in Brabants-Gotische stijl onder leiding van bouwmeester Hendrik Meys uten Anker in 1374-75, maakte Jan van Mansdale een aantal stenen consoles, waar balken op steu nen. Het Hooggerechtshof van de Nederlanden werd hier gevestigd, op een vaste plaats. Tevens werd dit de logeer- plaats van de hertog als hij in Mechelen was. Dit gebouw kwam echter pas in de negentiende eeuw gereed, wel volgens de oorspronkelijke plannen van Keldermans. Ook hieraan werd door verschillende leden van de familie Kel dermans gewerkt, evenals aan het paleis voor de weduwe van Karei de Stoute: Margaretha van York, die in Mechelen bleef wonen. Anthoon Keldermans had hiervoor het ont werp gemaakt. Voor landvoogdes van 1507-1530, weduwe Margaretha von Habsburg (dochter van Maria van Bour- gondië en Maximiliaan von Habsburg) werd een nieuw paleis in Mechelen gebouwd door Rombout II. In de twaalfde eeuw was Leuven de hoofdstad van Bra bant, eveneens aan de Dijle en de landroute van Keulen naar Brugge, met veel lakennijverheid. Ook de graanhan del en bierbrouwerij waren belangrijk. In 1425 werd hier de eerste universiteit van de Nederlanden gesticht, door hertog Jan IV van Brabant, met instemming van de paus. In die eeuw verrezen talrijke belangrijke gebouwen als de Gotische Sint Pieterskerk, het stadhuis en het Tafelrond waar achtereenvolgens Sulpitius van Vorst, Jan II Kelder mans en Mattheus de Layens de leiding hadden. Jan vol tooide het oostelijke deel. Er kwam geen belfort, maar wel vier ranke torentjes op de hoeken. Door de grote welvaart werd Leuven het centrum van beeldhouwers, met een brede uitstraling naar kerken en kloosters in de omgeving. Het stadhuis werd een pronkjuweel van flamboyante go tiek met pinakels en uitgekraagde nissen voor beelden met Bijbelse taferelen. Het leek wel ragfijne kant. Andries I, met zijn broers Matthijs I en Jan III waren als beeldhou wers hier aan het werk van 1439-1469. Diverse beelden werden echter pas in de negentiende eeuw afgemaakt. Een andere positie had Rombout I, een andere zoon van Jan II, want hij was glazenier en leverde verschillende glas-in- loodramen voor het stadhuis. Voor het geheel vrijstaande stadhuis van Gouda op de Markt, wat tussen 1448-1459 gebouwd werd, leverde Steven van Afflighem alle witte Gobertanger natuursteen in gehakte vorm. Hij ontwierp ook de gevel. Maar Jan III maakte een aantal beelden tussen 1448-1459. Middelburg dat via de Arne en het Sloe met de Oosterschei de en Westerschelde was verbonden, werd een welvarende havenstad in de middeleeuwen, tevens werd het met de Norbertijner Abdij het bestuurscentrum van Zeeland. Het oudste stadhuis was aan de Lange Delft. Na enkele stads branden in de vijftiende eeuw, werd in 1451 tot de bouw van een nieuw stadhuis besloten op de hoek van de Lange Noordstraat en de Grote Markt. Andries I Keldermans, stadsbouwmeester van Mechelen, tekende een plan voor een bestuurscentrum met vleeshal en een toren op de hoek. De eerste bouwfase duurde van 1452-1460. Zijn broers Jan III en Matthijs I leverden grote hoeveelheden steen tussen 1454 en 1458 en maakten mallen en gebeeldhouwde on derdelen, grotendeels bij de steengroeven. Begin zestiende eeuw ging Andries zoon Anthonies I verder, ook met her stelwerkzaamheden na een brand. Ook diens zoon Rom bout II werkte er in die periode tussen 1506-1521, hij ont wierp de rijkversierde topgevels met pinakels aan de markt en de Noordstraat. De voordeur werd verplaatst en doordat de Westmonsterkerk was afgebroken, kwam het stadhuis aan een ruime markt te liggen. Terwijl de meeste beelden Nehalennia herfst 2020 nr. 209 van de Zeeuwse graven en gravinnen gemaakt werden door Michiel IJwijnszoon uit Mechelen, kreeg ook Antoon II betaald voor geleverd beeldhouwwerk in 1495. Ook Laureijs II leverde later beeldhouwwerk. De gevel en de beelden wa ren, zoals op de meeste plaatsen in die tijd, beschilderd. De laatste bouwperiode van het stadhuis was tussen 1560-1562, waarbij de sierlijke toren met helm voltooid werd. (De beel den die nu de gevels versieren, zijn deels uit de restauratie periode onder leiding van P.J.H. Cuypers in de negentiende eeuw, die alle beelden verving, of van na de verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog). Tussen Brabant en Zeeland ging de hertog van Brabant in de dertiende eeuw tol heffen. Hieruit groeide door over stromingen en indijkingen Tholen, dat in 1366 stadsrech ten kreeg. In de stad werd een kerk in Brabants-Gotische Stijl gebouwd, met kruisribgewelven en koolbladkapitelen aan de bovenkant van de zuilen. Evert Spoorwater, die ook in de zelfde tijd in het nabij gelegen Antwerpen en Bergen op Zoom actief was, bouwde deze Onze-Lieve-Vrouwe- Kerk. Kort na een stadsbrand begon Andries I Keldermans in 1452 met de bouw van het eenvoudige stadhuis met natuurstenen voorgevel met kantelen, zijn zoon Anthonie I werkte er ook aan mee tussen 1460-1475. Tussen de ven sters kwamen kraagstenen met nissen. Er zijn echter nooit beelden in geweest. Er kwam een klein zeskantig torentje op. Veere kwam tot bloei door wolhandel en visserij en door de strategische ligging. Het ontwerp van het stadhuis is van Evert Spoorwater, maar Andries Keldermans en Mi chiel IJwijnszoon maakten beeldhouwwerk voor de gevel (1474-1517). Gent, op de plaats waar Leije en Schelde samenkomen, was de hoofdstad van het welvarende graafschap Vlaande ren. Van oudere stadhuizen van Gent zijn slechts een paar kelderfragmenten over. Tussen 1519 en 1539 maakten de compagnons Rombout II Keldermans en Dominicus de Waghemakere plannen voor een nieuw stadhuis, in flam boyante Gotiek; slechts een klein deel werd gerealiseerd in Stadhuis met Lakenhal en Hooggerechtshof der Nederlanden aan de Markt in Mechelen (Eigen opname auteur) Stadhuis van Leuven in flamboyante Gotiek met hoektorentjes (Eigen opname auteur) Tekening stadhuis Middelburg vanaf de Grote Markt, waarbij de nieuwe ingang getekend is, verplaatst vanaf de Lange Noordstraat naar de Markt. Afbeelding uit 1595 in: Encyclopedie voor Zeeland II3 Het stadhuis in Tholen door Andries I in samenwerking met zijn zoon opgetrokken (Eigen opname auteur) Het stadhuis van Gent in flamboyante Gotiek, volgens de plannen van de architecten Rombout II Keldermans en Dominicus de Wag hemakere met de achtkantige hoektoren. De Gotische delen doen sterk denken aan de stadhuizen van Middelburg en Brussel (Eigen opname auteur)

Nehalennia | 2020 | | pagina 4