Het drama van de Tien van Renesse 10 december 1944 Kees van Walsem Jaarlijks worden ze herdacht, de mannen die op 10 decem ber 1944 door de Duitsers in Renesse werden opgehangen. Er zijn plaatsen van herinnering in de kern van het dorp en aan het begin van de laan naar slot Moermond. Er is een site van Gert Slings met een indrukwekkende hoeveelheid info. In 2016 verscheen een documentaire over hen en in 2018 een boek. Kortom: volop aandacht voor de Tien van Renesse. En toch kan ik het gevoel maar niet kwijtraken dat Putten en de Woeste Hoeve, Westerbork en Vught, de Greb- beberg en andere plaatsen van herinnering meer bekendheid genieten dan Renesse. Maar misschien vergis ik me daarin, per slot van rekening woon ik een eiland te hoog. Maar hoe het ook zij: de Tien van Renesse kunnen wat mij betreft niet snel teveel aandacht krijgen. Het verhaal is aangrijpend genoeg om steeds weer verteld te worden. De 17 van Renesse Het is eind 1944. Zeeland is bevrijd, behalve Schouwen- Duiveland, dat door de Duitsers voor een groot deel onder water is gezet om geallieerde aanvallen zo moeilijk mogelijk te maken. In een dijkhuisje bij Zierikzee zitten 17 mensen te wachten op een boot die ze naar het be vrijde Noord-Beveland zal brengen. Een eerdere poging is mislukt en het kan echt geen uitstel meer lijden. Allen moeten of willen het eiland af, nadat de Duitse comman dant op 3 december verordend heeft dat alle mannen tus sen zeventien en veertig jaar zich moeten melden voor de Arbeitseinsatz. Gelukkig is het verzet erin geslaagd om de meeste bevolkingsregisters te verdonkeremanen, maar een nadeel daarvan is dat de bezettingsmacht nog agressiever geworden is dan ze al was. Voor zo ver mogelijk dan, want fanatiek waren ze al, door eerdere acties van de onder grondse, door de onrust onder de Armeense soldaten op het eiland, door een mislukte raid op Noord-Beveland in november en vooral door het besef van een vrijwel zekere nederlaag. Zeventien mensen. De meesten zijn betrokken bij het verzet, maar er zijn ook enkele geallieerde militairen bij die tijdens de operatie Market Garden op Schouwen-Dui- veland moesten landen, en er is een Armeense onderof ficier bij die uit het Duitse leger deserteerde. Zeventien ensen met elk hun eigen verhaal. De twee ondergedoken geallieerde piloten proberen aan krijgsgevangenschap te ontkomen en straks weer aan de strijd deel te nemen. De derde geallieerde militair is een Nederlandse commando in Engelse dienst. Misschien heeft hij zich wel afgevraagd hoe de Duitsers hem zullen behandelen als hij in hun handen valt: als krijgsgevangene of als illegale verzetsman? Dan is er die Armeen die kaarten bij zich heeft met de locaties van Duitse geschutsopstellingen en bunkers. Hij hoopt dat hij de geallieerden kan winnen voor zijn plan om een aanval in te zetten op Schouwen-Duiveland. Dan zouden de Armeniërs op het eiland de Duitse soldaten gemakkelijk kunnen uitschakelen. Bij de zeventien is ook een student die geweigerd heeft de loyaliteitsverklaring te ondertekenen en wie het tot nog toe gelukt is om de Duitsers uit handen te blijven door zich als krankzinnig voor te doen. Zeventien mensen. Daaronder ook de 3 die bevolkingsregisters uit de kluis van Renesse hadden laten verdwijnen. En ten slotte enkelen die betrokken zijn bij de L.O., of die verzetswerk doen als politieman of als medewerker aan de illegale pers. Allen wachten in grote spanning op de boot die hen naar het veilige Noord-Beve land zal brengen en hopen daarbij op de steun die ze van de Engelse commando's zullen krijgen, die met de boot meekomen. Het proces-verbaal van Wisse Eén van de zeventien, politieman Wissebeschrijft na de oorlog in een proces-verbaal wat er dan gebeurt (voor de duidelijkheid heb ik hier en daar een kleine stilistische wijziging aangebracht): Op 7 december 1944 waren wij allen wederom aanwezig in een dijkwachterswoning, staande aan de zeedijk, ongeveer 300 meter westwaarts van de Boereweg en ongeveer 300 me ter oostwaarts van Suzanna's Kisters Inlaag, ongeveer 3 km verwijderd van de bebouwde kom der gemeente Zierikzee. Omstreeks 20.00 uur hebben wij, na aan de buitenzijde van de dijk gekomen te zijn, wederom de afgesproken signalen gegeven. Om 20.07 uur zag ik, verbalisant Wisse, dat er op het water van de Oosterschelde 5 maal 3 korte lichtsignalen werden gegeven. Om 20.30 uur kwam er uit de richting Zierikzee een auto en deze reed in de richting Haamstede en passeerde de plaats, waar wij ons verdekt hadden opgesteld. In deze auto waren Duitse officieren gezeten. Vanaf de boot kon men die auto zien rijden, aangezien de rijweg ter plaatse ongeveer 400 meter over de dijk loopt. Daarna loopt de weg iets naar beneden en is vanuit zee de auto niet meer te zien geweest. Van 20.07 tot 21.00 uur, zijnde het tijdstip dat de boot volgens afspraak aan wal zou komen, heb ik van de boot vandaan geen lichtsignalen meer gezien, terwijl wij tot 21.00 uur wel onafgebroken lichtsignalen gaven. Op 7 december 1944, omstreeks 21.05 uur, hebben wij ons teruggetrokken van de zeedijk en verzameld in de dijk wachterswoning, waar de andere mensen zaten. In bedoelde woning werd overleg gepleegd, waar de reeds ondergedoken personen wederom ondergebracht zouden kunnen worden. Veiligheidshalve besloten enkele mensen in de woning te blij ven, waar wij - Van de Beek en Wisse - ze op 8 December zouden weghalen. Door de agent van politie Van de Beek - die de leiding van de overtocht had - werd mij, verbali sant Wisse, opgedragen hem 150 meter vooruit te lopen en dan zou hij met de Engelsen en de Armeen, alsmede enkele Nederlanders naar Zierikzee volgen. Bij onraad zou ik licht signalen geven. Aan deze opdracht heb ik voldaan. Mijn echtgenote liep met Nehalennia winter 2020 nr. 210 mij mee [met de fietsen aan de hand]. Op de Boereweg ge komen, lopende in de richting Zierikzee, stootte ik plotseling op 7 of 8 Duitse militairen, die vanachter de langs de weg gestapelde pakken stro op ons afsprongen. De arrestatie Het lukt Wisse om de lastige vragen van de wantrouwende Duitsers afdoende te beantwoorden. Als politieman mag hij toch in spertijd buiten zijn? En dat hij hier op dit tijdstip loopt met zijn vrouw is te wijten aan een lekke band. Een smoes die hij had voorbereid door die band voor vertrek te laten leeglopen. En om te bewijzen dat die band echt leeg is, moet hij er natuurlijk wel het licht van zijn zaklantaarn op richten. Uiteraard met als echte bedoe ling het geven van lichtsignalen als waarschuwing aan de achtergeblevenen in het dijkhuis. Hoogstwaarschijnlijk zijn daar die lichtsignalen ook opgevangen, maar de waar schuwing heeft uiteindelijk niet geholpen. En dat blijkt al snel, want nadat de Duitsers Wisse en zijn vrouw hebben laten gaan en die twee al een eindje op weg zijn richting Zierikzee, horen ze achter zich het geluid van machinege weren en pistolen. Wat is er fout gegaan? De berichten daarover zijn niet 100% eensluidend, maar duidelijk is wel dat de boot die de vluchtelingen kwam ophalen, door de Duitsers gesig naleerd is. Volgens sommigen door een lichtkogel van een oplettende schildwacht, volgens anderen doordat er vonken kwamen uit de uitlaat van de boot. Maar hoe dan ook: de Duitsers slaan groot alarm en tegen die inzet zijn de pistolen van de verzetsmensen niet opgewassen. Het is buitengewoon pijnlijk dat de Engelse commando's die aan de vluchtelingen assistentie moeten verlenen op het fatale moment niet aanwezig zijn. Waren ze te laat, omdat de boot die hen bracht door een defect kompas op een zandbak vastliep? Trokken ze zich terug omdat ze er geen idee van hadden wat ze van het vuurgevecht in de buurt moesten denken? Het blijft allemaal wat vaag, maar het gevolg is dramatisch. Enkele Duitse soldaten stuiten op de groep van 8 mannen die enige tijd na Wisse en zijn vrouw het dijkhuis heb ben verlaten en nu tegen de dijkhelling in dekking liggen. Tijdens het vuurgevecht raakt Kees Lazonder, de gemeen tesecretaris van Renesse, zwaargewond. De drie gealli eerde militairen en de student weten te ontkomen, maar de overigen - dus ook de mannen die nog in het dijkhuis waren - worden gearresteerd. Gemeentesecretaris Kees Lazonder De Duitsers denken dat de zwaargewonde verzetsman dood is en laten hem op de plaats van de confrontatie achter. Als ze de volgende dag ontdekken dat hij nog leeft, brengen ze hem 's middags rond 5 uur naar het Rooms- Katholieke ziekenhuis in Zierikzee. Hoe Lazonder er dan aan toe is, lezen we in een verslag van zuster Tecla: een schotwond aan het achterhoofd als gevolg van het vuur gevecht, schotwonden die de Duitsers als extra marteling hadden toegebracht, de wonden niet verzorgd, de kleren doornat van de achterliggende nacht, de voeten ontveld doordat hij aan de armen was versleept, hoge koorts. Het ziet er naar uit dat Lazonder niet lang meer leven zal. Maar de Duitsers gunnen hem geen gewoon' sterfbed. Om half twee 's nachts wordt hij opgehaald en naar hun militair hospitaal in Haamstede gebracht. Daar zullen ze proberen hem nog een poosje in leven te houden, want ze willen dat hij er bij kan zijn als de openbare terechtstelling van de anderen zal plaatsvinden. De anderen, die inmid dels voor hun berechting naar Middelharnis zijn gebracht. Niddelharnis en de tien van Renesse Na een kort verblijf in het Wehrmachtsheim in Zierikzee worden de negen Zeeuwen en de Armeense onderofficier met een huifkar naar Brouwershaven vervoerd. Daar gaan 17 Het dijkhuis waar de Zeventien tevergeefs op de boot wacht ten. Goed zichtbaar is de kerk van Zierikzee. Rechts op de achtergrond de Zeelandbrug. Foto: auteur.

Nehalennia | 2020 | | pagina 10