moeite waard om er kennis van te nemen. Het boek bevat een zestigtal illustraties van het leven op de boerderij en de akkers. Omdat de arbeiders de meeste tijd doorbrach ten met onkruid wieden, vuulte wieje, is een hoofdstuk toegevoegd met de dialectbenamingen van onkruiden. Pau Heerschap verzamelde die uit de negen regioboeken over de Zeeuwse dialecten. Uitvoering en prijs Het boek is uitgevoerd met een harde kaft en bevat 144 pagina's waarvan een 60-tal afbeeldingen. De winkelprijs is 17,50. Als lid kunt u Maar meid of knecht in het Deltage bied bestellen voor slechts 10,-, tot 1 februari 2020. Dit als een soort compensatie voor het niet doorgaan van de Dialectdag. Het bestellen gaat als volgt: maak het be drag 10,- over naar Rekeningnummer NL 96INGB 0656 2500 46, t.n.v. Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, met vermelding van het woord Buuten en uw adres. Adres vermelding is heel belangrijk. Het boek (of de boeken) wordt/worden u dan gratis toegezonden. Volkskunde Sinterklaas niet te betrappen Bij ons thuis werd er in mijn kinderjaren op een simpele manier aan Sinterklaas gedaan. Vroeger was dat wel anders. Dat was in de tijd dat mijn zusters nog klein waren. Vader vermomde zich dan als een soort Zwarte Piet. Hij maakte dan zijn gezicht bruin met cacaopoeder in zette zijn pet scheef op het hoofd. Hij rinkelde dan ook met ketting van 34 de aker van de regenbak, voordat hij naar binnen kwam. Maar toen: als ik al in bed lag in sliep, legde mijn zuster de cadeautjes naast de kolenkachel in het achterkamertje. Zelf dacht ik altijd dat Sinterklaas ze daar zelf neegelegd had. Ik sliep nog in de slaapkamer bij vader in moeder, nog wel tot mijn tiende. Daar waren twee bedden getimmerd, aan weerskanten één, van die twijfelaars. Mijn twee zusters waren stukken ouder dan ik, want ik was 'n achterankom- mertje, nog net in de oorlog geboren. Mijn oudste zuster was al getrouwd, de jongste woonde nog thuis, was bijna dertien jaar ouder dan ik. Op een nacht probeerde ik wakker te blijven om Sinter klaas te betrappen, mar dat is niet goed gelukt. Toen de klok één uur sloeg, schrok ik wakker. Ik hoorde vader zacht snurken. Zacht riep ik herhaeldelijk achter elkaar: 'Sinterklao'aos, Sinterklao'aos!' Plotseling schrok vader wakker en snauwde: 'Je snaevel houwe, joe, je oagen dichte, in slaepe!' Geschokken draaide ik me om en sliep weer in. Toen de klok drie uur sloeg, schrok ik weer wakker. Ik dacht: Weet ie wat? Ik ga er zachtjes uit en bij de kachel kijken. 't Was nog pikkedonker. Voorzichtig kroop ik over 't vloerkleed in de richting van de kachel, die nog vaag gloeide. Ik tastte en ja hoor, naast de kachel lag er een sta pel pakjes. Plotseling viel er een zwaar pak af, met een plof op de vloer. Even later floete de lamp in 't kamertje aan: vader! Hij was weer wakker geschrokken. 'Hêêrekesmènsen! Bi joe noe gek ofmo'j 't nog woore! Gaauw je nist in, joe! Dat haoj' zeker edocht, m'n knecht! Gêên spraeke van!' Ik griste nog gauw 'n pakje mee. Toen ik in het pikdonker weer op bed lag, bewoog ik het. Het rammelde in hetwas net of ik 'n kogeltje hoorde rollen. De volgende morgen bleek dat het een soort rond plastic labyrintje was, lichtblauw, waarin je het kogeltje naar 't mid delpunt moest zien te krijgen. 'Johma' stond erop. Zeker uit een pak verrassingspudding gekomen? Wat in de nacht van de stapel gevallen was, was een mecanodoos, met allerlei beugels, schroefjes en moeren erin. Ook was er een pak met nieuwe schaatsen: van die houten bootjes, met van die ge kleurde linten en dan ook nog een leesboek: 'Snuf de hond'. Nae nieuwjaar ging het vriezen en het bleef vriezen. Op de bevroren plaoiten (waterplassen) in de Middelduinen heb ik leren schaatsen, 't Was nog een heel gedoe om je schaatsen met die natte linten goed vast te binden onder je rubberen laarzen. Regelmatig stond je ernaast. Aan die mecanodoos vond ik niks aan. Ik denk dat vader die meer voor zichzelf gekocht had bij onze buren, de firma Van der Bok, de Bokkies genoemd, die 'n zaak in fietsen hadden en ook stenengoed, pannen en cadeautjes verkochten. Ieder jaar kocht vader er weer een doos bij. Hij speelde er altijd graag mee. 'Snuf de hond' vond ik eigenlijk 't mooiste, want lezen was immers mijn lust in mijn leven. Ook dergelijke ervaringen? Laat ze ons weten. Pau Heerschap Nehalennia winter 2020 nr. 210 Verhalen en gedichten Kossemisse In ons bestaen of'eremd dü Corona- gin verjaerdaehen, bie-eênkomsten of uutstapjes- bin ik noe toch 's m'n uus in vooraol de kasten an 't uutkrauwen. Baal baal, van aoles kom je tehen: waarkstikjes in tekeniengen van de kleinkinders. Die bin noe rond de twintig, dust die bin die waarkstikjes allank a verhete. Die kunne bie 't oud pepier. Ik dienke nie dat ze op 'n veilieng wat zouwe opbrienge of bie Kunst en Kitsch zouwe besproken ore. Ma ik vond werempel nog 'n boekje mit versjes van de padvinderie in, nog ouwer, van de zondagsschole. Je most aalke weke 'n versje lere in as belonieng kreeg je dan 'n plaetje om in te plakken, 't Zat bie mekaore in 'n jutetasje eb'ik die tas altied bie mun en netuurluk oak 'n booschap- petas wae oak vee te vee in zit. Eén onmisbaer onderdeel wil ik wè noeme, naest m'n por temonnee, zaddoekjes, kammetje, lippestift. Stoppe Je- wanna, noe noem je toch van alles op. Ik wou zegge, ik gae noait zonder fototoestel de deure uut. Ik ebben ommers geen wrieftillefoon, wae je oak plaetjes mee kan schiete. Ik ebben zellufs elemae geen tillefoon, mien man wè, 'n ele ouwen, die tillefoon bedoel ik. 't Is altied gemakkeluk 'ad' n mens n foto toestel bie 'm 'eid. Kan 't ie van alles uutrekke. D'r is ommers zovee te zie a je onderwegt bin. Netuur, 't waeter, ouwe gebouwen, en nie te vergeten je kleinkinders. plusde tekst van 'n kerstspel: Kerstnacht. Netuurlijk mit versjes in verschillende rollen: Maria, Jozef, herders, 'n engel in sterretjes (viere). Noe, ik ao de rolle van derde sterretje, want toe zaete d'r best vee kinders op de zon dagsschole in die wouwe aomè graeg meedoe. Aole ster retjes aode twi rehels! Je kreeg op zó'n kerstfeêst 'n trak- taosie in nae ofloap 'n leesboekje in 'n appelsiene. Je za wè behriepe, dat je mit aol die vondsten nie vee opschiet mit dat oprumen. 't Maek wè vee los. Leni Blom De tasse D'r is wellus 'n rubriek in d'n eên of d'andere krante ge wist die gieng over wat of t'er allemae in d'andtassen van vrouwen zat. Ik ebben dae nie an meegedaen, ma dae bin'k van overtuugd, ik 'ad geên slechte beurte gemaekt.. Mensekinders, ik ebben dat dieng net weê even op z'n of is 't eur -'t is ommers een tas voa vrouwen, kop gezet om 'n bitje vuul weg t'aelen, en dan weet je nie wat a je ziet. 't Is net 't Tuttel'oekje. Alleèn lei die alles netjes bie mekoare, En dan dienk ik, noe za ik dae eêst 's 'n berg spul nie in trug doen. Maa dat gae nie, ik ebben 't geweun allemae noadig om te leven. Te leven op mien meniere dan eeh. Of ik wil laete zien wat ik in die tas ebbe? Laet ik dat ma nie doen. Dan kieken julder mien straks 'n bitje roar an ak verbie komme in de wienkel op anderalleve meter. Dan Ma, mien tas, dae wou ik 't over ebbe. Wisten julder trouwus dat tasse, oak 'n werkwoard is. Opstaepele bedoe len ze daemee. IOns rejen van de weke achter 'n trekker mit ooibaelen, en m'n zeiden geliek, zo., die is gevaerluk opgetast. Gauw d'r vanachter, voa 't eêle spul gae schuuve. In Braebant zeggen ze tas tegen 'n kommetje.. Ons nie. Ons zeggen kommetje tegen 'n kommetje. Of'n bakje. Maek nie uut, 'ad t'r ma koffie in zit! Aflijn, m'n tas is weê ingetast, en ie is net zo zwaer as van tevoaren. D'r kon niks uut, want je weet ma noait wan néér je iets d'r uut noadig eid, zoas je agenda, of n' andere leesbril omdat die eêne bril die je rond je nek angt, 'n poat verliest in 't gevecht. Dat d'r van alles in die tas van mien zit, is geên ge heim oe. Dae waeren ze zellufs bie de gemeênte mee op d'oagte. Jaeren gelaeje, ik werrukten toen nog voa de krante, most ik nae n hoorzitting om mee te luusteren. Daerom eêt dat oak hoorzitting. Ma d'r wier in de pauze 'n consumptie geschonken, ja zolank is t' a gelaeje, en d'r was manvolluk die 'n flesje bier kreege. Z'adden geen opener ondekten ze. De gemeêntebode zei toen: merouw Meèrman, jie ei zeker wè 'n flesopener in je tas? En werachtig, 't was nog waer oak. Dus ik ebben die bieeenkomst gered. De belangrieke besluuten konden oare genome. Wae 't over gieng? 'k Zou onderwerp nie meê weete, ma 't kom vast nog wè 'n keêrtje bovendrieve..is 't nie bie mien, dan toch wè bie de gemeênte. Jopie Meermand-Ottevanger 35 Zondagsschool 1920

Nehalennia | 2020 | | pagina 19