SCHOUWSCH VOLKSLIED perde. Die boot brocht dan alles nè Braebant toe. Van ieder voer wier d'r een mande vol afhaele en mee de peeën uut die mande berekende ze oevee tarra ofj'ao en oe goed of je peeën waere. Ao je klaer was, ree je zó ard mogelijk nè ruus om een vol- hend voer te he briengen, ao je di temissen de tied vö ao, wan mee paerd en waehen ao je j'n anden vol an eên keer per dag. [Illustratie: onderschrift: Bietentijd aan de kaai van Som- melsdijk, foto Streekarchief Goeree-Overflakkee] Ao je mien dat zo oor vertelle, dienke je misschien, da'k d'r zelf nog in gewèrekt ebbe, mè das echt hin waer Vö mien was depeetied een ële mooie tied. Ik liet zelfs m'n voetbal d'r vö in 't schuurtje leie, wan ik hieng aoltied peeën zoeke. jae, peeën zoeke langs de kant van de weg. je moet het eigenlijk peeën verzaemele noeme, wan di waere meer manieren om an peeën te kommen dan alleên ze langs de duifkant te vin den. Mè di lees je laeter nog over. Wat of m'n mee die peeën deeë? Die hienge me verkope. In Béékerke, wi a'k weunde, ao je van die kleine boertjes, wi ao je je peeën an kwiet kon vö een paer cent de kilo. Ze keke wè zunig nèje, mè in 't midden van 't voer naeme ze toch onze peeën mee. 't Waere hin exemplaoren om in stad in de mande te laete doen. De meêste waere toch wè geschonde van 't vallen of wat uutgedroogd van 't leien in ons schuurtje Peeën laehe aoltied in bochten van de weg. Die viele d'r af a t'r te vee op een waehen helaoie waere. En de voeren waere ohe, wan oe meer of je tehliek mee kon neme, oe minder keren je nê stad moest En oe arder ao je ree, des te meer keer kon je per dag nè stad. Dus viele d'r bie trekkers en auto's nöha es peeën af. En ons hienge dan in zö'n bocht stae of me hienge kieke of er in de hoskant laehe. Mien wèrekterrein behon vlak buten 't durp bie de bocht bie 't kerkofen dan langs de weg nè Middelburg, over Krommenoeke en Ohe- lande. Di zaete vee bochten in en di reeë de meêste auto's en trekkers deu nè stad. Ik ao een goeie maot, Piet Meulenberg. Piet was hervormd. Noe dienke julder misschien: wat eit dat d'r noe mee te maeken? Nou, eêl vee. Wan Piet zat op de hervormde schole en die hieng een kwartier eerder uut dan de griffermeerde schole, wi a ik op zat. En onze hroötste concurrenten op dit gebied waere joengers uut Krommenoeke en die waere aolemaele ook griffermeerd. Piet zat dus een kwartier eerder op de fiets, om d'n oest van een middeg op te h'n aelen en zodoende de joengers van de Buck ofMatthiese hin kans te heven. Saemen hienge me dan verder zoeke, totda 't doenker wier. Griffermeerd en hervormd, saemen op weg, zoekend nè 't zoete goud, gewaepend mee onze baolzakjes. Mè vö mien behon de dag a eêl vroeg in depeetied. In de doenkere, vroehen ochen, kwaeme d'r bie ons tuus a peewaehens langs, mee paeren d'r voor. A'k de lichten zag bie de kèreke,'t waere een soort stallantaerns, hieng ik nè buten en stoeng op de stoepe te wachten tot ze bie me waere. Ik kon nie zie, wie a d'r op die waehen zat, want 't was nog aerdedoenker, mè ik vroeg dan aoltied mee m'n vriendelijkste stemme:" Kr ie 'k een sukerpee?" Ik oopte dan, da ze d'r eên nè benee zouwe gooie. 'k Ao nie iedere keer succes, mè meêstal kreeg ik er toch wè eên. Di waere d'r ook die net deeë of ze me nie oorde. Wist ik toen vee over kouwe lieë op zö'n waehen en aest hebbe om in stad te kommen.... Soms ielpe me op 'tpeelanden dan mochte me d'r wè es eên uutzoeke. Mee een riek gooide me dan peeën op de waehen en de hroötsten probeerde me vö ons eihen touwen. Iedere kilo was t'r eên.. Toch moe'k noe ook wat vertelle, wi a'k m'n eihen eihenlijk vö zou moete schaeme. Je zout de zwarte kant van m'n verzaemelen kunne noeme. Ik za't eerlijk bekenne, da'k nie aoltied eerlijk aan m'n peeën bin gekomme. Ik dienke, da'k er wè es ....gestolen ebbe, a vind'ik stelen een vee te zwaer woord.Me vonde taemelijk vlug, dat een pee vö de helukkige vinder was. Das misschien een bitje beter uutgedrukt. Noe weet ik nie, oe lang of't duurt vödat de straf op het stelen of verduusteren van peeën verjaerd is, mè ik dienke toch wè nie, da ze me d'r nog vö in de boeien zulle slae, wan 't is a meer dan 65 jaer helee. Wat me dan deeë? Nou, bie 't ellepen mee oplaoien, was t'r wè es een pee kwiet onder 't loof of in de duifkant. En as iedereên dan weg was, waere ons toevallig de gelukkige vinders. Of as me soms in een lehe waehen krope en di zaete nog een paer peeën vast in de netten, dan maekte ons die los om d'r uuteindelijk vö te zurgen, dat die peeën toch in Din- teloord kwaeme. Di steekt toch hin kwaed in Dan laehe d'r ook wè es oopjes zö dicht bie de weg, dat 't leek, asof d'r een paer afgevalle peeën bielaehe. En dan nae me me 't zekere vö 't onzekere en dan verdwene die peeën wè in onze baolzakjes. M'ieuwe ook wè es vast an dachterkant van een waehen, die achter een trekker zat. Dan leide me een pee zo nip op de waehen, dat un d'r bie d'n eeste hobbel afviel. Die vonde ons dan natuurlijk.. Dat vonde me toch eerlijk Eên keer ebbe ik echt een pee gestole, mè dat was dien boer z'n eihen schuld. Di kon ik nie vee an doe!! Ik stoeng op een ochen wi op de stoepe om een sukerpee te vraehen. Een doenkere man op die waehen pakte een pee, dee een stikje van de wortel af en gooide dat nè benee. Kiek, en dat vond'ik noe een hröte belediging. Dirom hieng ik, in 't doenker, an den achterste waehen ange en, bie 't licht van een lantaernpaele, aelde ik een hröte pee van 't voer af en hieng di mee nè ruus. Op dat moment vond'ik, da'k di recht op ao Noe a'k het verteld ebbe, is dat toch een opluchting en ik ope, dat het mien vergeve za ore of temissen gezie za ore as een lichte jeugdzonde, zö ongeveer hliek an 't stelen van een koekje uut de koekedöze van je moeder. Nehalennia winter 2020 nr. 210 Volksliederen (2) Nogmaals het Schouwse volkslied In de vorige aflevering openden wij de rubriek over volks liederen in Zeeland. Van ons lid Rinus Langeraad uit Hoofddorp, ontvingen wij het Schouwse volkslied met een artikel over de toonzetter Kees Swenne. Heeft uw woonpaats ook een volkslied? Stel ons op de hoogte of stuur de tekst op. Alvast bedankt. Cornells Adriaan Swenne (1880-1953). door Huib Uil In 1913 verwisselde Swenne Sint Philipsland voor Ou- werkerk waar hij door de gemeenteraad per 1 november benoemd was tot hoofd van de school. Ouwerkerk bleef hij trouw. Hij nam daar een gewaardeerde plaats in. Swenne bleef een goede behartiger van zijn vak en een Zaterdag 27 oktober 2018 werd in Ouwerkerk een fraai beeld onthuld van C.A. Swenne. Het werd gemaakt door Elles Hubers uit Zierikzee. Het initiatief werd daartoe ge nomen door de Stichting Renesse. Deze zorgt ervoor dat in elke kern op Schouwen-Duiveland een beeld komt van een bekend inwoner, die heeft bijgedragen aan de naam en faam van de plaats. Cornelis Adrianus Swenne werd geboren in Sprang (Noord-Brabant). Hij werd opgeleid aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg. Daarmee trad hij in de voetsporen van zijn vader. A.T.C. Swenne was tot eind 1915 schoolhoofd in Wissenkerke, een functie die hij 33 jaar lang vervulde. Cor Swennes eerste baan was die van onderwijzer aan de Openbare lagere school in Klun- dert waar hij in 1900 werd benoemd. Na twee jaar werd hij onderwijzer aan de Openbare lagere school C in Zierikzee. In 1909 volgde de benoeming tot hoofd van de school te Sint Philipsland. G A. SWENNE Swenne, gemaakt door Elles Hubers, foto Peter Vleugel Cornells Adriaan Swenne, ca 1905, Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland VOOR ZANG MET BEGELEIDING VAN PIANO, ORGEL OP HARMONIUM DOO* PRIJS v-xv taf bcgckidisf kb Püm, Ogti of Barneet. f SO Et* ef IwtBhajtii_j j Kxr towrtefI —33 UITGAVE FIRMA A. C DE MOOIJ. ZIKRIK2BE.

Nehalennia | 2020 | | pagina 17