m üyaKef I van het boek 'Buuten bijgaande illustratie. Deze is slechts een suggestie, het werkelijke ontwerp zal fraaier zijn. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. U betaalt slechts de kostprijs 10,- per exemplaar, de verzending komt voor rekening van de vereniging. De uitgave zal omstreeks 1 november 2020 verschijnen. Op tijd dus om als een leuk sinterklaas- of kerstgeschenk te kunnen dienen. Het boek is nu al te bestellen. Dat gaat als volgt: maak het bedrag 10,- (of meer al naar gelang u het aantal exem plaren dat u bestelt) over naar Rekeningnummer NL 96INGB 0656 2500, t.n.v. Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialectonderzoek, met vermel ding van het woord Buuten en uw adres. Adresvermel ding is heel belangrijk. Het boek (of de boeken) wordt/ worden u dan gratis toegezonden. Volkskunde De herfst In nummer 207 schreef ik een gedicht over de uitbarsten de toortsen van de kastanjebomen voor mijn nieuwe huis. Nu twee nummers verder kan ik berichten over een storm van de afgelopen week die takken en bijna alle halfrijpe kastanjes van de bomen heeft afgerukt. Kinderen waren al bezig in deze vroege herfst om de kastanjes in emmers te verzamelen. Toen ik dat zag moest ik ineens weer denken aan mijn tijd als meester in Stellendam, nu alweer bijna vijftig jaar geleden. Ja, al die herfstvruchten waren een aar- 34 m 4 dig aanzet voor de handvaardigheidslessen van toen. Van kastanjes en eikels kon je allerlei dieren maken met behulp van cocktailprikkers. Het leverde altijd leuke resul taten op. Sommige kinderen waren zo creatief om van de stelen die aan de bladeren zaten een 'bril' te maken. Het maken van allerlei herfststukjes leverde ook leuke resultaten. In een schaaltje werden met behulp van mos, kastanjes, eikels en kleurige bladeren en takjes de fraaiste composities gemaakt. Ook het maken van een herfsttafel stond altijd op het programma. Dan kwamen ook de pad destoelen in beeld, maar dat was meestal geen succes: de prachtigste inktzwammen zegen al na een dag als een vies hoopje in elkaar. Toen ik deze week eens oude fotoalbums zat door te blade ren kwam ik foto's tegen van mijn vierde klas van de lagere school in Stellendam. De jongens waren bezig met hand vaardigheid, terwijl de meisjes nuttige handwerken van de handwerkwerkjuffrouw kregen. Op bijgevoegde foto is een door mij geschilderd herfstdecor op het prikbord te zien. De leerlingen tekenden dan paddenstoelen, knipten ze uit en plakten ze dan op het decor. (Het hoofd van het jonge tje heb ik er in verband met de huidige privacyregelingen maar afgephotoshopt.) Soortgelijke ervaringen? Laat ze ons weten. Pau Heerschap Project Zeeuws-Vlaanderen Helaas kwam de werkgroep de afgelopen periode niet sa men. Juist, vanwege de corona. Gelukkig was er met een aantal leden mail- en telefooncontact. Op zulke momen ten ervaar je toch dat dialect een bindmiddel is om over te praten. Fijn hoor. Van verschillende kanten kwamen er ook ingevulde vragenlijsten binnen. Het is maar te hopen dat we binnenkort weer als van ouds samen kunnen ko men. Verhalen en gedichten D'n dróógdraod Melodie: "Langs het tuinpad van mijn vader", Wim Sonneveld Refrein: Nést d'n ófpad van m'n vaoder Daor ieng een eêlen langen draod Nehalennia herfst 2020 nr. 209 Dien draod die ieng dao voó de waste Nie voó dien kleinen acrobaot. A moe de waste ao gedaon Dan zag 'k 'r nao d'n ófpad gaon De zwaore mande onder d'r èrm Ze wreef dien draod dróóg mee een doek En hup, daor ieng een onderbroek De zonne scheen, 't was lekker wèrm Mao somtiets ieng dien draod wa slap Een stok d'r onder en wa rap Ander gieng die waste slepen En dan wier al da wasgoed vuul Ze riep dan dikkels: ier joen uul Wan jie zü dao wè meêr van weten. Refr. M'n vaoder spanden dan dien draod Dan was tie af van eur gepraot Ik stong d'r bie en keek ernao En a tie weg was ieng ik rap Wêer aon dien dróogdraod vóo de grap Ik was een echten acrobaot Maor op een keêr ei tie 't gezien Ik was nog maor een jaor of tien Ie schopten wao tie me kon raoken 'k én nooit meer nao dien draod getaold Ik ao m'n lêergeld wè betaold M'n werk as acrobaot kon 'k staoken. Refr. Ik komm'n dao nog een ienkle keêr Ik kennen m'n eigen durp nie meêr Die nieuwe uuzen, zelfs zó'n flèt Mee wasmeulens op 't gazon Of mee een dróogrek aon 't balkon D'n nieuwen tied, zoo is 't mao net Mao dan zien 'k 'm soms wee trug Dien acrobaot zoo waotervlug Zou 'k nog 's aon zó'n meulen angen Ik doen da nie, da snap je wel Het leven is gêen circusspel Ao kan dao soms wè naor verlangen Refr. Jan Lauret, dialect Land van Axel Vrouwen.zwieg t'r van stille. Ja, ik za 't zelf mè zégge voe da een aar me voor is. In 't leste nummer van NEHALENNIA stoeng da uut Zuud-Beveland zó weinig biedraegen komme. Dat lit ik dirrom nie over m'n kant gae, dus di gae me. Jan en ik verkenne te voet eêl graag is een stikje van het moaie gebied, bie oans in de buurte. Het liefste een en- netje deur de polder en dan langs de zeêdiek wee t'rug. De schorren en de slikken bluve trokke-a je, net as ik, in El- lesdiek gebore bin. Noe ao me a verscheie kéren langs de Scheldediek elópe. Langs d'n diek, over de trap en dan deur de polder ni d'n auto t'rug. Noe bin 'k t'r zó eên, die a aoltied iets moais zie ligge. Niks van waerde voe de meêste ménsen, mè voe mien wè. Een moai steêntje, een schelpje, een takje, een stikje schors. Di zit aoltied wat in m'n jaszak a 'k tuuskomme. Di stae bie oans dan ok gin geraniums in de raembanke, mè di stalle 'k m'n schatten uut. Di doe 'k gin méns kwaed mie. Mè je kan ok wè is te hebberig worre Ik ao a een paer keêr bie de diekovergank een groate steên zie ligge. Een Vilvoordse steên van wè 30 cm. Mie pok ken d'r op en prachtig van vurm. Nie mi van nut, mè een kunstwerk! Soms zag ik 'r een schaepekop in en dan wee een veugel of iets aars. 'Die zou ik dirrom is stik graag willen ao 'k a een paer keêr an 'egeve. Mè Jan reageerden nog a flauwtjes. Toen a me voe de derde keêr d'r langs kwamme, aaiden ik is verliefd over de steên. 'Wat zie je d'r noe in?' wou Jan wete. 'Een stiefkop', was m'n antwoord en we schote aollebei in de lache. Mè ik ao 'ewonne! A'k ok wat in m'n kop Me liepe om d'n auto, die a een ènde vadder in de polder stoeng. Onderwiele stoeng t'r onder an d'n diek nog een auto ge parkeerd. Een groate witte slee. Vraeg nie ni 't merk, wan ik kieke allênig mè ni de kleure. An de kant van de schor ren zatte de eigenaeren. Gin noad, die ao vast gin belang- stellieng voe mien kunstwerk. Jan pakten mie vee moeite de steên op en liep over de trap toet boven an d'n diek. Ikke d'r achteran. Jan gaf de steên een zetje, zóda t'n ni be- nee kon rolle. Dat goeng nie vaneigens, wan ie ao tenslotte aollerlei uutsteeksels ee. Alverwege d'n diek gaf um de steên nog een flienke douw, mè toen rolden ie richtieng de witte slee! Jan schoot t'r net op tied op of. Mè toen goeng het flienk mis. Ie struukelden en op z'n ziekant rolden ie olderdebolder van d'n diek of. Noe zou dat nie zó vee om 't lief a je jonk was. Mè op oanze leeftied! 35 T. f fa

Nehalennia | 2020 | | pagina 19