A uit voor Omroep Zeeland. De twee export-Zeeuwen ver zorgen in dat jaar samen eens per week een tv-program- ma. Ze zullen nog vaker optreden voor de Zeeuwse tv. 2012 verschijnt de eerste (echte) cd van Broeder Diele- man: Alles is ijdelheid17. Het album, met veel verwijzingen naar zijn gereformeerde opvoeding, krijgt landelijk veel waardering. Desondanks wordt de profeet in eigen streek niet geëerd. De regionale omroep laat de schijf links lig gen. Blijkbaar past zijn afwijkende indiefolk18 niet in het format van de omroep. De zanger-liedschrijver laat zijn oren niet hangen en ontwikkelt zich verder. Hij treedt op in het voorprogramma van Kris Kristofferson in het popcentrum 013 in Tilburg en in februari 2013 staat hij met zijn Zeeuws repertoire op het podium van Paradiso in Amsterdam. Omroep Zeeland organiseert in 2012 de Dag van het Zeeuwse lied. Iedereen mag een cover insturen van een bekend lied, maar de tekst moet wel in het Zeeuws zijn. Er zijn nogal wat Zeeuwen die zich in hun eigen streektaal willen uiten. Een jury en het publiek zoeken daar vijftien finalisten uit. Die spelen hun cover akoestisch en live in de studio op zaterdag 27 oktober. De in IJzendijke geboren Maarten Termont19 uit Vlis- singen wint de prijs van de jury met Zeeland. Het is de Zeeuws-Vlaamse versie van Empire state of mind van Ali cia Keyes. Op de tweede plaats eindigt Jeroen van 't Gilde. De graficus uit Axel zingt op de muziek van Lithium van Nirvana het lied Zout (jao!). Jilles is een formatie rond Michel de Waard20 uit Hein- kenszand. Hij schrijft en zingt coüntry-nummers en be geleidt die op zijn akoestische gitaar. Daarnaast speelt hij in Nova Melodica. Voor het blad van dat jongerenkoor en -combo uit Kapelle werd hem gevraagd iets in het Zeeuws te schrijven. Voor de lol schrijft hij een liedje en ontdekt dat schrijven in het Zeeuws hem gemakkelijk afgaat. Met Dien lieve meid, de Zeeuwse cover van Sweet child of mine van Guns 'n Roses, belandt Jilles op de derde plek. Omdat de finale ook op Omroep Zeeland TV is te volgen heeft een stel Zuid-Bevelanders zich in boevenpak ge kleed. Zij vormen de muziekgroep 4 J s en D. Onder aan voering van Jan Blankenburgh zingen zij het lied Strepen op m'n kloffie. Het is de Zeeuwse versie van I got stripes van Johnny Cash. Zij winnen daarmee de publieksprijs. Andere finalisten zijn Pier Co. Dat duo, Piet de Kam en Nico Kruit uit Zoutelande, brengt Strang' en zee op de melodie van Country roads van John Denver. Marco Goedegebure uit Eindewege verandert Brabant van Guus Meeuwis in het Arendskerke lied. Jan Francois uit Middelburg brengt De dag voda je kwam. Hij coverde The day before you came van Abba. De primeur van zijn Zeeuwse lied was al kort daarvoor in De Drukkerij in Middelburg. Daar treden s zaterdagsmiddags vaak artiesten op. Begeleid door vrienden zingt Ron Moerman Foto, de Zeeuwse cover van Kodachrome van Paul Simon. Geert de Vos uit Philipine hertaalt Wonderful tonight van Eric Clapton en zingt Je bent 'n fantastisch wuuf Hij begeleidt zichzelf op de piano. Peter Quaak zingt Vo de deure, een cover van Paint it black van The Rolling Stones en Mi randa van de Water veranderde Opportunity van Peter Murray in Kans. Peter Wessel brengt Een vrouwe met ogen als gitten op Isla Bonita van Madonna. Marsha21 uit Arnemuiden zingt Diederik en ik als cover van Black and white van Michael Jackson. Bas Minnaard veranderde I'm gonna be van The Proclaimers in Vo joe en Jaap de Bruyn zingt Truusje Jan sen op Billy Jean van Michael Jackson. Sven Cruson is niet aanwezig bij de wedstrijd maar werpt zich in hetzelfde jaar wel op coveren. Hij zet een punt achter zijn hiphopcarrière en verandert zijn artiestennaam van Johnny OK in Johnny Contant. Het is een verwijzing naar een grote Amerikaanse countryartiest. Een ding verandert niet. Dat zijn de teksten in het Bressiaons. Met zijn nieuwe alter-ego maakt de artiest uit Rotterdam een cd22. Daarop passeren op country-, folk- en blues-rock di verse Zeeuwse items. Zo verplaatst de zanger bijvoorbeeld Folsom Prison Blues (van Johnny Cash) naar Torentid in Middelburg. Nehalennia zomer 2021 nr. 212 In 2012 strijkt Zing Zeeuws! neer in Porgy Bess te Terneuzen; Er is slechts een categorie. Opnieuw zijn er vertrouwde namen: Ries de Vuyst, Stikhewoon, Pier Co, Jilles en de Deurdouwers. Daarnaast ook nieuwe: De Zeeuws-Vlaamse Ellen Shea (artiestennaam van Ellen Scheele) uit Westdorpe, De Zeeuws-Vlaamse coverband Blauw23 en het Zeeuws-Vlaamse Krapuul24. Opvallend is de deelname van verschillende importzeeuwen: De Middelburgse Voorburger Ra-Mon (de Nennie) en de Middelburgse Achterhoeker Sven van Rijswijk. Ook het Walcherse vocaal kwartet Knock on Wood bestaat voor de helft uit niet-Zeeuwen25. Ries de Vuyst wint met het zelfgeschreven Deurhroeisteên en Knock on Wood verovert de tweede plaats met 't Is geên verlet op tekst van Jan Lauret en muziek van de groep zelf. Verder zijn er drie eervolle vermeldingen. Die gaan naar Sven van Rijswijk voor De importzeeuw, Jilles voor Drieënvuuftig (geschreven door Michel de Waard) en Ellen Shae voor Koningskind. Het is een cover van City of New Orleans van Steve Goodman met tekst van Sven Cruson. Uit het teruglopende aantal deelnemers van de liedwed strijd valt af te lezen dat de geestdrift om in het Zeeuws te zingen afneemt. Die verminderde animo zet de volgende jaren verder door. Slot volgt 17 Maarten Termont in 2014, foto: Joop van den Bremen. Sven Cruson in 2005, foto: Joop van den Bremen. Noten 1. Single-cd: Geel (Marista MCD 7867, 2009). 2. CD: Geel (Marista MCD 7682, 2009). 3. Dingeman de Visser, Ronald Bimmel en Dimitri van Craenenbroeck. 4. Vo degeen die at wil wete (Marista MCD 7947, 2010). Aan de cd werken ook Lianna Brouwer en Willy Berrevoets mee. 5. Beelden (Mee in Zee MIZ 0001,2008). 6. Elerus Feiko (Lerus) Roelofs (Odoorn 1917 - Amersfoort 1997) was jurist en dichter in het Veenkoloniaals-Gronings 7. Lienen An Locht brengt ook Duitse, Franse en Nederlandse chan sons. 8. Willy Tournois (zang en gitaar), Jan van Daalen (basgitaar), Jeets Durenkamp (gitaar en zang), Tim Hoek (toetsen, gitaar en zang), Erwan Rouault (drums), Marjan Bosselaar (zang) en Sygrid van 't Westeinde (zang). 9. Ou me vast (TWOpu 201301, 2013). 10. Willy Tournois (akoestische en elektrische gitaar)Cindy de Baere (zang) en Gislain Goethals (zang). 11. Geluk (Stichting Goed Zeeuws goed Rond GZGH 2010055, 2010). 12. De Peter Wesselband bestaat naast Peter Wessel zelf (zang en gitaar) uit Sipko Nobel (digitale piano), Ad Osté (basgitaar), Louis Filius (drums), Marieke Brokamp (viool), Nettie de Jong (viool) en Tonnie Hugens (cello). 13. Gerard Weezepoel (zang en mondharmonica), Rob van Soest (gitaar en zang) en Jip van Soest (cajon) 14. Roy Franse (sologitaar), Niels Fokke (zang en basgitaar) en Mike Karelse (drums). 15. Gijs Kamphuis (zang), Joop Flamman (gitaar en zang), Roel Douw (bas) en Joost van Dixhoorn (slagwerk). 16. Edy van Driel (zang), Jesse Broek (gitaar), Ries Jacobs (basgitaar), Thijs de Melker (akoestische gitaar), Robby Roose (drums), Ries de Vuyst (dobro), Petra de Boevere (als zingende Zeeuwmeermin) en Merijn Degeling (zang). 17. Alles is Ijdelheid (Beep Beep! Back up the truck BEEP020-2012, 2012). "Op dit album spelen de volgende broeders en zusters Bin, Bin, Bleijenberg, Dieleman, van Empel, Herrebout, Minnaard van Osta, van Rijswijk, van de Werken en Zwart." 18. Indiefolk is een soort folkmuziek die zich laat karakteriseren door een eigen vertrekpunt met een afkeer van commerciële muziek en een voorliefde voor het experiment. De naam komt van het Engelse woord independent (onafhankelijk). 19. Termont speelde van 2005 tot 2012 - als violist, gitarist en zanger - Ierse muziek in The Old Firm. Hij schreef al langer eigen liedjes. Toen de folkband stopte ging hij verder als zanger-liedschrijver. 20. Jilles bestaat uit Michel de Waard (zang en gitaar), Evert Bolink (gi taar), Randy Heerenthals (gitaar), Danny Fokker (basgitaar) en Jan Willem Schüller (slagwerk). 21. Marsha (de Nooijer) is een Zeeuwse singer-songwriter. Ze zingt vooral in het Engels en speelt gitaar en mondharmonica. Ze speelde diverse keren op de Neil Young - fanclubdagen en trad op in Para diso en de Heineken Music Hall. 22. De zwarte ruiter (Marista MCD 9232, 2012). 23. Ko de Blaaij (Hoek, gitaar), Ronald Nijssen (Middelburg, zang en gitaar), Carli Reubens (Sluis, gitaar en zang), Karei Nijssen (Terneu zen, toetsen), Etienne Gelderland (Hulst, basgitaar) en Bob Elven (Terneuzen, slagwerk). 24. Peter Quaak (zang en gitaar), Koen Capello (basgitaar en zang) en Ivo Manz (slagwerk). 25. Francis de Jonge, Joan Struijk, Marleen Schmidt en Jozien Knuijt. De Jonge en Schmidt zijn van oorsprong geen Zeeuwen.

Nehalennia | 2021 | | pagina 10