m Wzmt* r-fMVG*SS^ *r 10 Kerk genoemd. Zeker is dat de kerk tussen circa 1474, het overlijden van Evert Spoorwater, en de ingebruikname in 1484 is gebouwd. In 1479 werd tussen de heer van Veere, de kerkmeesters en Anthonis I Keldermans een contract gesloten over de bouw. Het origineel is verloren gegaan, maar in het Schepenaktenboek staat de volgende aanteke ning: 'Voirwarde tusschen den kerckmeesters ende meester Anthonis, de meester van den fabrique van den kercke ter Veere. Opten XlIIen dach van decembris anno XIIIIc LXXIX na Utrecht is gemaict een voirwarde tusschen heere Wolfert van Borsselen, heere vander Veere, ende meester Jacob Janssen ende Rombout Hanneman als kerckmeesters der kercke van der Veere, vanden selven kercke wegen an deen zijde, ende meester Anthonis Kelderman, ingevoegd steenhouder van Mechelen) werckmeester an dander, in den manieren hier nae gescreven. ingevoegdDats) te wetene dat die selve meester Anthonis angenomen heeft ingevoegdvoirt) te ordineren die nyen kercke ter Veere ingevoegdende meester daer af te zijn), die last van den wercke te dragen met al tguendt dat den werckmeester van den kercke sculdich is te doen, dair af hij hebben sal voir zijn dachhuyre II s. gr. 's daechs ende die dachgelden sullen ingaen als hij ontboden wesende ingevoegdom hier te co- men) van huys trect om hier were te nemen, ende voirt sal hij hebben van den selven kerckmeesters te wedden II X s. gr. Vlaems tsiaers'. (Ingevoegd in de marge: 'also lange als hij hier meester vanden wercke zijn sal). Ende hier af heeft die selve meester Anthonis den behoirlicken eedt gedaen'11. Nehalennia herfst 2020 nr. 209 WévJUU Het ingevoegde woordje 'voirt' voor 'te ordineren wijst erop dat er eerdere activiteiten waren geweest. Deze zullen uitgevoerd zijn onder leiding van Andreas (Andries) Kel dermans, de vader van Anthonis I, die in deze periode ook aan het stadhuis werkte. Volgens Perrels vonden er in 1475 en 1482 betalingen aan hem plaats vanwege zijn werk aan dit gebouw: 'Andreas Kelderman ontving (in 1475) voor het leveren van 7 tabernakelen, waar de beelden onder staan aan de voorzijde van het stadhuis, 8 pond 3 sch. 1 gr. vlms, en voor 100 vuursteenen en 100 voet steenen 16 Sch., terwijl hij bij de afrekening in 1482 nog 28 schellin gen ontving'12. De nieuwe kerk werd tegen de oude aangebouwd, waarna de oude gesloopt zou worden voor de bouw van het koor. Half maart 1482 was men met de bouw al zover gevor derd dat het uurwerk uit de kerktoren naar de stadhuis toren kon worden overgeplaatst: 'Jacob de slotemaker van thuyrwerek van den kerctoorn te halen ende upten toorn upter stedehuys te stellen mitten schijven ende poleyen ende ander haken, rollen ende ijzerwerc dair toe dienende al tsamen in een somme gerekent belopende XXXII s. gr.'13. De oude toren werd gesloopt en het transept gebouwd. Over het verdere verloop van de bouw schrijft Bianca van den Berg: 'In 1484 werden, zo vermelden de kerkrekenin gen, betalingen verricht aan "Francke de glasemaker van XVIII velden int groote glas, over die noortdore int nyen werek, elck velt belopende XII voeten", terwijl "Danckert de glasemaker" vier velden bezorgde "int westende vande kercke". De betaling aan Francke de glazenmaker betreft het grote venster in het transept'14. In 1484 hingen de zes door Pieter Waghevens gegoten klokken al in de toren en door het afbreken van de muur tussen de oude en de nieuwe kerk kon de oude als koor in gebruik worden genomen. Alleen de kapellen moesten nog aan de gilden worden afgestaan, het beeldhouwwerk besteld en het 'konstich' portaal onder de toren nog wor den ontworpen. 11 HV Contract tussen de heer van Veere, de kerkmeesters en Anthonis I Keldermans, uit ZA, RAZE inv. nr. 357, fol. 75v Het steenhouwersmerk van de familie De Prince. Uit: Keldermans - Een architectonisch netwerk in de Nederlanden, pag. 174 ii Het afbranden van de Grote Kerk op 25 mei 1686. Detail van het gelijknamig schilderij in Museum Veere De Grote Kerk voor de brand in 1686. In Oost-Indische inkt gewassen tekening door Dirk Verrijk, collectie Museum Veere

Nehalennia | 2020 | | pagina 7