Hof Cranestein (2) Buitenplaats en boerderij bezuiden Oostkapelle ten gegeven. Ook kunstschilders verbleven er meerdere malen. In de tweede wereldoorlog werd op last van de Duitse bezetter het gehele bijbehorende bos gekapt. Na de bevrijding werd het terrein weer opnieuw aangeplant Thans is het een fraai in het groen gelegen buitenhuis. Het wordt bewoond door enkele families. Nehalennia voorjaar 2021 nr. 211 Jaco Simons Het landgoed dat in deze bijdrage centraal staat, moet er een van aanzien zijn geweest. Het toen gloednieuwe buiten verblijf kreeg rond 1655 namelijk een plekje op de zeer be kend geworden Kaart van Walcheren van Nicolaas Visscher en Zacharias Roman en dat terwijl dit cartografenduo niet erg scheutig was met het vermelden van buitenplaatsen. In de vorige aflevering van Nehalennia verscheen het eerste deel over Hof Cranestein. Daarin werd geschreven over de opbouw van Crane Hofste(de) of Cranestein (vanaf 1645), wie de grondlegger ervan was (Adriaen Crane) en welke eigenaren hem in de loop der jaren opvolgden (Cranes doch ters en vervolgens zijn kleinzoon). In dit tweede deel gaan we zien wat er met Cranestein ge beurde na het tijdperk Crane. Want als we vandaag de dag over de Wijkhuijsweg gaan, even ten zuiden van de dorps kern van Oostkapelle, zien we allang geen zeventiende- eeuwse buitenplaats meer staan; wel een prachtige (woon) boerderij met een bijzondere boerenschuur. Mr. Herman de Keijzer Na het tijdperk Crane kocht mr. Herman de Keijzer in 1719 het landgoed.1 Ondanks dat de familie Crane uit het beeld was geraakt, bleef de naam Cranestein behouden. Herman de Keijzer werd in 1675 in Middelburg gebo ren. Hij trouwde met Anna Boursse. Zijn vader was mr. Jacobus de Keijzer, raad, schepen en burgemeester van Middelburg. Herman de Keijzer was thesaurier in Middelburg en hield zich dus bezig met financiële en belastingtech nische zaken. Verder was hij secretaris bij de Zeeuwse Rekenkamer, commissaris bij de Wisselbank en bij de Middelburgse Commercie Compagnie. Zijn belangrijk ste baan was echter het raadsheer schap bij de Raad van Vlaanderen. Lange tijd, tussen 1727 en 1756, was De Keijzer lid van dit college dat in het abdijcomplex van Middelburg vergaderde.2 Enkele jaren voor zijn dood in augustus 1761 besloot De Keijzer om Cranestein van de hand te doen. Maar liefst 38 jaar lang had hij de buitenplaats onder zijn hoede gehad! De Keijzer bereikte de hoge leeftijd van 86 jaar. Hij overleed in de Middelburgse Bogardstraat en vond dicht bij zijn huis zijn laatste rustplaats, namelijk in de Oude Kerk.3 De Villa Pompe van Meerdervoort, ca. 1919 Kaart van Walcheren van de broers Hattinga uit ca. 1750, met Cranestein ten zuiden van Oostkapelle Crane Hofste(de) op de kaart van Walcheren van het cartografen duo Visscher-Roman, circa 1655 Prent van Cranestein uit 1662, in: Nicolaus Visscher, Speculum Zelandiae, Amsterdam 1668 i STï,*>t

Nehalennia | 2021 | | pagina 4