wordt aangetrokken. De veter wordt zo genoemd omdat je als je de twee uiteinden van de veter samenbrengt, je een strik krijgt. Een i wordt vaak uitgesproken als een e in de zuidelijke dialecten, je hoort dan strek. De schoenstrik of -strek vind je ook in West- en Oost-Vlaanderen. Veters rijgen De benaming rijger, uitgesproken als rieger, komt voor in West-Zeeuws-Vlaanderen en het Land van Axel en in Oostkapelle op Walcheren. Het is een afleiding van rijgen aan een snoer hechten. Datzelfde rijgen komt ook voor in rijgkoordhet woord dat vooral in West- en Oost-Vlaan deren bekend is en ook nu nog één keer is opgetekend in Oostburg bij een opvraging van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten. Veters en fetels Wat er nu nog aan namen voor de schoenveter overblijft in Zeeland is vooral veter. Oorspronkelijk moet de veter een soort voetboei geweest zijn. Men denkt dat het een aflei ding is van een oud woord dat Voet' betekende. Later zal de betekenis algemener 'ketting' en 'koord' geworden zijn, met de gedachte aan 'iets vastmaken' (zoals de schoenve ter) of'iemand belemmeren om te bewegen of te verplaat sen'. Veter komt volgens de recentste gegevens nu in heel het Zeeuwse taalgebied voor. Het is het woord van de stan daardtaal en het heeft de echte dialectnamen systematisch verdrongen. Ook veter zal in de tijd dat het woordenboek geschreven werd wel al bekend geweest zijn. In het WZD is immers wel al fetel opgetekend in Zonnemaire, Brou wershaven, Middelburg en Vlissingen, en dat is uiteraard een vervorming van veter. Fetel is ontstaan door verscher ping van de v tot en door wisseling van plaats van de r en l. Van deze vorm is in de recente enquête geen spoor meer. Dialectverlies De woorden voor de veter geven een mooi voorbeeld van dialectverlies. Halverwege vorige eeuw had je nog vrij veel variatie in de woordenschat, driekwart eeuw later resten nog kleine kruimeltjes van wat ooit veel grotere gebieden waren. Ongetwijfeld speelt de school hier een grote rol in. Onderwijzers spraken immers over veters ('Veters dicht!') en niet over nesselingen of andere varianten die je thuis misschien wel nog hoorde. schoenveter m a t «V F V S* - V5.. Nehalennia zomer 2021 nr. 212 Volksliederen (4) Adriaan Bastiaan Holster (1902-1971) Rinus Willemsen In de reeks volksliederen gaan we deze keer naar Noord- Beveland. De tekst is van Adriaan Holster, die een aantal jaren onderwijzer was op dat eiland. Ons ijverig redactielid Gerard van de Wal dook in het verleden van deze muzikale leerkracht en stuurde ons een interessant artikel. Noord-Bevelands volkslied Wijze: Brons Groen Eikenhout Tekst: Adriaan Bastiaan Holster Waar de Schelde ruisend stroomt, 't koren welig groeit. Waar een sloot de wei omzoomt, en het koolzaad bloeit. Waar de stormen over 't land, heersen met geweld, Daar ligt Noord-Beveland, dat geen zorgen telt. (2x) Waar de oude stad Kortgeen rust op vroeger werk. Waar Apollo speelt als geen, ligt ons Wissekerk Waar Colijnsplaat groeit en bloeit. Kats vol adeldom. Daar ligt Noord-Beveland, roert er dus de trom. (2x) Waar de duinrij ons beschermt, daar ligt Kamperland, Voor ons aller veiligheid, gaan we hand in hand. Ook het kleine dorp Geersdijk, leeft er met ons mee, Spaar ons Noord-Beveland, dat is onze bee! (2x) een veelzijdig muzikaal talent Gerard van der Wal In dit artikel geven we een overzicht van de muzikale ac tiviteiten van Adriaan Holster, die eerder regionaal dan plaatselijke waren. Daarvoor gebruiken we een groot aan tal krantenverslagen. Onderwijzer Adriaan Bastiaan Holster, Adri voor intimi, werd op 18 mei 1902 in Vlissingen geboren, als de zoon van Nicolaas Jacobus Holster (1872 - Middelburg 1939) en Everdina Dekerika van Inge. Zijn vader hertrouwde in 1913, na het overlijden van zijn vrouw, met Aaltje Hoekstra (1891 1974). Adriaan trouwde op 22 mei 1936 te Kortgene met Paulina (Lina) Wilhelmina Noordhoek uit Kortgene (1916-2005). Ze kregen twee kinderen. In 1945 werd Everdien en in 1950 Nelleke (1950-2017) geboren. Nelleke trad in de voetsporen van haar vader en doorliep de Rijkskweek school in Middelburg met als specialisatie muziek en later studeerde ze ortho-pedagogiek en klinische psychologie. Een muzikale onderwijzer in Zeeuws-Vlaanderen Adri genoot zijn opleiding aan de Rijksweekschool in Middelburg. Hij was daar kwekeling van onder andere muziekleraar Arnoldus Lij sen, die omstreeks 1919 het Zeeuws-Vlaamse Volkslied componeerde. Adri behaalde zijn akte voor het lager onderwijs in april 1921. In de zo mer van dat jaar kreeg hij zijn eerste tijdelijke betrekking aan de school in Schore. In oktober van dat jaar doet hij een oproep in de krant om tot het oprichten te komen van een vereniging van instrumentale muziek. Hij houdt in die tijd ook lezingen in Middelburg over gemeenschapspoëzie. In 1922 vervult hij een tijdelijke betrekking aan de school in Philippine. Dat dorp leefde van de mosselhapdyl. Adri kwam hier in een kosthuis terecht en maakte kennis met een katholieke leefgemeenschap die grotendeels een Vlaams dialect sprak Een nieuwe wereld ging voor hem open. Hij keek zijn ogen uit aan de haven waar vrouwen en kinderen de mosselen uit de schepen op de kade brachten. Hoe hij de lange avonden heeft doorgebracht, weten we niet. Wat zal de schooljeugd van zijn muzikaliteit genoten hebben! In 1923 wordt hij dirigent van de Terneuzense zangvereni ging Geduld Overwint en de zangvereniging Crescendo in Hoek. Beide plaatsen zijn vanuit Philippine goed met de tram bereikbaar. Bovendien ontvangt hij voor deze activi teiten wat geld, dat hij goed kan gebruiken om zijn kost geld te betalen. En hij is er twee avonden per week "mee onder de pannen". In 1924 adverteert hij in de krant met muziek-, piano- en orgellessen, die hij geeft in Terneuzen en Philippine. Vanaf deze tijd stuurt hij al zijn activiteiten door naar de regionale kranten. Hij is dan als het ware een onbe zoldigde correspondent en krijgt op deze manier gratis naamsbekendheid. 21 veter en samenst koordveter 1 schoenveter 17 leren veter 1 veter 61 rijgveter 1 nestel leren nestel 1 nestel 480 nesteltje 1 snoer en samenst. leren rijgsnoer 1 schoensnoer 6 leren snoer 2 schoesnoer 2 rijgsnoer 50 snoer 17 saaisnoer 1 rijgenestel 2 rijgnestel 96 schoennestel 25 lint en samenst. lint 1 schoelint nastel en samenst. 45 schoennastel nastel rijgnastel 6 nesteling nesteling 18 vesteling riem en samenst. riem 15 rijgriem schoenriem rijgkoord rijgkoord 10 65 214 schoenriempje schoensriem schoeriem staart(el) en samenst. staartel stattel I rijgstaart 1 I rijgstaartel 51 I schoenstaartel 5 schoeband schoeband 36 strik en samenst. O schoenstrik 59 O schoestrikker O schoestrik 31 O strik Overige trefwoorden lacet 10 73 1 O V 4- Daröfucht i 7 ai a 71 V f 'J ;**-„ LiMj.ft.'rhV r T s - De woorden voor de schoenveter in de Zuideiijk-Nederlandse Dialecten (dsdd.ivdnt.org)

Nehalennia | 2021 | | pagina 12