De Schotten wilden naar Biervliet Rinus Willemsen Omstreeks 1540 is Biervliet al ruim een eeuw over zijn economisch hoogtepunt heen. Het stadsbestuur worstelt jaarlijks om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De Schotten die in Veere een wolstapel hebben, bieden plotse ling aan naar Biervliet te komen. De zon kwam even tussen de wolken tevoorschijn. In de herfst van 1544 komt de Biervlietse magistraat in contact met de Schotten uit Veere die daar een wolstapel hebben. Om de een of andere reden is hun verblijf in die stad moeilijk geworden en zoeken ze contact met de bur gemeester en schepenen van Biervliet. Die sta^n positief tegen het voorstel om naar hun stad te komen en men neemt contact op met advocaat Philips Coene en procu reur Baudewijn Mayaert die beiden in Gent woonden. Hun opdracht was om middelen te onderzoeken voor de vestiging vande Schotten in Biervliet. "Met zulcken vrijhe den als zij te Vere ghehadt hebben vanwaer zij vertrekken willen". De Schotten stelden zich ter plekke op de hoogte van de be reikbaarheid van de haven en namen kennis van de diepte van De Rede van Biervliet, die blijkbaar voldoende was. Op 29 november zeilden burgemeester Jan Holleman en Bastiaan Rauvlees naar Veere waar ze met een tussenper soon spraken over het mogelijke vertrek. De volgende opdracht was, dat alle Veerse regelingen en voordelen gekopieerd moesten worden. Dat gebeurde eind december en met die gegevens reizen de Biervlietse regeerders naar Gent, naar het kantoor van Baudeijn Mayaert. Hier schreef een klerk de Veerse gegevens in het net en werd een be geleidend verzoek opgesteld om de Schotten te laten ver huizen naar Biervliet. Speciaal wordt in de stadsrekening genoemd "de vrijheden en [de] exemptie van de assysen die de Scotten hebben ter Vere". Met Graaf Van Reulx, gouverneur van Oost-Vlaanderen is intussen contact gezocht en hij adviseert contact op te nemen met de Raad van Vlaanderen [de Proveen Raedt] in Gent. Dit orgaan was onder andere met het bestuur van het gelijknamig gewest.belast. Kort daarna moet er een slecht bericht in Biervliet zijn ontvangen, want in de archieven is over deze "Schotse wens" niets meer te vinden. Bron: Alg, Rijskarchief Brussel, Rekenkamer, inv. no 6893, jaar 1544/45. Met dank aan het project: Automatisering Zeeuws-Vlaamse bronnen in Brussel en Rijsel. Met dank aan dr. Adrie de Kraker. De Oude Haven, momenteel een onderdeel van een park. Rechts staat de samenwerkingsschool 'f Geuzennest.

Nehalennia | 2020 | | pagina 4