De invloed van kleuren "Wilde volken, onopgeleide mensen en kinderen hebben een grote voorkeur voor felle kleuren." Johann Wolfgang Goethe 1810 Wat kinderen betreft kan ik bovenstaand citaat beamen. Het was in de jaren zeventig van de vorige eeuw. Ik was onderwijzer verbonden aan de Ned. Herv. Lagere school in Stellendam. De school was in het begin nog niet zo groot. Op of rond Pasen was ik jarig. Het was mijn ge woonte om de hele school dan op paaseitjes van suiker goed, in allerlei kleuren, te trakteren. Ik stortte de inhoud van de aangeschafte zakjes in een blikken trommeltje. Twee kinderen mochten de klassen ermee langs. Als ze weer met het trommeltje terugkwamen bestond het over schot uit louter witte eitjes. De felle kleuren waren er het eerst uit gepakt. Het is niet altijd zo geweest dat kleuren populair waren. In de klassieke oudheid ging het in hoofdzaak om lijnen, in zwart tot grijs. Pas in de tijd van de renaissance, zo rond 1600 kwam er meer aandacht voor kleuren, met dien ver stande dat de orthodox gereformeerden zich kleedden in tinten variërend van zwart tot grijs met hier en daar een stukje wit. Veelkleurige kleding mocht alleen gedragen worden door de hogere klasse. Kleurige kleding getuigde immers vaii weelde. Pas aan het einde van de negentiende eeuw gebruikten schilders felle kleuren om er hun emoties mee te uiten, de zogenaamde expressionisten. De orthodoxe autofabrikant Henri Ford ging niet in op wensen om auto's in kleuren te spuiten, Zijn eerste Fords waren allemaal zwart. Begin jaren tien van deze eeuw was er in toen nog de Ge meente Goedereede een culturele uitwisseling met Poolse amateurschilders uit Ladek, een adoptiegemeente na een overstromingen daar. De gemeentelijke brandweer had daar toen hulp geboden. Een clubje amateurschilders uit onze gemeente, onder wie ondergetekende, trok een week op met de Poolse 'kunstenaars'. Op de laatste dag moesten wij allemaal een schilderij binnen anderhalf uur tijd maken op een doekje van 40 x 40 cm. Na afloop werden de schilderijtjes geruild. Die van ons kwamen dus in Polen terecht en wij kregen er een van een Pool. Hoewel ik in wel staat was om een gelijkend landschap te schilderen, besloot ik nu, vanwege de geringe tijd die ons beschoren was, een kleurig expressionistisch werkje te maken van het eiland Goeree: een abstract landschapje dus. Dit ging de volgende dag dus mee naar Polen. Maar ik had er nog een foto van. Toen ik die mijn zus liet zien, was haar reactie: "Wat 'n zootje! In dan die kleuren!! Dat ziejt t'r toch niejt uutü 't Liekent nèrges op. Dat kan joe wel beter." Zo zie je dus hpt verband tussen kleuren en emoties. Wij moesten tijdens de opleiding voor schooldecaan stukjes muziek beluisteren en daarna noteren wat voor kleuren er bij ons opkwamen. Later, toen ik nog onderwijzer was, liet ik de klas naar aanleiding van een muziekstuk een teke ning maken. Er ontstonden verrassende resultaten. Later als leraar Nederlands liet ik de leerlingen associatie-oefe ningen doen. Ik noemde dan een woord en de leerlingen moesten dan noteren welke kleur er bij hen opkwam. Bv. Pasen: geel, begraafplaats: zwart, strand: geel. Ook in de taal spelen de woorden kleur of kleuren een rol. Bv. Iets in geuren en kleuren vertellen. Zich geel en groen ergeren. Onderneem vooral zaken die kleur aan je leven geven. Wilt u meer over kleuren weten? Raadpleeg dan het boek 'Het geheime leven van kleuren' door Kassia St. Clair, Uit geverij www.meulenhoff.nl Ook bijzondere ervaringen met kleuren? Laat ze ons we ten. Pau Heerschap Nehalennia voorjaar 2021 nr. 211 Stravaljes en hoefsmeden Drs Peter Vleugel In de regionale krant van Schouwen-Duiveland, Wereld regio, las ik een aankondiging van demonstraties paarden beslaan op Open Monumentendag 2020. In mijn woon plaats Nieuwerkerk staat een hoefstal om paarden te be slaan, wat daar op Open Monumentendag zou gebeuren. Zoiets zie je tegenwoordig niet meer vaak; het is een stukje Zeeuwse folklore geworden. In de elfde eeuw zien we een aantal "uitvindingen", die grote gevolgen zouden hebben: een paard heeft grotere trekkracht dan een span van twee ossen, de "besturing" van paarden werd verbeterd, doordat het haam werd uitgevonden, waaraan leidsels werden vastgemaakt. Men ging over van het tweeslagstelsel, waarbij de helft van de grond braak lag om de vruchtbaarheid te herstellen, naar een drieslagstelsel met vruchtwisseling. Waarschijnlijk de belangrijkste uitvinding in die tijd was die van hoefijzers, waardoor de paardenhoeven veel minder sleten.1 Hierdoor kwam er meer voedsel beschikbaar, gingen mensen iets jonger trouwen en daardoor nam de huwelijksvruchtbaar- heidsperiode toe. Door de combinatie van bovenstaande gegevens, in samenhang met minder aanvallen door Vi kingen, Moslims en Magayaren, ging de bevolking groeien en werden de Zeeuwse eilanden bevolkt. Door deze be volkingsgroei in de elfde en twaalfde eeuw verschenen in Zeeland de eerste nieuwe nederzettingen na de Romeinse Tijd, gelegen op de hogere kreekruggen.2 Eén van de eerste specialisaties in de agrarische nederzet tingen was die van smid. Hij werd in de nieuwe dorpen en ook in de nieuwe steden een belangrijk man, want hij maakte gereedschappen als ploegen, bijlen en spades én besloeg de paarden. De smidse kwam dus in het midden van het dorp. Bij de smederij kwam een hoefstal of straval- je, ook wel stravaille genoemdwant uit de vrije hand be slaan werd in Zeeland nauwelijks gedaan. Vroeger was in ieder dorp een smederij met stravalje te vinden, ontdekte ik in diverse publicaties over Zeeland. Soms was er binnen in de smederij een en ook buiten, zodat er eventueel twee paarden tegelijk beslagen konden worden door de smid en zijn knechts. In de steden kwamen de hoefsmederijen vaak aan de uitvalswegen, met vaak er vlakbij een stalhouderij, «fe s;. een wagenmaker en een "parkeeerplaats" voor de paarden. In Zierikzee waren vroeger minstens vier smederijen. Lang heeft er een hoefsmederij met stravalje gestaan (1623-1928) op de Sint -Anthoniesdam tegenover de Kor te Nobelstraat, die naar de Nobelpoort voert afbeelding 1). Johannes Leenhouts sloot op 15 mei 1968, na 40 jaar, hier zijn smederij.3 De stravalje fungeerde ook als uithangteken voor de hoef smid. Bij de huisnamen in Middelburg zijn ook verwijzin gen naar paarden beslaan: Verschillende huizen heetten 't paert(paard), wit of zwart of gouden paert.4 Verder verwijst 't Gouden Aenbeelt op de Rouaanse Kaai, ook nog een met dezelfde naam in de Brakstraat, naar het smids- werk. In de Sint-Janstraat en op de Korendijk was een huis met de naam: De drie vergulde Hoeffysers. Dat veel leek op 't Gouden Hoefyser. Hoefijzers werden echter niet alleen door smeden ge bruikt: dit symbool komen we ook vaak bij herbergen te gen, maar die hebben dan niet met paarden beslaan, maar met bijgeloof als afweer tegen heksen en geluk brengen te maken. Gevelstenen of uithangtekens met hoefstallen in Zeeland zijn mij niet bekend. Vaak kreeg de stravalje in Zeeland een dak. Soms werd de stravalje buiten dubbel uit gevoerd, zodat twee paarden tegelijk beslagen konden worden. In Haamstede, Tholen en Koudekerke (Walcheren) heb ik zulke dubbele stravaljes gevonden4 afbeelding 2). Hoefsmid was een vak, wat meestal van vader op zoon overgedragen werd en zo in bepaalde families bleef, daarnaast was er een rijksopleiding om erkende hoefsmeden op te leiden. In Sirjansland hangt in de Dorpsstraat nog een bord aan de ouwe smisse: Onder wijzer in praktisch Hoefbeslag. De smederij had een grote ruimte nodig voor veel gereedschappen en materialen. In de negentiende eeuw telde Zeeland ongeveer 20.000 paarden; de eerste nieuwe landbouwmachines werden ook getrokken door paarden, dus het aantal nam toe tot 36.000 in 1920. Door de Tweede Wereldoorlog verminderde het aantal echter drastisch en met de Watersnoodramp van 1953 verdronken er vele paarden in Zeeland. Vervolgens gingen de boeren op grote schaal mechaniseren met trek kers en grote landbouwmachines, zodat er in 1978 slechts 400 trekpaarden over waren.5 De hoefstal is daardoor vaak overbodig geworden, maar op sommige plaatsen komen we ze nog tegen als reliquieën van een voorbij verleden, stukjes folklore! 29 Abstract landschap van Goeree, Pau Heerschap Tulpenvelden op Flakkee, foto Pau Heerschap •apcjr- Afbeelding 1 Afbeelding 2

Nehalennia | 2021 | | pagina 16