r rr p m f ook bezig gaan houden met natuurbehoud en het instant houden van onroerende monumenten in de Westhoek van Schouwen. Na de gemeentelijke herindeling van 1997, ging deze Stichting eilandelijk op Schouwen-Dui- veland werken. Een aantal stravaljes werd in eigendom verkregen of gerestaureerd en zelfs nieuw opgebouwd. Op Open Monumentendagen geven de twee rond reizende hoefsmeden uit Serooskerke op Walcheren demonstraties paarden beslaan in de acht stravaljes van Stichting Renesse op dit eiland: in Ellemeet, waar op een pleintje bij de Dorpsstraat een overdekte hoefstal staat. De al genoemde sravalje van Kesteloo in Nieuwerkerk, bij Streek-en Landbouw Museum Goemanszorg in Dreischor geen eigendom van Stichting Renesse, maar eigendom van het Museum), in de Ring in Drei schor, in de eenvoudige open hoefstal naast de Kerk- gracht in de Ring van Noordgouwe, verder in Seroos kerke (Schouwen), Kerkwerve, Noordwelle en tenslotte in de dubbele stravalje in Haamstede. Telkens werden andere paarden beslagen uit de stal van Van der Wekken. Het laatste paard in de dubbele stravalje in Haamstede had een fraai blauw-zwart schimmelveulen bij zich, een kacheltje dus. Het blijft sensationeel als de hoef gladgebrand wordt! M'n stikje Brand Toe dat de uzen in mien durp nog dikkels van out waere was t'r netuurlijk aoltied vee gevaer vö brand, 't Uus verwaarme, eten koke, licht maeke, aoles gebeurde bie open vier. As 't duus- ter wier most de waehenmaeker, de tummerman, de kuper waarke bie 'n "gesloten lantaarn". Roake mocht dan agheêl nie. Laeter most aalke burher aalpe as t'r 'n brand uutbrak. Je kon 'n boete kriehe asje nie meeeholpen ao. In d'r waere in aalke gemeente vee rebels. Toch waere d'r vee branden. In mien durp aode ze an de kaarke, neffen de voordeure'n uusje gebouwd speciaol vö de brandweer. Eêne keer op 'njaer wier d'r geoefend in de mannen krehe ('t was in de twintiher jaeren) vö dat oefenen 10 cent. Dat zou noe 4,5 eurocent weze. Toe dat ver'oagd most ore naer 25 cent zei wet'ouwer Merien Steur dat ze dan toch nie aolemaele moste komme, want dat was te diere vó degemeênte. Jao, Merien was op de centen. In 1935 wier d'r 'n echt brandweerkorps op'ericht. 't Ach terste deel van 't gemeênt'uus wier veranderd in 't vereêne- hiengslokoal, waer of de mannen theorielessen krehe. Ik bin d'r 'n stuitje eleeje nog weze kieke, want de buurman ei mien in zien uus rond'eleid. Die ei naemelijk 't ouwe gemeênt'uus van de gemeênte ekocht. Noe, dat ouwe lekoal is t'r nog aoltied in de bar staet V ok nog. Wantje behriept dat 't nae de theorielessen eêl gezellig was bie die brandweerlui. Md jao, 't blussen was toch 't echte waark. Nae verloap van tied kriehe de mannen 'n lintje van de koning. In dat zü ze ok wè verdiene, want 't bluuf gevaerlijk waark. Ik wete d'r nog van dat de mannen aomè 'n zwarten elm droehe in de comman dant 'n zuiveren. Ma die was ok uusschilder, dust die ao z'n eihen elm wat mooier emaekt. Tehenwoordig bin die commandanten echte profs in de op- leidieng vö brandweerman is vee meer as 25 ouwe centen waerd. Ik we vernome dat 't noe eêl moelijk is om an nieuwe brandweerlui te kommen. Misschien kriehe ze net as in 1920 te weinig of bin de eisen te oahe. Of is 't nie zö gezellig mi! Henk Blom, dialect Schouwen-West. Nehalennia voorjaar 2021 nr. 211 Volksliederen (3) Refein RinusWillemsen Zeeuwsch-Vlaamse volkslied Waar eens 't gekrijs der meeuwen, verstierf aan 't eenzaam strand. Daar schiepen zich de Zeeuwen, uit schor en slik hun land. En kwam de stormwind woeden, hen dreigend met verderf. Dan keerden zij de vloeden, van 't pas gewonnen erf. Refrein: Van d' Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand. Dat was hun eigen landje, maar deel van Nederland. Waar eens de zeeën braken, met donderend gedruis. Daar glimmen nu de daken, en lispelt bladgesuis. Daar trekt de ploeg de voren, daar klinkt de zicht in 't graan. Daar ziet men t Zeeuwse koren, het allerschoonste staan. Refrein Daar klappen rappe tongen, de ganse lieven dag. Daar klinkt uit frisse longen, gejok en gulle lach. Daar klinkt de echte landstaal, geleerd uit moeders mond. Eenvoudig zonder omhaal, goed Zeeuws en dus goed rond. Refein Daar werd de oude zede, getrouwelijk bewaard. En 't huis in dorp en steden, bleef zuiver Zeeuws van aard. Daar leeft men zo eendrachtig, en vrij van droef krakeel. Daar dankt men God almachtig, voor 't toe gemeten deel. Refrein De worstelstrijd met Spanje, bracht ons het hoogste goed. De vrijheid door Oranje, betaald met hartebloed. Dat goed gaat nooit verloren. De Nederlandse vlag zal wapp'ren van de toren, tot op de jongste dag. De tekst is van ds. Jacob Nicolaas Pattist en J. Vreeken. De muziek is van A. Lijsen. É3É Jacob Nicolaas Pattist werd op 2 juli 1876 in Dreischor geboren waar zijn vader Izaak, geboren Groede 16 april 1850, hulponderwijzer was. Hij was getrouwd met Corne lia Katharina van der Dusse. Jacob Nicolaas werd vernoemd naar zijn opa Jacob, die in Groede hoefsmid was. Opa was geboren in Schoondijke op 27 april 1809 en trouwde in Zuidzande met Tannetje Butin. In Groede gingen de zaken niet goed. Het echtpaar besloot in 1857 te emigreren naar Rochester (V.S.) om hun schuldeisers te ontgaan. Op 23 december trouwde Jacob Nicolaas in Den Haag met Rebecca Anna Mara Thesingh. Zij was geboren in Naar- den op 18 januari 1881. Haar vader was majoor artillerie. Haar moeder was Regina Margarethea van Erkelens. Na zijn studie theologie werd hij in 1911 kandidaat in Overijssel. Met ingang van 16 juli 1911 was hij predikant van de Hervormde Gemeente in IJzendijke en vanaf 15 maart 1914 van Aardenburg. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zochten veel Belgische vluchtelingen hun heil in Nederland, ook in Zeeuws- Vlaanderen. Pattist werd door de regering aangezocht deze stroom vluchtelingen in goede banen te leiden. In februari 1917 geeft hij lezingen met lichtbeelden in Bres- kens, Terneuzen en Axel met als onderwerp: Zeeuwsch- Vlaanderen. De nadruk ligt dan op de verbondenheid van dat gebied met Holland. Op dat moment zijn er aanspra- 33 Noten: Het woord stravalje gebruiken we omdat het als lemma in het Zeeuws Woordenboekboek. Andere benamingen travalje, trevalje of travallie. als hoofdlemma is opgenomen 1. B. H. Slicher van Bath: De agrarische geschiedenis van West-Europa 500- 185(kUtrecht/Antwerpen, 1980. blz 81,82 2. P. A. Hendèlikx: Dorpen in de Schelde-delta van de vroege mid deleeuwen tot circa 1300. In: Red. K. Bos, J. van Damme, A. de Klerk: Dorpen in Zeeland. Middelburg, 1991. 3. J. L. Braber, C. P. Pols: Zierikzee zoals het was. Zierikzee, 1970. Blz. 69. 4. M.Fokker: Proeve van eene lijst der vroegere namen van de huizen in Middelburg. Middelburg, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1904. 5. K. Ribbens: Historisch Album Zeeland. Weesp, 1993. Blz. 66 6. J. Bruijns: Trekpaarden in Zeeland. Opkomst en ondergang van het .Belgisch trekpaard in de Zeeuwse landbouw. Goes, 1999 Blz 5 ev. Geraadpleegde literatuur: - Nehalennia 86 themanummer. Middelburg 1986: Dorpen in Zee land, bundeling lezingeft van studiedag. - Publicaties van Stichting Vrienden van de Travalje, 2008-2018. - Initiatief W. J. H. Noordermeer: Travalje's in Zeeland in Vroegere Tijden en Heden, zonder plaats 2013. - J. Steenhof de Jong: Over de Kop van Schouwen. Het toerisme en de Stichting Renesse 1953-2018. Brouwershaven, 2018. - A. de Vin: Duiveland in dialectperspectief. In: Kroniek van het Land van de zeemeermin(Schouwen-Duiveland), 1984. Uitgave: Vereni ging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, Zierikzee, 1984. - J. van Lennep, J. ter Gouw: De Uithangteekens, in verband met Ge schiedenis en Volksleven beschouwd 2. 's-Gravenhage, 1868. Achter de kinderen is het brandweerhuisje te zien. Gelukkig is dat later afgebroken ZEEUWS-VLAAMS VOLKSLIED Waar eens tgekrijs der meeu-wen ver-stierf aan 'teenzaam strand, Daar schie-pen zich de Zeeuwen uit schoren slik hun land. En kwam de stormwind woe-den. dreigend met ver Hen dreigend met ver-derf. Dan keer-den zijde vloeden B ef rejin van'tpas gewonnen erf. Van d'Ee tot Hon-te-nis-se. van Hulst tot aan Cad - zand,dat is ons ei-gen landje Waar eens de zeeen braken Met donderend gedruisch. Daar glimmen nu de daken maar deel van Nederland! En lispelt bladgesuis. Daar trekt de ploeg de voren. Daar klinkt de zicht in 't graan. Daar ziet men 't Zeeuwse he koren, Het allerschoonste staan. Muziek van het Zeeuws-Vlaamse volkslied

Nehalennia | 2021 | | pagina 18