De bibliotheek van Jan Enge bertus Nolt f SI Rinus Willemseri Tijdens de coronacrisis herschikte ik de boeken in mijn boe kenkast. Dat was in één dag gebeurd. Ik heb ze niet geteld, maar de bibliotheek van de IJzendijkse predikant Jan Engel- bertus Molt was ongetwijfeld omvangrijker. Van hem kreeg ik in 2015 een inventaris van zijn boekenbezit onder ogen. Molt stierfin 1789, een paar maanden vóór de opstand in Parijs. In zijn tijd was een ruime boekenverzameling in huis iets unieks. Zeker in onze streek. Een groot deel van de bevolking kon nauwelijks lezen en schrijven, laat staan dat ze geld konden besteden aan de aankoop van boeken of een lidmaatschap op een tijdschrift hadden. In dit artikel staat centraal de inhoud van de boekenkast. Welk soort boeken vinden we hierin? Allereerst schenken we aandacht aan de geletterdheid in de Republiek en tenslotte aan de persoon van Jan. Engelbertus Molt. Geletterdheid in de Republiek In de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was het onderwijs nauw verbonden met de Gereformeerde Kerk. De schoolmeester was meestal voorzanger en vaak ook nog ontvanger van de diaconie. De kinderen volg den het onderwijs, dat voornamelijk uit lezen, schrijven, rekenen en psalmen zingen bestond. Dat vond men meer dan genoeg voor plattelandskinderen, die in de zomer op het land werkten en eigenlijk alleens winters de scholen bevolkten. Zij hadden thuis geen boeken en zouden die later meestal ook niet verwerven. Niet dat er geen lectuur op de markt was. Zeker wel. In de Republiek werd er van alles gedrukt: Bijbels, psalmboeken, reisverhalen en veel beschouwingen over de bijbel. Talloos zijn de prekenbundels, maar al deze lectuur kwam niet bij de gewone man in huis. Wel bij mensen van stand, zoals een dominee, plattelandsdokter, notaris, burgemeester, EN PJtJ MINNE-BEELDIG SELFSTRYT: uitlenen TOONEELorRMANNELYKE AGTBAARHEYDT: GALATHEA of HERDERSKLAGT: KLAEGENDE MAEGDEN; dijkgraaf of griffier. Voor ieder was er van alles op de markt. Zeker aan het eind van de achttiende eeuw, toen de Verlich ting zijn intrede deed en hele bijbelboeken onderworpen werden aan een kritische blik. Er is dan tijd voor discussie en meningsvorming. Met name de vele leesgezelschappen, die eind die eeuw zijn opgericht, dragen daaraan bij. Dominee Jan Molt leefde in deze tijd van leeskringen. Hij had een abonnement op het tijdschrift "Boekzaal van Europe" en de opvolger "Boekzaal der geleerde wereld", waarin de nieuwste boeken besproken werden en ruime aandacht werd geschonken aan kerkelijk nieuws in de Nederlanden. Hij was dus op de hoogte van de laatste ont wikkelingen in de Republiek, maar ook in de ons omrin gende landen. Van Boekzaal beschikte hij over de registers uit de periode 1692 tot en met 1786. De inhoud van de bibliotheek Voor het eind van de achttiende eeuw mag de boeken verzameling van dominee Molt als uitzonderlijk worden beschouwd, zeker voor ons gebied. Niet alleen vanwege de omvang, 698 stuks, maar ook vanwege het grote aantal banden dat in het Latijn, Hebreeuws, Frans, Duits en Engels is geschreven. De bibliotheek was ondergebracht in de studeerkamer, links boven in de pastorie. Het totale gewicht van de boeken zal ongeveer 1.000 kg geweest zijn, want een groot aantal titels bevatte meer dan één deel. Dat betekent dat de zolder van de daaronder gelegen kamer van zware balken was voorzien. Na zijn dood maakte de plaatselijke notaris en diens klerk een gedetailleerde inventarisatie op. Daarbij werd niet al leen de naam van het boek, de schrijver, de uitgever en het jaartal vermeld, maar ook het aantal delen en het formaat, zoals folio, kwarto of octovo. Ook komen we te weten of er platen in opgenomen waren. Ook de soort van de band werd genoteerd, zoals een "hoorn bantje", een leren of Pa- rijse band. Opvallend is het aantal boeken met preken van vakgenoten. Verder is vermeldenswaardig dat acht boeken uit de 16e eeuw dateren. Nu moet wel gezegd worden dat naarmate de inventarisa tie vorderde, er minder gedetailleerd werd genoteerd. Op het eind van de opsomming beperkte de klerk zich alleen nog tot de naam van de schrijver en de titel van het boek. In het begin van de inventarisatie was dat nauwkeuriger. Ze moeten er dagen aan gewerkt hebben: de notaris en zijn klerk. Omdat er nogal wat moeilijke woorden in de titels zitten, komen we een groot aantal keren een ontspo ring van de klerk tegen, bijvoorbeeld: "Cads: Gedagten in Slapelooze nachten", Amsterd[am], 1710. Dit werk is nog te achterhalen tot: Jacob Cats: Gedachten op slapeloose nachten, 1659. Een andere titel, zoals: "Nondel: verschei dene gedigten, Amst. 1664" verwijst naar gedichten van Joost van den Vondel en "Hoofds gedigten met platen Amst. 1636"; een bundel van Pieter Corneliszoon Hooft. Tenslotte vernoemen we: "1 en 2 deel van Willem Bartjes Nehalennia winter 2020 nr. 210 Ik ben me ervan bewust dat bij veel boeken de toewijzing arbitrair is. Het resultaat geeft toch een zekere richting aan. De bibliotheek nader bekeken Een groot aantal boeken komt natuurlijk uit de studietijd van Jan Nolt in Leiden. De oudere boeken zou hij gekocht kunnen hebben na zijn afstuderen in 1751, in boekwinkels of op veilingen. Mogelijk is een groot aantal oudere boeken van zijn vader afkomstig. Als die in 1721 naar Indië vertrekt, zal hij zeker niet zijn hele bibliotheek meegenomen hebben. Vermoe delijk heeft hij die in depot achtergelaten en zijn ze later in handen van zoon Jan terecht gekomen. Zo ook het vijfdelige werk van Francois Valentijd: "Oud en Nieuw Oost-Indiën en de VOC, dat in 1724 in Amsterdam verscheen. Lange tijd was dit het standaardwerk over de Oost en gaf het een onuit puttelijke bron van kennis en plezier. Dat Jan altijd een band met dit gewest heeft behouden, bewijst het boek van Hof stede, Oost-Indische Kerkzaaken, een tweedelig boek, dat in 1779 in Rotterdam verscheen. Tijdens die verschijning datum was dominee Molt al jaren in IJzendijke gevestigd. Opmerkelijk is ook het grote aantal boeken dat in Middel burg is uitgegeven. De onderwerpen zijn heel divers. Zo vinden we Philips van Lansbergen: Hemelmeting, Middel burg 1631 en Astrolabium, Middelburg 1635; J. van Rei- gersberge, Chronik van Zeeland (met platen), Middelburg 1634 [met leren band] die naast de Chronicon Zelandiae van J. Hudu, vermoedelijk Hondius, Middelburg uit 1634. Reisbeschrijvingen vinden we ook: Historie Reisbeschrij vingen door Europa (sic) Leiden 1700 met platen in een hoornen band. Of: Nieuw ontdekkinge van Mexico, Am sterdam 1699 in een hoornen band en met platen. Ook met zijn studiestad Leiden bleef hij verbonden door de aankoop van P. Pouwels: Zeelands register tot de Hooge Schoole Leiden, Amsterdam Veta Theologie, 1775. uitgewerkt". Deze twee delen slaan waarschijnlijk op Wil lem Bartjes zijn boek Cijfferinghe (1604) en het vervolg erop, deel 2 van 1636. De totale omvang van de inventarisatie beslaat genum merd 97 foliobladen. Aan het eind van de boedelbe schrijving zetten notaris Francois Pieter Christiaansen en getuige Antoine de Bije hun handtekening onder het protocol.1 Als we de boekenverzameling nader bekijken, dan is de vakliteratuur ruim vertegenwoordigd. Ik heb geprobeerd de boeken te rubriceren in de volgende domeinen: theo logie, filosofie, rechtswetenschappen, literatuur, natuur, geschiedenis, aardrijkskunde, politiek en diversen. Nu was het niet altijd mogelijk een strenge scheiding toe te passen. TsJrUrnJ. En andere Mengelrymen Van dtn He er. E UnLlrl J. CATS, "fofj }-i k-rite druk van vcele drukfhuten gefuyvert, en met vernieuwde Printverbeeldinge voorliet!. Cats' Sinne- en Minnebeelden Te L E Y D E N? HENDRIK vau dbr DEYSTER, i""?. Met PirvuiGii. Grafiek 1indeling boeken naar vakgebied, in aantallen en procenten jaartal 1730-1739 1740-1749 1750-1759 1760-1769 1770-1779 1780-1789 Fig. 2: Aantal boeken met het jaartal waarin deze verschenen De kerk van Kloetinge, preekstoel Het bekende rekenboek van Willem Bartjens Theologie 40% Diversen 4% Politiek 1 Natuur 2% Recht 1 Diversen 4% Geschiedenis 12% Natuur 2% Literatuur 19% Filosofie 11 ■I'ïfftet Jit*

Nehalennia | 2020 | | pagina 5