In 1926 verhuist hij noodgedwongen naar Terneuzen. Wat was het geval? In Philippine nam het pas opgerichte rooms katholieke schoolbestuur de openbare school over en on der dat bestuur wilde Adri niet werkzaam zijn. In zijn nieuwe woonplaats richt hij een kinderkoor op dat succesvol optreedt. Voor een uitvoering in dat jaar was veel belangstelling. Holster zegt in een krantenbericht hierover dat zijn drijfveer is: Het aanleren van muziek, het leren zingen, het vormen der stemmen bij kinderen en het gevoel ontwikkelen voor schoonheid". Hij treedt op in Hoek in 1927 met een plaatselijk kinderkoor. Volgens de krant is er een enorme opkomst bij de uitvoering in Café Hoek. Niet alleen ouders komen kijken, maar opa's en oma's zitten te genieten in de zaal. Dat optreden werd ondersteund met twee tableaus: Volkeren Vrede en Lentes Intrede. Bijzonder waren de licht-effecten; iets zeer opval lends voor die tijd. De Hoekse muziekvereniging Elk Naar Zijn Krachten (E. N. Z. K), vond in Adriaan een enthousiaste jonge dirigent van 1928 tot 1931. En tussendoor deed hij nog allerlei an dere dingen. Zo vinden we hem in 1925 als pianist aan het Vlissings Luxor Theater waar hij speelde bij stomme films. Een bezige bij die zijn muzikale wereld verkende. Onderwijzer in Kats op Noord-Beveland Adriaan Holster was vanaf 1932 tot 1 mei 1936 onderwij zer aan de Openbare Lagere School in Kats. Het gebouw stond aan de Voorstraat. Naast zijn onderwijzersschap en muzikale activiteiten was hij ook actief op historisch ge bied. Na een inleiding die hij in1934 in Kats gaf onder de titel "Over Noord-Bevelands verleden", resulteerde dat in maart 1938 in een brochure getiteld: "Noord-Beveland in oude tijden". Helaas is het nooit in boekvorm verschenen. Maar het werd wel in 1984 in delen gepubliceerd in het Noord-Bevelands Nieuws en Advertentie Blad onder de titel "Een eiland vertelt". Adri en Noord-Beveland Over deze periode geven we in vogelvlucht een uitgebreid verslag. We vinden Holster snel terug in het muzikale muziekleven te Kats. In 1933 wordt hij vermeld als dirigent van E. M. M. te Kats. Ook wordt Holster genoemd als dirigent van het kinderkoor te Kats, waarvan hij in 1932 de oprichter was. Verder is hij in 1934 leider van het kinderkoor te Kats. Op 11 en 12 mei wordt een uitvoering verzorgd in het verenigingsgebouw (oude school) te Kats van "De schone slaapster". Ook in de zangvereniging van Kats is hij actief. In 1935 vinden we de door Holster opgerichte muziekver eniging Excelsior te Kats. In 1935 vindt er een uitvoering plaats door het kinderkoor met voor het eerst de uitvoering van Me Komme van Kas. In 1936 vindt er een uitvoering plaats door het kinderkoor te Kats vanwege het 5-jarig jubileum met opnieuw de uitvoering van het lied Me Komme van Kats en met een operette-uitvoering De Kleermaker en de Kabouters. Zijn komst naar Kortgene leidt tot een grote muzikale impuls. In 1936 verzorgt Holster een uitvoering van mu- ziekensemble O. K. K. te Kortgene in De Korenbeurs met muziek en toneel. In 1936 leidt Holster als directeur/diri gent van E. M. M (sinds 1934) een uitvoering in de Stads- wijnkelder te Kortgene. In 1939 organiseert Holster een uitvoering van de Zeeuw se Zangers Bond Zang Veredeldt met een kinderkorendag te Kortgene. Gepasseerd in Kortgene Hij nam op 1 mei 1936 ontslag aan de school in Kats en verhuisde in juni van Kats naar Kortgene om samen met zijn vrouw te gaan wonen in de Voorstraat 64. In 1940 komt er een vacature aan die school voor een vaste baan, waarop Adri solliciteert. Hij gaat alle raadsleden af en vraagt om him steun. Daarbij wijst hij op zijn activi teiten voor het dorp, zoals voorzitter en dirigent van het muziekkorps, het meisjeskoor en het Kortgeensch Jeugd koor. Burgemeester en Wethouders zetten hem, net als de inspecteur van het lager onderwijs, op de eerste plaats. Ook van het schoolhoofd krijgt hij alle steun. Vol vertrou wen ziet hij de uitslag van de gemeenteraadsvergadering tegemoet. Wat een teleurstelling wacht hem: hij wordt niet benoemd. Wat was het geval? Adri had met zijn kinderclubs de deur opengezet voor kinderen van alle rangen en standen als Nehalennia zomer 2021 nr. 212 man van het openbaar onderwijs. Bij uitvoeringen zijn de rolverdelingen natuurlijk wel eens moeilijk. Kinderen van boeren waren gewend aan een geprivilegieerde rol. Dat was de reden waarom hij niet werd gesteund door alle le den van de gemeenteraad. Wat nu te doen? Hij neemt een tijdelijke baan aan bij het onderwijs in Goes. Dagelijks reizen van Kortgene naar Goes is een hele opgave. Zeker als het mistig is. Bij een collega kan hij na tuurlijk blijven slapen. Maar toch, allemaal zorgen... Teleurgesteld neemt hij, na acht jaar, afscheid van zijn mu ziekgezelschap. Bij een groots afscheid wordt hij tot erelid benoemd. Actief op Zuid-Beveland In het voorjaar van 1940 benoemt de gemeenteraad van Kruiningen hem tot onderwijzer aan de lagere school in Hansweert. Het jonge gezin neemt met gemengde gevoe lens afscheid van Kortgene en verhuist naar een tijdelijk adres in Hansweert. Vaarwel Noord-Beveland. Zijn benoeming was op 1 mei 1940 ingegaan. Tien dagen later brak de oorlog uit. Adri zet een advertentie in de krant en biedt zich aan als leraar orgel- en pianomuziek. Maar ook ziet hij het wel zitten weer het dirigeerstokje op te nemen van muziek- en zanggezelschappen in de buurt van Hansweert. Kort na zijn komst in de gemeenschap van Hansweert richt Adri de zangvereniging de Zuiderstemmen op. Bij zondere uitvoeringen zagen het licht zoals die van 14 en 15 februari 1946 met een uitvoering van Zuiderstemmen te Hansweert met beelden uit het Weense Woud van Johan Strauss. Met begeleiding van de Orkestvereniging Apollo uit Kruiningen. In 1941 wordt hij dirigent van de orkestvereniging Apollo in Kruiningen. In 1942 neemt hij de leiding op zich van de gemende zangvereniging Crescendo in Kruiningen. Onverdroten gaat Holster door. Om te beginnen wint in 1951 Crescendo de eerste prijs op een zangconcours te Hoek, ook de zangvereniging Zuiderstemmen uit Hans weert haalde daar een eerste prijs. Van alle twee is Holster dirigent! Ongetwijfeld zal Adri hebben gedacht aan zijn beginperiode, toen hij in Philippine les gaf en in Hoek zijn eerste optredens had en met kinderen frisse muziekstukjes opvoerde. Adri blijft Noord-Beveland wel trouw na zijn verhuizing naar Hansweert. Hij organiseert bijvoorbeeld een zomer- concours in juli 1946 te Kortgene ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeeuwse zangersbond Zang Ver edelt. In zijn Noord-Bevelandse tijd schrijft hij twee liederen namelijk het Noord-Bevelands volkslied en het Katse volkslied: Me komme van Kas. In 1943 trad hij aan als dirigent van E. M. M. in Kruiningen. Ook wordt er bij de inwijding van een nieuwe kerkklok in Kruiningen een concert gegeven door Crescendo en de nieuwe loot Jong Crescendo en E. M. M. In 1959 wordt hij dirigent van de accordeon- en mando linevereniging Polyphymnia in Hansweert. Hij is zelfs op richter van deze vereniging. In 1968 treedt hij aan als dirigent van de Scheldegalm in Hansweert. Bij deze vereniging komt ook een toneelafde ling. Op deze manier kunnen avondvullende programma's gepresenteerd worden. Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt en andere activiteiten Reeds in de jaren dertig geeft hij openbare muzieklessen in het Goese Schuttershof. In 1964 blijkt hij verbonden te zijn aan de gemengde zangverenging Excelsior te Yerseke. Adri was ook actief in de Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt, hij was bestuurslid in 1948. In zijn Noord-Bevelandse tijd schrijft hij twee liederen namelijk het Noord-Bevelands volkslied en het Kasse lied. In 1949 is Holster, naast bestuurslid van de Zeeuwse zangvereniging, ook lid van de Nederlandse Dirigenten Organisatie en afgevaardigde naar de Algemene Vergade ring te Utrecht. Hij organiseert diverse evenementen voor de Zangersbond, onder andere in 1950 het zangfeest te Kruiningen. Ook wordt hij in 1951 lid van het bestuur van het Muziek Comité vanuit de Zeeuwse Zangersbond. In 1953 treed Holster op als pianist bij de uitvoering van een muzikale bijeenkomst in de kerk van Kapelle om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp. In 1955 treedt Holster af als lid van het bestuur. Hij blijft wel lid van het muziek comité. In 1956 vindt de oprichting plaats van de afdeling Zeeland van de Oprechte Amateurzang, Toneel en Cabaret, waar van Holster bestuurslid wordt. De laatste jaren In 1967, na een 27-jarige carrière in het Hansweertse on derwijs gaat hij met pensioen. Bij zijn afscheid van school wordt door diverse sprekers lovende woorden gesproken over zijn buitengewone muzikale kwaliteiten en zijn pret tige omgang met kinderen, ouders en collega's. Als hij meer dan 30 jaar dirigent is van muziek* en zang verenigingen te Hansweert, Kruiningen en Krabvbendijke 23 De openbare school in de Weststraat van Philippine. Gebouwd in 1905. In 1926 werd het een r.k. School, later bekend als De Meer- paalschool. Foto: archief VBHP. Het muziekkorps EMM uit Kortgene in 1934 tijdens een muziek concours in Kruiningen. Zittend, aangegeven met rode pijl, diri gent Adri Holster.

Nehalennia | 2021 | | pagina 13