultuur en introduceerde hem in de wereld van de diplomatie. Zij staken hun kritiek op de spilzieke Franse koning Lodewijk XV met zijn vele maïtresses niet onder stoelen of banken. Ook toen heerste er een pandemie; de uitbraak van het pokkenvirus. Steengracht en de zijnen hadden zich succes vol laten vaccineren, de Franse koning stierf eraan. Het boek bevat biografieën van de reizigers, een inleiding over de historische achtergronden en een navertelling in modern Nederlands. Het is rijk voorzien van afbeeldingen van voorwerpen uit de depots van Duivenvoorde. Tevens zijn alle bijgebonden gravures afgebeeld. Het boek ligt te koop voor 25 euro in de Landgoedwinkel van Duivenvoorde. Bij de plaatselijke boekhandel en bij Uitgeverij Verloren te Hilversum kan het ook besteld wor den, evenals het boek over de reis naar Londen: Reislustige Zeeuwse Regenten. De reis van Isaac en Paul Hurgronje, Paulus Ribaut en Johan Steengracht naar Londen in 1769. Deze publicatie kost 29 euro. 33 De reis van Johan Steengracht MET ZIJN ZOON NlCOLAAS t

Nehalennia | 2020 | | pagina 35