Nehalennia 24 28 29 36 39 Van de redactie Inhoud 2 6 11 14 16 20 31 33 33 34 38 Kopij Omslag Tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 210, winternummer, december 2020 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDVdhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet. Deze uitgave kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland. Hof Cranestein (1) Jaco Simons De bibliotheek van Jan Engelbertus Molt Rinus Willemsen Chesed Negurim Jan Kouwen Een werelkampioen uit Zuidzande Gerard van de Velde Het drama van de Tien van Renesse Kees van Walsem Zingen in het Zeeuws Joop van den Bremen Dadels en ander voedsel in de Zeeuws-Vlaamse dialecten Veronique De Tier In gesprek met Frans Weemaes Rinus Willemsen M'n stikje Frans van der Heijde Volksliederen (2) Adriaan Swenne (1880-1953) Huib Uil Van de bestuurstafel Rinus Willemsen Verenigingsnieuws: Nieuwe uitgave Pau Heerschap Volkskunde Pau Heerschap Verhalen en gedichten q Lenie Blom, Jopie Meerman-Ottevanger, Leo Huijsen Varia Beantwoording van vragenlijst 208 Rinus Willemsen Nieuwe vragenlijst voor het volgende nummer uiterlijk 20 januari 2021 indienen bij de redactie. Op de voorkant een nieuwjaarskkaart die Henk Barentsen vorig jaar stuurde. Onder Varia vindt u de achterkant met de adressering. Nehalennia winter 2020 nr. 210 Van de redactie Weer is de redactie erin geslaagd om een goed gevulde Nehalennia samen te stellen. Dat is altijd weer een heel karwei, vooral nu in deze moeilijke conronatijd. Wie had in maart kunnen denken dat we nu het derde, zoals wij dat noemen, coronanummer uitbrengen. Wij leven in een moeilijke, spannende tijd, waarin de contactmogelijkheden zeer beperkt zijn. Toch is het gelukt om weer een aflevering te maken die niet alleen thematisch is (het een winternummer geworden) maar ook een veelzijdigeheid aan onderwerpen biedt. Er was weer kopij genoeg, zelfs zoveel dat wij een aantal artikelen hebben moeten doorschuiven naar het volgende nummer. Het gaat dus wat dat betreft goed en de redactie hoopt dat niveau vast te houden. Wilt u zelf iets schrijven? Ga uw gang, u weet ons te vinden. Nu ik dit schrijf, moet ik denken aan de dialectdagen, een dag die altijd een hoogtepunt was, maar dit jaar helaas niet kon doorgaan. Wat was het altijd gezellig tijdens de maaltijd en na afloop bij een drankje. Contacten werden gelegd en ook onderhouden en zelfs verstevigd. Dat wil de redactie nu bereiken met de Nehalennia's: wel geen persoonlijke ontmoetingen, maar ik kan u verzekeren, dat u in gedachten steeds bij ons bent. Nieuwe leden zijn natuurlijk altijd welkom. Laat deze Nehalennia maar eens zien aan familieleden en kennissen. Wellicht worden ze geïnspireerd om ook lid te worden van onze vereniging. Het zou leuk zijn als wij meer jongeren tot onze vereniging zouden kunnen rekenen. Als deze Nehalennia bij u in de bus valt, is het meerdere malen reeds aangekondigde boek inmiddels verschenen. U kunt dat tegen een sterk geduceerde prijs bestellen. Dit mede als een compensatie voor het gebrek aan persoonlijke, directe contacten. Onder Verenigingsnieuws in deze Nehalennia kunt u er meer over lezen en hoe hoe u als lid een exemplaar kunt bestellen. Wij hopen dat 2021 weer op een normale wijze zal verlopen, een jaar waarin de dreiging van het virus voorbij zal zijn. Namens de redactie en ook het bestuur wenst ik u goede kerstdagen, een fijne jaarwisseling en een gelukkig en gezond 2021 toe. Namens de redactie en het bestuur groet ik u allen hartelijk, Pau Heerschap, voorzitter Vuurtoren Ouddorp. Foto: Pau Heerschap 1

Nehalennia | 2020 | | pagina 2