zuigen Si het Zeeuws (2) opgestookt en we genoten van de koeken, hoewel we af en toe artillerievuur in de verte hoorden. Natuurlijk dachten ze aan thuis, aan hun vrouw en kinderen. "Hoe zou het hen vergaan?" vertelde Buize later. "Op die dag hoorden ze dat Biervliet was bevrijd. Toen nam Izaak Leenhouts een besluit: ik ga proberen bij mijn familie op Driewegen te komen. Die woont daar op een boerderij. En dat lukt, want nog dezelfde dag bereikte hij die hofstee, hoewel het huis zwaar beschadigd was. Hier bleef hij met zijn paarden, tot ook de rest van het Land van Cadzand was bevrijd. "Op een geleende fiets kwam ik thuis," vertelde hij later. "Het was toen 30 oktober. Met m'n vader ging ik de gebouwen rond. Ik kon niet geloven wat ik zag," vertelde Izaak later. "De andere dag heb ik mijn geleende fiets teruggebracht, de paarden opgehaald en naar de 'ofstee in de Boswegt gebrocht." Na een paar weken omzwerven, kwamen de mannen gelukkig ongedeerd thuis. Uit deze tocht is een altijd blijvende vriendschap gebleven tussen de mannen uit Zuidzande, Cadzand, Schoondijke, Waterlandkerkje en Zoutelande. Met dank aan Leendert Boogaard, Simon Boogaard, Piet Buize, Izaak Leenhouts en mijn stiefvader C. van de Velde. (1) Deze militaire stelling werd later Oecumenisch vormingscentrum Hedenesse. 20 Nehalennia herfst 2020 nr. 209 Joop van den Bremen van hem verschijnen op cd4 zoals Klara de knol dat altijd aan hem verbonden blijft. Terwijl veel streektaalzangers kiezen voor traditionele en luisterliedjes, richt Ries de Vuyst (1955) zich op een andere muziekstijl. Op zijn vijftiende had de muzikant uit Oostburg een gitaar van zijn opa gekregen. Vanaf dat moment is de bluesmuziek niet meer uit zijn leven wegge weest. Behalve in het Engels zingt hij in het West Zeeuws Vlaams omdat het de taal is waarin hij zich het beste kan uitdrukken. Al in de jaren zeventig steekt hij de Wes- terschelde over om op te treden in De Veste in Goes en Midgard in Middelburg. In 1980 lanceert de in Breskens geboren muzikant een single met zowel een Cadzandse als een Schoondijkse blues5, in het dialect. Op het vinylplaatje begeleiden Thijs de Melker (gitaar en bas) en Giorgio Vincetti (slagwerk) de linkshandige zanger-gitarist. Die geeft ook gitaarles en wat later toert hij door Nederland en België met een programma van blues, folk en bluegrass. In het oosten van Zeeuws-Vlaanderen groeit de populari teit van Ambras. Na het uitbrengen van de eerste lp treedt het viertal steeds vaker op. Soms vergezellen Sankie Koster en Frans de Schepper het kwartet. Als Frans met zijn vrouw, Jenny, het lied Tureluur zingt, zorgt Ambras voor de begeleiding. Hoewel de cd steeds meer de rol van de lp overneemt, besluiten de vier mannen een langspeelplaat te maken. Ze kloppen aan bij Piet Brakman. In 1979 was Brakman als studio-muzikant in de Telstar studio van Johnny Hoes terecht gekomen en als freelance musicus was hij betrokken bij enkele andere platen maatschappijen. Daar had hij gezien hoe uit een opname In andere delen van het land blijft Zeeuws-Vlaanderen wel eens buiten beeld maar op de allerlaatste lp1 in de Zeeland Plat-serie geeft Fred Rootveld uit Bornerbroek 'het landje apart' toch nog een plekje. De in Hulst geboren Saskia Visser (1962) uit Zuiddorpe is met drie Zeeuws-Vlaamse liedjes vertegenwoordigd. Daarbij Ode aan Philippine. Een jaar na haar dialectdebuut dringt de zangeres Met een beetje liefde om je heen door tot de Nederlandse Top-30 en krijgt daarmee zelfs landelijke bekendheid. Toch kan ze niet tippen aan de populariteit van Marie-Cé- cile Moerdijk (1929) die tegen het einde van de twintigste eeuw bekend is tot ver over onze grenzen. Ze is zo geliefd dat verschillende vrouwenverenigingen in Zeeland hun jaarlijks uitstapje naar haar huistheater bij Eindhoven plannen. De zangeres, schrijfster en kunstenares treedt daar op met concerten en vertellingen. Maar op 26 ok tober 1991 is ze in De Couburg te Koudekerke aanwezig met een programma van liedjes en conférences, ook in het dialect. Ze is in Zuiddorpe geboren en steekt dat niet on der stoelen of banken. In 1970 had ze samen met andere Zuiddorpenaren al een lp gemaakt2. Met het Zuiddorps- koor zingt ze Den boer zijn uis es afgebrand. Marie-Cécile Moerdijk nam ook een lp op samen met Adrie Oosterling (1948)3. De docent uit Groede studeerde niet alleen Engels maar daarnaast schoolmuziek en zang aan het conservatorium in Rotterdam. Een jaar zong hij mee in het koor van de Nederlandse Opera. Verder stond hij aan de wieg van Het Vlaemsche Erfgoed met een con glomeraat van oude winkeltjes in de Slijkstraat in Groede. In 1986 begint de kleinkunstenaar met het voordragen van zelfgeschreven teksten en het zingen van eigen liedjes. Oosterling bespeelt diverse instrumenten zoals piano, accordeon, gitaar en blokfluit. Hij presenteert zich zowel in het Nederlands als in het dialect, 's Zomers geeft hij voorstellingen in zijn huistheater De Twee Duiven. Liedjes De boerderij van de familie Sturm, achter het Grote Gat Piet Brakman in 2002 (foto: Joop van den Bremen) Adrie Oosterling in 1998 (foto: Joop van den Bremen)

Nehalennia | 2020 | | pagina 12