m Volksliederen Een eigen volkslied en een eigen vlag. In veel dorpen en steden worden ze gehoord en gezien. We beginnen in deze Nehalennia een nieuwe rubriek. Heeft jouw dorp of stad een volkslied, laat het ons weten. We beginnen met het Schouwse Volkslied: Kent Gij ons land, ons Schouwsche land, belaagd door water tallen kant? Het land, dat eeuwig lang 't geweld, met moed weerstond van Zee en Scheld', Het land dat wij met mannenmoed met heel ons hart, met goed en bloed, het land, dat wij met eigen hand, behouden voor het vaderland? Geen schooner land dan 't Schouwse land wijl wij daar zijn in Godes hand. Zijn wil maakt duin en dijken sterk. Gezegend wordt door Hem ons werk. De woeste zee, die ons omringt. Hij is het die ze steeds bedwingt. De stormwind meet vergeefs zijn kracht met wat door ons tot stand gebracht. Wij zijn het volk van 't Schouwse land, door taal en zeden nauw verwant. Wij scharen ons, als waren w' één, om d' ouden, grijzen toren heen. Hij rijst van ver uit 't golfgeklots en staat daar eeuwen, als een rots die met een ongebroken kracht houd over 't Schouwsche land de wacht! Blijf één, blijf één, houdt moedig stand. O volk dat aan het Schouwse strand, het pand bewaart dat, schoon en goed, de trots van Nêêrland blijven moet! Gedenk de woorden die de Leeuw sinds eeuwen brengt aan ied'ren Zeeuw, het schoone lied, dat nooit verstom "Ik worstel wel, maar ik ontkom!" C.A. Swenne, Sprang 17 jan. 1880 - 1 febr. 1953 Nehalennia herfst 2020 nr. 209 Couplet 1: Vijfhonderdvijftig jaar, staat Bru al in de boeken Vijfhonderdvijftig jaar, staat Bru al op de kaart Een dorpje als Bruinisse moetje met een lampje zoeken En de mosselen van Bru zijn ongeëvenaard Vijfhonderdvijftig jaar, gaat Bru zijn eigen gang Wij laten ons niet kisten, wij zijn voor niemand bang Aan ieder' die 't wil horen: "Ik zeg het hier en nu: "Ons dorpje heet Bruinisse, maar wulder zeggen BRU!" Refrein: BRUBRUBRU - de mooiste plek op 't Eiland BRUBRUBRU - een dorpje, echt uniek BRUBRUBRU - ja echt, hier moetje zijn, want BRUBRUBRU - dé mosselrepubliek Couplet 2: Vraag aan een Bruenaar waar hij het liefst wil wonen Hij kijkt je heel vreemd aan en zegt: "Wat vraagje nu? Ik ga hier nooit vandaan, het zou me slecht bekomen Voor mij is maar één plek, dat plekje dat is BRU". Waar ik geboren ben en later ook wil sterven Dat is mijn eigen Bru, mijn eigen Republiek Mijn dorpje Bruinisse zou ik nimmer kunnen missen Voor mij is Bru het einde, zonder Bru word ik doodziek. Couplet 3: Ik wil hier altijd blijven, in mijn dorpje aan het water Ik ken hier alle plekjes, ik noem er u een paar De Koaie en de loswal en de slikken bij laag water En 't kieteldiekje, dat kent iedere Bruenaar Vijfhonderdvijftig jaar, is Bru al eigenwijs Voor wie ons wil veranderen, bespaar je maar de reis We gaan ons eigen gangetje, we luisteren naar geen mens Bru is Bru en Bru blijft Bru: "Alles gaat naar wens". Schouwsch Volkslied: Kent «xi ons land, ons Schouw-su land, li* laagd door wa tcrt al-len kant, Het land, dat eeuwen lanq tqeweld, Met moed weerstond van zee en Scheld', Het land,dat wij met mon-nen moed. Met heel ons hort,m<»i- goed en bloedflet land,dat wij met ei-gen hand he-hou 3P den voor het Va- der-land. Inlage bij de Plompe Toren, 30 foto: Pau Heerschap 550 Jaar BRU Samba Mosselschelp Bruinisse, foto: Pau Heerschap

Nehalennia | 2020 | | pagina 17