scher-Roman (1655) als Crane Hofste. In 1668 publiceerde Nicolaas Visscher een boek met een serie prenten. Onder de afbeeldingen bevond zich het landgoed van Crane, dat Cranestein werd genoemd. De tekening zou al in 1662 door zijn compagnon Zacharias Roman op de markt zijn gebracht. Deze feiten doen vermoeden dat de naam Cra nestein kort na de publicatie van de Walcherenkaart in het leven moet zijn geroepen.12 Crane-steyn 4 Nehalennia winter 2020 nr. 210 Dochters en kleinzoon Na Adriaens overlijden waren de dochters Anna Maria en Pieternella zijn erfgenamen. Van dochter Margriete verne men we niets meer. Zij zal op jonge leeftijd zijn gestorven. Rond 1675 werd Anna Maria geheel en alleen eigenaresse van haar vaders landgoed.13 Anna Maria Crane werd vermoedelijk in 1658 geboren en trouwde al rond 1675 met Johan Duvelaar, kapitein en commandeur binnen het militaire apparaat. Hij was een zoon van de Middelburgse burgemeester Joos Duvelaer en diens vrouw Margaretha de la Palma de San Fuentes. }ohan Duvelaer werd in 1671 benoemd tot commandeur van Axel en was het jaar daarop kapitein van een Zeeuwse compagnie in het Staatse leger. In 1673 en 1674 diende hij als kapitein en commandeur in Lillo, bij Antwerpen. In het laatstgenoemde jaar keerde hij alweer terug naar zijn vertrouwde post in Axel, waar hij de leiding kreeg over een compagnie van 89 koppen. Op 11 april 1677 vond De Slag bij Mont Cassel plaats. Duvelaer werd bij die strijd in Noord-Frankrijk ingezet in zijn functie van kapitein van een Zeeuwse compagnie. He laas verliep de strijd voor Johan niet zonder slag of stoot. Hij raakte zwaar gewond en overleed als gevolg daarvan binnen een maand.14 Uit het huwelijk tussen Anna Crane en Johan Duvelaer was één zoon geboren, Pieter. Hij werd niet oud en overleed in 1694 "in de beste bloei van zijn leven", zoals dat in een genealogische bron mooi wordt omschreven. Anna Maria hertrouwde in 1683 met Johan Francois Velters, heer van Welsinge en Wellinkwerve en onder meer commissaris bij de Polder Walcheren. Velters was sinds 1672 eigenaar van de buitenplaats Den Dolphijn. Dit landgoed moeten we lokaliseren ter hoogte van de huidige Kruitmolenlaan en de naar het buitenverblijf genoemde Dolfijnstraat in Middelburg. Anna Maria kreeg met Velters ook één zoon, Marcelus Leonardus. Hij zag in 1684 het levenslicht. En net als Anna Marias eerste man ging ook haar tweede echtgenoot al snel na hun huwelijk heen. Johan Francois overleed in 1685 of 1686 in zijn huis op het Molenwater in Middelburg.15 Anna Maria Crane bleef nog lange tijd wonen op dit adres, want pas in juni 1703 overleed zij daar. Haar toen 19-jarige zoon Marce lus Leonardus Velters was Annas enige erfgenaam en hij kreeg na zijn meerderjarigheidsverklaring, vermoedelijk in of net voor 1707, Cranestein in handen.16 Hij trouwde in 1712 met Sara Margaretha Schorer.17 Marcelus werd later postmeester-generaal (directeur van de posterijen) in Middelburg. Zijn schoonvader, mr. Willem Schorer, had datzelfde beroep uitgeoefend, maar dan vele jaren eerder. Willem Schorer was immers al in 1702 overleden. Enkele jaren vóór Velters' dood werd Cranestein verkocht en kwam er aan de periode Crane' een einde. Dat tijdperk had bijna 75 jaar geduurd. In de volgende aflevering van Nehalennia volgt het tweede deel van Hof Cranestein. 5 Prent van Cranestein uit 1662, in: Nicolaus Visscher, Speculum Zeiandiae, Amsterdam 1668. <S r ffuys De huidige boerderij Cranestein aan de Wijkhuijsweg in Oostkapeiie

Nehalennia | 2020 | | pagina 4