die tijd, aan de Botermarkt en de Hoogpoort. De achtkan tige hoektoren is de scheiding tussen beide gedeeltes. Aan de gevel zijn delen in Ledesteen en in blauwe hardsteen uit Ecaussines. De Gotische delen doen met hun horizon tale en vertikale, uitgekraagde nissen sterk denken aan de stadhuizen van Middelburg en Brussel. Het stadhuis werd meerdere keren uitgebreid, ook in andere bouwstijlen. De meeste standbeelden van Vlaamse graven dateren echter uit de negentiende eeuw. Tussen 1526-1539 mocht Rombout II voor de stad Zout leeuw ook met zandsteen een fraai stadhuis optrekken. Door oorlogshandelingen tegen Gent, brandde in Hulst in 1485 het oude stadhuis af, wel bleven delen van muren en fundamenten bruikbaar. Pas in 1523 begonnen nieuwe bouwwerkzaamheden, maar er was voortdurend sprake van financiële problemen in Hulst. Lokale mensen bouwden een nieuw, tamelijk eenvoudig stadhuis, onder leiding van Laureijs Keldermans, hij bekleedde het met Ledesteen. Hij was toch al in Hulst aan vestingwerken bezig en ook aan de Sint Willibrorduskerk. Eerder waren Evert Spoorwater en Herman de Waghemakere bouwmeesters van deze kerk. Tussen Antwerpen, Breda en Turnhout ligt Hoogstraten, op een kruispunt van handelsroutes. Hoogstraten is een centrum van steenbakkerijen. De adellijke hoffunctiona rissen Elisabeth van Culemborg (1475-1555) en Antoon de Lalaing (1480-1540)woonden te Hoogstraten toen het een graafschap werd. Zij besloten een stadhuis te bouwen naar ontwerp van Rombout II. Na Rombouts dood in 1531 werd de bouw voltooid door Antoon II Keldermans en Hendrik Lambrechts in 1534. Tevens bouwden ze voor bovengenoemd echtpaar een grote grafkerk met baksteen en natuursteen, de Sint Ka- tharinakerk. Deze kreeg een toren (die afgebouwd werd!) van 104,70 meter, op een vierkante onderbouw, met een achthoekig vervolg en een uivormige spits. In 1944 blie zen de Duitsers de kerk grotendeels op, waarbij ook het stadhuis ernaast ernstige schade opliep. Het werd allemaal herbouwd zoals het was geweest. Het echtpaar De Lalaing-van Culemborg liet door Rom bout eveneens een stadhuis in Brabant-Gotische Stijl ont werpen in Culemborg, wat na diens dood afgebouwd werd aan de Markt. Ook hier een combinatie van baksteen en natuursteen, gebouwd tussen 1534-1539. Slot volgt Nehalennia herfst 2020 nr. 209 7 Het eenvoudige stadhuis van Hulst werd onder leiding van Laureijs Keldermans gebouwd en bekleed met Ledesteen (Eigen opname auteur) Het stadhuis van Hoogstraten, een combinatie van baksteen en natuurstenen decoraties (Eigen opname auteur) Na de Tweede Wereldoorlog werd het de Sint Katharinakerk in Hoogstraten weer op de oorspronkelijke manier herbouwd, met een 104,70 meter hoge toren (Eigen opname auteur) Jan I Keldermans (van Mansdale) ca. 1345-1425 beeldhouwer x Catharina Pippens Jan II Keldermans ca. 1375-1445 bouwmeester x Catherina de Roma Stamboom van de familie Keldermans. Matthljs Hendrik Rombout Rombout Elisabeth Catherine Rombout Margriet Matthljs III «1526 11583 Barbeie Montbrison In Spanje en Portugal Anthonls III «1531 Barbeie «1516 priester van der Noot xAnthonlne Anthonls IV metselaar Antoon Anthonis) I bouwmeester x Amelberga v Heyst bouwmeester/steenhouwer Anthonis II ca. 1460-1515 steenleverancier x Elisabeth v Horenbeke Matthljs II Rombout I Keldermans glasschilder laureijs II «1534 bouwmeester/steenhouwer x Catharina Dancerme x Barbara van Baren Rombout II beeldhouwer x Elisabeth van der Cricken Matthljs I Keldermans beeldhouwer x Elisabeth Backers Jan III Keldermans Andries I Keldermans bouwmeester x Elisabeth de Smet Stamboom van de familie Keldermans, samengesteld door M.E. van Damme-Siereveld. Geraadpleegde literatuur - Noot 1: Afbeelding 1 Romaanse kerk in de Gotische Kathedraal in Antwerpen IN: https://www.topa.be/nl/antwerp/kerken-in-antwerpen/olv- kathedraal/syllabus/bouwgeschiedenis/ IN: https://www.topa.be/nl/antwerp/kerken-in-antwerpen/olv- kathedraal/syllabus/olv-toren/ - Noot 2: Afbeelding 3 Kathedraal Antwerpen vanuit de lucht. In: P. Kimzeke, Editorial Escudo de Oro, S.A.: Heel Antwerpen. Foto op de achterkant van de kaft. Uitgeverij A.V.M. Oostende, gedrukt Barcelona; 1993 - Noot 3: Afbeelding stadhuis Middelburg uit 1595. In: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen: Encyclopedie van Zee land II, bladzij 144, Middelburg, 1982. - H. De Pooter: Onze Lieve Vrouwe Kathedraal Antwerpen. Uitgave: Kathedrale Kerkfabriek, Antwerpen 1988, gedrukt Kina Italia, Milan. - J. Dekker, T. van Gent, A. de Groene, K. Heyning, P. Sijnke: Mid delburg, gezicht van de stad. Middelburg, Uitgeverij Den Boer, de Ruiter, 2017: Hoofdstuk 1. - R. Meischke, H.J.Zantkuijl, P.T.E.E.Rosenberg: Huizen in Nederland; Zeeland en Zuid-Holland. Architectuurhistorische verkenningen aan de hand van het bezit van de Vereniging Hendrick de Keyser. Zwolle, Waanders Uitgevers, Amsterdam, Vereniging Hendrick de Keyser, 1997. Hoofdstuk IV, V. - E. Persoons, J. Staes, L. Oosterlynck: Leuven. Serie: Steden van Bel gië. Brussel, Editions Artis-Historia, 1984. - E.J. Haslinghuis: Bouwkundige termen; Woordenboek der Westerse Architectuurgeschiedenis. Utrecht, Oosthoeks UitgeversmaatschappijN.V.1970. - P. Diriken: Geogids Mechelen. Kortessem Georeto, 2002. - red. H. Janse, R. Meischke, F. van Tyghem: Keldermans, Een archi tectonisch netwerk in de Nederlanden. s-Gravenhage, Staatsuitgeve rij, Markiezenhof Bergen op Zoom, 1987. - Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen: Encyclope die van Zeeland II, III Middelburg, 1982. - Red. P. Brusse, P. A. Henderikx, K. Heyning: Geschiedenis van Zee land 1, Zwolle, Wbooks, 2012. - P. Don: Kunstreisboek Zeeland. In opdracht van Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur Onder toezicht van Rijkscom missie Monumentenbeschrijving en Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, Zeist, Uitg.Van Kampen, 1985. - W. Heybroek: Te gast in de gasthuiskapel en stadhuis van Tholen. In: Heemschut december 2001. - https://inventaris.onroerenderfgoed.be/erfgoedobjecten/24558. L. Brosens, P. Van Deun: De historie van Hoogstraten. Een stadje met smaak. Koninklijke VW Hoogstraten Hoogstraten, uitg.Guido Rigouts, 2010. - E. Aerts, L. Brosens, P. Van Deun: De Sint Katharinakerk van Hoog straten Koninklijke VW Hoogstraten, Hoogstraten, uitg. Guido Rigouts, 2.

Nehalennia | 2020 | | pagina 5