Onderan bleef Jan stille ligge... 'Jaaaaaaan'ü! Wat vremd da t'r dan in één seconde twi diengen deur je ene schiete: Oppasse da je zelf d'r nie achteran stuukt en di bin ménsen in de buurte die oans kunne ellepe. Wonderlijk die essens van een méns. 'Jan ei je wat ebroke? J'n eupe.git 't??' Ie kwam a overènde. 'Ik bin m'n bril kwiet en 't liekt wé of a 'k in de kuresèl 'ezeten e, was aol wat a t'n zei. Z'n bril was gauw 'evonde en ie was nog eêl ok, een bitje scheêf, dat wé. Mie elestiek in oanze bénen en de steên (die a noe dirrom zwaer op m'n maege lag) in d'n auto goenge me stilletjes op uus an. Dankbaer dat 't zö goed of'elöpe was. Ok a ei Jan toch nog een weeke lank een zêre rubbekasse 'ehad. En noe lig m'n kunstwerk vooran in 't of op 't gos. Puur, zonder gehak, gebeitel of geschaef van mènse'anden. En moai dat t'n is!!! Allênig zie'k t'r noe gin schaepekop of een veugel mir in. Mé een liggend figuur, mie z'n rik ni me toe. Julder meuge g'rust is komme kieke. Dan zet ik onderwiele een kommetje koffie. Mé die steên litte ligge ee! Dienkt t'r om. Ie is van mien. Jopie Minnaard-Verheijke Clara'spad 33 Heinkenszand Van de redactie: U zal het al gezien hebben in de krant. Jopie is de maan delijkse columnist geworden in de PZC na het overlijden van Engel Reijnhoudt. We kijken belangstellend uit naar je bijdragen, Jopie. In elk geval veel succes toegewenst. Spotversjes Van ons lid Jan de Smit ontvingen we een serie dialect stukjes over de spotnamen van de bewoners in het Land van Cadzand. Deze verzameling is afkomstig van wijlen zijn schoonvader Jan Risseeuw. Als voorzetje geven we het stukje dat gaat over Biervliet. De bewoners van dit dorp worden "Eèriengen" of "Eèriengskoppen" genoemd. Natuurlijk vanwege Willem Beukelszoon, de man die het haringkaken op zee als eerste heeft toegepast. Hier komt het spotversje: Biervliet, Eèriengskoppen "Ier is Willem, mee z'n kaoken," schrêêwen ze in Biervliet van de daoken. Maor a ziin ze d'r gröötsig op. 't Is en bluuftoch "Eèriengskop." De verkoöpieng Een stukje dialect uit de omgeving van Oostburg Eèl de Maoidiek wist, da Sjaorel van de Waoter en zijn Le- wieze van den Eemel, z'n vrouw, naor Amerikao giengen. Z'aon d'r allemao spiet van. 't Waoren toch zukke braove mènschen. Den 7den Juli zou 't verkoöpieng zién. De notaoris aod 'n groöte advertènsie in de krante gezet en noe oopten ze mao, dat ulder boeltje 'n bitje vele zou opbriengen. Dan aon ze voor de reize geen zurgen meè. Eindelijk dan kwam de verkoöpieng. 't Was gelukkig mooi weer. Z'aon 't raom d'r uuthaeld. Om 'n uur of alf eèn kwam de notaoris a mie z'n klerk en d'n omroeper. Om eèn ure zou 't beginne. Eèl de Maoidiek was persènt, alf d'n Oögendiek en de Zands- straote en nog ienkele van Schèrbier. 't Uusje was de vorige weke a verkocht an Van de Broeke uut Sintepier. Z'aon bepaold aordig uusouwen da goed onderouwen was. Balven 't kammenèt stoeng der nog een mooie siefejère en 'n Siengernaoimesiene. 't Was vooral voo Lewieze 'n triesigen dag as ze dao stik voo stik van d'r uusouwen deu 't raom zag steken. Eèst van al wier 't vèrken verkocht. Dan de geite en d'oenders, musters en blokken, 'n Kruuwaogen en allerlei tuug voo 't land daonao. En toen gien 't nao binnen. De notaoris mie z'n klérk an de taofel, d'n omroeper in 't raom. "Wien biejt 'r geld voo da kammenet? "Vuuftien gullen gebojen!" "Wien meèr as twintig gullen?" "Vuuf en twinitg gullen, scheijen!" "Wien meèr as vuuf en twintig gullen?" "Zes en twintig gullen!" "Zes en twintig gullen. Eènmaol!" "Niemand meèrs as zes en twintig gullen?" "Niemand?" "Om zes en twintig gullen. Edewaord Mussche!" De volgende koop was de siefejère. Je kon zien da ze d'r zin in aon. Ze boojen zoo zeère. "Wien meèr s vier en dèrtig gullen?" Nehalennia herfst 2020 nr. 209 "Vier en dèrtig gullen. Eènmaol!" "Vier en dèrtig gullen. Andermaol!" "Niemand meèr as vier en dèrtig gullen?" "Niemand?" "Om vier en dèrtig gullen. Sjaorel Vienke!" 't Pluumbed van Sjaorel en Lezieze brocht zes en twintig gullen op. "Om zes en twinitg gullen. Prospèr Mèrlaor!" De notaoris keek al 'n keèr in de ronde, belange nie vrind- lijk. Ie trok an z'n sigaore, da j'm a gauwe nie zag van de rook. De taofel en de stoelen wieren verkocht voo vier en twin tig gullen an Camiel Kraoie. De plattebuze wier ingezet op zeven gullen vuuftig, toedat eindelijk Bernaord Spreèuwe koöper wier voo dèrtien gullen. De notaris wier zoo rood as vier. Ie kon z'n eigen nie meèr inouwen. Ie sprong overènde, snokten z'n lornjette van v'n neuze, stak z'n papieren in z'n tassche en riep bevend van dulligheid: "Als jullie nu van plan zijn om de zaak hier in 't honderd te sturen, dan staak ik de verkooping en ga ik naar huis. Denk je dat ik me hier voor de gek laat hou den?" De mensen begrepen d'r niks van. De notaoris was anders zoö'n goeje vint. Wa mankeerden ie noe? Mao de klérk ao 't in de gaoten. 't Was van eigen over die naomen, da de notaoris dul wier. Ie kénden die zoo nie. 't Was toch bar ook! Dao wieren noe vuuf naomen opgege ven van allemao veugels en de notaoris docht bepaald, da z'm daomee voo de gek wilden ouwen. Mao toen de klérk de zaok uutgeleid ao, wier die wée den ouwen en moest ie d'r zelf om lachen. Om alf zesse was de verkoöpieng afgeloöpen. Sjaorel en Lewieze mochten oogst contènt zien. Ulder boeltje ao nog eèl wa meèr opgebrocht as da ze gedocht aon. (F. de H. te 's-Gr) Dit stukje werd ons aangebracht door mw. Mattie Nuy- tinck-Bogte uit Schoondijke, actief lid van de Werkgroep Zeeuws-Vlaanderen. Volgens haar was het geschreven door de heer C. Cornelis. Varia Tijdens de coronacrisis ruimde Francois Kwekkeboom uit Biggekerke zijn boekenkast eens grondig op en toen had hij een goed idee: de Zeeuwse boeken verdienen een twee de leven. Hij nam contact met de secretaris en we kwamen snel overeen dat hij die boeken aan de Zeeuwse Dialect vereniging zou schenken. Toen het ergste van de crisis voorbij was haalde de voorzitter de boekenvoorraad op met het doel die te verkopen in onze boekenstand. Fran cois ontving onder andere een jaar gratis lidmaatschap van onze vereniging. Alle hulde voor dit idee. Cursus De werkgroep Grensdorpen organiseert een cursus 'Grensdorpen en hun dialecten'. De cursus wordt gegeven door mw Veronique de Tier en gaat over de dialecten langs de grens van Oost-Zeeuws-Vlaanderen met België. Deze beginners cursus omvat 3 avonden van elk 2 lesuren (50 min.) met een kleine pauze. Het lesgeld bedraagt €30,- voor de gehele cursus inclusief cursusmateriaal. Cursusdagen zijn dinsdag 30 oktober, dinsdag 10 novem ber en dinsdag 24 november 2020. We starten uiterlijk om 19.30 eindigen om 21.30 U kunt vanaf 19.00 uur terecht in het leslokaal. Plaats: KLINGSPOOR, Buitenstraat 7, 9170 De Klinge. Inschrijven is verplicht want er is maar een beperkt aantal deelnemers mogelijk. Inschrijven via email: guillaume.drumont@gmail.com Telnr: +32653592956 Lesgeld vooraf te betalen aan de Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten: IBAN: NL44 ABNA 0490 5580 62 onder vermelding "Dialect" Indien de cursus door onvoorziene omstandigheden moet worden uitgesteld, zullen we het cursusgeld retourneren. 37 vttW W Het standbeeld van Willem Beukelszoon op de Markt in Biervliet

Nehalennia | 2020 | | pagina 20