Qelukki. Ongs kunstkerstboampie 't Verhaeltie begon kort na d'n oorlog (WOII). Mien vaoder heit toen 't kunstkerstboampie bie de vuulnisbak weggehaeld. Zien zus, dus mien tante, vongd 't boampie 'n heidens gebruuk en had 't bie de vuulnisbak geleid. Mien tante d'r verloofde stuudeerde voor dominee. Of dat d'r mee te maeke had, weet ik niet. Mar wielle bezatte dus 'n uutklapbaer boampie waarvan de takken bestonge uut ie- zerdraed dat omwongde was met blauwgroen kreppapier. An 't eind van elke tak was 'n kaersehouwertie gesoldeerd, dus wielle hadde echte kaersies in ongze boam. Meestal deeje wielle d'r witte kaersies in, mar af en toe kooze we voor mooije dongkerrooje. Bovenop sting 'n echte piek. In 't boampie hiege we allerlei diengetjes, zoals n glaeze veugeltie (mien vaoder had 'n voljiere in den tied met kenaeries, zebravingkies, en oranjekaekies). Oak rooije paddestoelties, 'n kerstman, kerstklokke van pepier, e.d. hienge we d'rin. Wat ontbrak was de lekkere lucht van 'n sparreboampie. Daer zal tegewoordig wel 'n spuitbussie voor te koap weeze. Omdat 'n pepiere boampie met echte kaersies earg brand- gevaerluk is, stong der altied 'n emmer water bie. Mar 't is gelokkig altied goed gegaen. Mien ouwers haw met dit boampie veul echte kerstboame uutgespaerd, dus waore den tied ver vooruut met hun kringloap eekonnemie. Laeter hamme in ongs huuweluk een keer 'n klein kerst- boampie gekocht en dat nae de Kerst in d'n tuun gezet en voor de volgende Kerst weer in huus gehaeld. Dat hamme jaere gedaen. Dat boampie namme we tegen de Kerst oak mee in auto naar Limburg, 't Kon net achter de voorstoel. Leo Huijsen Neutekaekers Heel vroeger, ik diengk, in de winter van 1963 1964, die heele strienge winter, was d'r 'n invaesie van neute- kraokers uut Siberie, in ongs land. 'n Vriendin van mien zussies, die net buute Nieuwe Tonge weunde, had 'n zieke neutekraeker in hun tuun gevongde en bie mien vaoder gebrocht omdat die naest klokkedokter, poppedokter, oak veugeldokter was, omdat die 'n voliaire had. Alle jonge, zieke veugels wierre bie hie gebrocht. Mar de neutekraeker heit 't nie overleefd. Hie heit 'm toen laete opzette en is laeter an 't bezoekerscentrum De Ternellaplas geschongke. In Zwitserland zach ik elke vekangsie wel neutekrakers. Wielle hadde oak 'n bongtekraoi met 'n lamme vleugel in 'n ren zitte. De leste leevende bongte kroai, die ik op ongs eilangd geziee haw, was in de Preekhilpolder in 2010. In Griekelangd zach ik veul bongtekraoie, mar die leeke mien wat kleiner. Varia Seizoenswerk Van de bekende Zeeuwse columnist ontvingen we de vol gende reactie. Het stukje van Pau over de herfsttafel bracht mij in ge dachten direct ook weer terug in de klas, de twee hoogste groepen. Voor tekenen en handenarbeid maakte ik bij voorkeur gebruik van de seizoenen, de feesten en de door anderen georganiseerde wedstrijden. De kinderen waren er altijd heel enthousiast voor. De herfst was bij uitstek een geschikt onderwerp. We maakten een herfstwandeling op het terrein van Slot Moermond om naar paddenstoelen te zoeken, waarbij de "topvondsten" de kastanjeboleet en de oranjegroene melkzwam waren. Altijd prachtig, al moch ten ze van mij niet plukken! Ja, één om de hoed op donker papier te leggen en de volgende dag verbaasd te kijken naar alle sporen. Een herfsttafel werd dus altijd opgesierd met paddenstoelen van klei, de vliegenzwam als favoriet. Kastanjes en beukennootjes waren er genoeg, evenals mos en eikenbladeren. Ook bij het zingen kwam de herfst voorbij. Natuurlijk niet "op een grote paddenstoel, rood met witte stippen", dat was meer voor de kleintjes, maar de prachtige canon: "O klaag toch niet, als 's morgens vroeg de nevel grijst, want des te schoner is de dag, de dag die daaruit rijst". De maand december was voor deze vakken ook een heerlijke maand met werkstukjes over Sinterklaas en Kerstmis. Tijd tekort! Het binnenkartonnetje van een w.c.-rol beplakken met steentjespapier, watten aan de bo venkant er in en een kartonnen zwartepiet er tegenaan. Enz.enz. Ja, de kerstvakantie kwam vaak te vroeg (naar mijn zin). De heer Adri Kloosterman reageerde op de vorige Neha- lennia. Hij schrijft: "In Nehalennia èk dat stikje over de broeiers uh lezen. Ik noeme zu ie ier broeiers of broene- kels. Noe las ik ok van oenderbroeiers, mè bie oans bin dat die stèènbroeiertjes (kleine brandnetels). Omda zu op rieke grond ut beste tieren, hroeien zu ut beste op hrond di an oendermis hubruukt is. 'k Weet ur nie van da zu broeiers an d'oenders voerden", besluit Adri zijn bijdrage vanuit Biezelinge. Hoge bomen vangen veel wind Eind september trok er een zware storm over Zeeland. De bomen stonden nog in blad. Ze vingen dus veel wind. Een canadapolulier aan de oostkant van Oostburg werd geveld. Nehalennia winter 2020 nr. 210 Bij de Afbeelding op de voorkant Henk Barentsen uit Biggekerke is een trouwe inzender van de vragenlijsten. Vorig jaar stuurde hij een nieuwjaars kaart, die we de moeite waard vonden om op de voorkant te zetten. Bedankt Henk. Ook de achterkant van de kaart is de moeite waard. De bestemming was Souburg en de postbode van Middelburg stempelde de kaart op 20 de cember, dus ruim op tijd. Misschien herkennen sommige mensen of de afzender of de geadresseerde. We zijn be nieuwd naar reacties. Onze streekfotograaf Roger Blaakman kwam de volgende dag er voorbij en maakte deze foto. De populier is on geveer 75 jaar oud. Hij werd geplant na de oorlog. Veel bomen hadden de bevrijding van Oostburg in oktober 1944 niet overleefd. Een paar jaar later werden er massaal populieren geplant op de dijken en langs de wegen. Deze boom heeft dus de herbouw van de watertoren gezien en duizenden jongens en meisjes die dagelijks naar de mid delbare scholen langs fietsten. De molen in de Zwarte polder Ons ijverig lid Frans Weemaes uit Terneuzen is een ge waardeerd deskundige op het gebied van de Zeeuwse molens. Hij reageerde op het artikel van Gerard van de Velde in Nehalennia, dat over de Zwarte Polder gaat. De heer Weemaes vond een advertentie in De Boerderij van donderdag 4 december 1919, waarin de heer K. Jongejans, leverancier van stoommolens in Westzaan meldt dat de molen van de heer J. P. Quaak in de Zwartepolder (25 ha) is onderzocht en aan alle gestelde eisen voldoet. De agent voor Zeeland van deze firma is is de heer S.W. Blok uit Cadzand. 37 Op de foto staet 'n neutekraeker, gefotografeerd in Het Zwarte Woud. Foto: Hans van Oostenbrugge, Ouddurp, Zwarte Woud juli 2020 Geveld door geweld

Nehalennia | 2020 | | pagina 21