Nehalennia Inhoud Kopij Omslag Van de redactie Tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 211, voorjaarsnummer, maart 2021 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de bijdragen. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl) De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV: dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15,4521 AS Biervliet. Deze Nehalennia kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland. Van de redactie Pau Heerschap Kapelle, een dorp op Zuid-Beveland Bas Oele Hof Cranestein (2) Jaco Simons Mummie Gries krijgt een staartje Jan Midavaine De vleesvoorziening in de Tweede Wereldoorlog Gerard van de Velde Zingen in het Zeeuws (4) Joop van den Bremen Zeeuws-Vlaamse kaarten op de computer Veronique De Tier In gesprek met Jan Grinwis, molenmaker Pau Heerschap Volkskunde Pau Heerschap Stravaljes en hoefsmeden Drs Peter Vleugel M'n stikje Henk Blom Volksliederen (3) Rinus Willemsen Verenigingsnieuws Verhalen en gedichten Leo Huijsen, Jopie Meerman-Ottevanger Varia Beantwoording vragenlijst 209 Rinus Willemsen Nieuwe vragenlijst Rinus Willemsen voor het volgende nummer uiterlijk 20 april 2021 indienen bij de redactie. Op de voorkant het in 2010 gerestaureerde weeghuisje v Cadzand. Sponsoren waren: Petras Presents, SLZ en de firma Francke. Het gebouwtje staat tegenover de molen. Foto: Rinus Willemsen. Nehalennia voorjaar 2021 nr. 211 Als dit nummer bij u in de bus valt, zijn we al een jaar getroffen door de beperkende maatregelen vanwege de corona-uitbraak. Nu verlopen de contacten tussen de bestuursleden en ook de redactieleden per email of per telefoon. Als bestuur hebben wij in 2020 slechts eenmaal fysiek in Middelburg kunnen vergaderen. Ons bereikte het droevige bericht dat ons oud-bestuurslid Lea Rijstenbil op 24 februari jl. is overleden. Zij was niet alleen een aantal jaren bestuurslid van de vereniging, maar ook een gewaardeerd lid van Werkgroep-Noord. Onze oprechte deelneming gaat uit naar de familie. Zoals u aan de inhoudsopgave kunt zien, komt er weer een diversiteit aan onderwerpen aan de orde: voornamelijk bijdragen van schrijvers die we al kennen. Het zou prettig zijn om ook nieuwe auteurs te mogen begroeten. Neemt u gerust de pen ter hand en schrijf over hetgeen u ter harte gaat. U weet ons te vinden. U moet er maar vanuit gaan, dat ik in deze moeilijke tijden namens de redactie, eigenlijk namens de gehele vereniging, bij u op visite kom. Tenminste, dat voel ik altijd zo. Wanneer we in de toekomst weer in grotere aantallen bij elkaar zullen kunnen komen, blijft nog de vraag. Het zal u opvallen dat wij de laatste tijd veel aandacht besteden aan molens. In dit nummer treft u een interview aan met een molenmaker, die vooral in de provincie Zeeland al in diverse plaatsen molens gerestaureerd heeft. En er volgen er nog meer. U zult zich afvragen: waarom die interesse van de redactie voor molens? De provincie heeft er namelijk op gewezen, dat samenwerking vereist is om subsidie te blijven verkrijgen. Nu vonden wij als redactie zelf ook altijd al, dat samenwerking heel belangrijk is. Nehalennia lijkt ons een heel geschikt podium voor bijvoorbeeld de vereniging 'De Zeeuwse molen. Dat geldt natuurlijk ook voor andere culturele erfgoedverenigingen en - stichtingen. Wij zijn er gaarne toe bereid. Met de verkoop van het boek 'Maar meid en knecht in het Deltagebied' is het al voorspoedig gegaan. Het bestuur heeft besloten de actie om het boek voor de voordelige prijs van 10,- voor leden voor onbepaalde tijd te verlengen. Hoe u het kunt bestellen kunt u lezen onder het verenigingsnieuws. In de winkel kost het boek 17,50. Op enkele leden na heeft iedereen zijn contributie betaald. Fantastisch is dat! Namens de redactie wens ik u weer veel lees- en kijkplezier. Ook wens ik u allen een goede gezondheid toe. Pau Heerschap Surfers aan de Brouwersdam. Foto: Pau Heerschap 1 In Ouddorpse visserstrui

Nehalennia | 2021 | | pagina 2